ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وضعیت سلامت میگوهای پرورشی در کشور

وضعیت سلامت میگوهای پرورشی در کشور

باشگاه خبرنگاران/ در سال گذشته22 هزار تن میگو پرورشی در کشور تولید شد.
مدیر کل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری های آبزیان سازمان دامپزشکی کشور در خصوص خبری با عنوان " هجوم بیماری لکه سفید به مزارع میگو/ کاهش ۵۰ درصدی تولید" در یکی از خبرگزاری ها گفت: نکته قابل توجه این که بیماری لکه سفید میگو مهمترین بیماری میگوهای پرورشی است که در تمام دنیا گسترش داشته و در کشور ما نیز از سال 1381 تاکنون در مناطق مختلف کشور گزارش شده است. تنها راه مقابله با این بیماری اقدامات امنیتی زیستی در جهت پیشگیری از ورود عامل بیماریزا به مراکز تکثیر و مزارع پرورش میگو و همچنین ردیابی سریع ویروس و امحاء بچه میگو های تولیدی و مدیریت بیماری در مزارع پرورشی با رعایت شرایط مدیریت بهینه پرورش و کاهش استرس های محیطی توسط پرورش دهنده است که این اقدامات در تمامی کشورهای صاحب صنعت انجام می شود.

وی همچنین تصریح کرد:در سال جاری نیز این ویروس در برخی از مزارع پرورشی مجتمع های پرورش میگو کشور ردیابی شد که بلافاصله توسط سازمان دامپزشکی کشور به پرورش دهندگان اطلاع رسانی شد و در این راستا تعداد 13 تانک حاوی بچه میگو معدوم گردید تا از ورود آلودگی به مزارع پرورشی جلوگیری شود و همچنین 2 استخر پرورشی بعد از تائید نهایی معدوم سازی شد و با توجه به وزن مناسب بدست آمده، توصیه های لازم به مزرعه داران جهت برداشت به موقع میگو صورت گرفت.

قاجاری ادامه داد:بر اساس آمار رسمی سازمان شیلات ایران، در سال گذشته22 هزار تن میگو پرورشی در کشور تولید شد و آمار تولید میگو در سال جاری نیز در فرصتی مناسب توسط سازمان شیلات ایران که متولی تولید می باشد اعلام خواهد شد.

وی در ادامه افزود:علیرغم حضور ویروس در استانهای خوزستان و سیستان و بلوچستان و تعداد زیادی از مزارع پرورشی بوشهر، تولید و برداشت مناسبی صورت گرفت لیکن علیرغم تذکرات سازمان دامپزشکی مبنی بر احتمال بروز بیماری با توجه به در گردش بودن ویروس و تغییرات جوی ابتدای مهر ماه، بدلیل تأخیر در برداشت میگو پرورشی برخی از مزارع پرورشی در گیر بیماری شدند که با تلاش گسترده صورت گرفته توسط سازمانهای ذیربط از جمله دامپزشکی و شیلات و هماهنگی با مراکز عمل آوری نسبت به جمع آوری میگو ها اقدام گردید که در حال حاضر قسمت عمده ای از میگوهای پرورشی استان بوشهر برداشت شده است.

مدیر کل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری های آبزیان سازمان دامپزشکی کشور در ژایان گفت: این در حالی است که مجتمع پرورش میگو گواتر در استان سیستان و بلوچستان (چابهار) علیرغم چندین مورد بروز بیماری در سالهای قبل، در سال جاری بارعایت مدیریت زمان پرورش و اجراء دستورات بهداشتی ابلاغ شده توسط سازمان دامپزشکی کشور و سازمان شیلات ایران در سال جاری بدون بروز بیماری توانست میزان تولید 2 برابر تولید سال قبل داشته باشد و تمامی محصول خود را برداشت کند.عدم توجه پرورش دهندگان به مسائل مربوط به امنیت زیستی، جابجایی غیر مجاز میگو و بچه میگو به سایر مراکز تکثیر و مزارع پرورشی، عدم رعایت بهداشت و قرنطینه در هنگام بروز بیماری، واردات غیر مجاز و قاچاق خوراک مصرفی مراکز تکثیر از دلایل عمده بروز بیماری لکه سفید میگو در برخی از مجتمع های پرورشی کشور است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده