ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

انبساط بودجه در مجلس

انبساط بودجه در مجلس

ایسنا/ بودجه سال 1395 در حالی امروز بعد از چند روز بحث و بررسی بسته شد که ارقام کلی آن بیانگر رشد سقف بودجه دولت در مجلس نسبت به لایحه پیشنهادی است.

بودجه امسال با سقف 978 هزار میلیارد تومانی روانه شورای نگهبان شد تا در صورت تایید نهایی به دولت رفته و بعد از تنظیم آیین‌نامه‌های مربوطه به مرحله اجرا برسد.

به روال اغلب دوره‌های بررسی لایحه بودجه در مجلس، این بار هم لایحه بعد از چکش کاری، بحث و حتی اختلاف نظرهای بین دولت و نمایندگان با تغییراتی همراه بود و در کنار برخی بندها و تبصره‌ها، حذف ها و اضافات، سقف‌های کلی بودجه 1395 نیز تغییر و منبسط شد. این در حالی است که بودجه از حیث کل منابع بالغ بر 978 هزار میلیارد تومان بسته شده که نسبت به 952 هزار میلیارد تومان پیشنهادی دولت در لایحه حدود 45 هزار میلیارد تومان افزایش دارد.

همچنین بودجه عمومی به عنوان جزو اصلی بودجه 978 هزار میلیاردی به بیش از 335 هزار میلیارد تومان رسیده که 35 هزار میلیارد تومان رشد نشان می‌دهد. از بودجه عمومی بالغ بر 294 هزار میلیارد تومان متعلق به منابع عمومی و به عبارتی بودجه اصلی دولت در سال جاری است.

مجلس منابع عمومی دولت را نسبت به پیشنهاد 267 هزار میلیارد تومانی حدود 30 هزار میلیارد افزایش داده است.

درآمدهای اختصاصی دولت نیز در بودجه امسال هر چند محدود اما با رشد همراه بوده و از 39.9 هزار میلیارد لایحه به 41.9 هزار میلیارد تومان رسید.

اما بخش عمده دیگر بودجه 978 هزار میلیارد تومانی که به بودجه‌ شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت اختصاص دارد حدود 1000 میلیاردی رشد یافته و در 682 هزار و 800 میلیارد تومان مصوب شده است.

لایحه بودجه امسال با حدود 40 روز تاخیر در 26 دی ماه سال گذشته و درست در اولین روز اجرایی شدن برجام روانه مجلس شده و با وجود اصرار دولت برای تصویب در سال گذشته، این درخواست با توجه به درگیری مجلس در انتخابات دور دهم ملغی شده و به سال جدید کشیده شد. بر این اساس دولت سال مالی 1395 را بودجه دو دوازدهم که بر مبنای بودجه سال گذشته است شروع کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده