ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رقابت اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برای کسب «اکثریت»

رقابت اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برای کسب «اکثریت»

ایران/ متن پیش رو در ایران منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

پس فردا، زنگ آغاز نیمه دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی به صدا در می‌آید و اصلاح‌طلبان و حامیان دولت، مستقل‌ها و اصولگرایان یک هفته وقت دارند تا برای به دست آوردن «اکثریت» پارلمان، اردوگاه رأی خود را به میدان رقابت بیاورند. چه این سه جریان در نیمه اول انتخابات که هفتم اسفندماه برگزار شد، با برابری نسبی در کسب صندلی‌ها با نتیجه مساوی از زمین بیرون آمدند و حال جریانی اکثریت مجلس آینده را به دست می‌آورد که دست کم دو سوم کرسی‌های باقی مانده را به دست بیاورد. اگرچه در دور نخست قریب 54 نامزد که نام‌شان در هیچ یک از فهرست‌های اصلی نبود، توانستند آرای لازم را برای ورود به مجلس دهم به دست بیاورند و در دور دوم انتخابات نیز چنین نامزدهایی حضور پررنگی دارند، اما به دلیل فعالیت انفرادی این کاندیداها، نمی‌توان آنها را زیرمجموعه جریان «مستقل» به حساب آورد. بر این اساس، اگرچه دهم اردیبهشت ماه اصلاح‌طلبان و حامیان دولت، اصولگرایان و مستقل‌ها با نامزدهایی نسبتاً برابر به مصاف هم می‌روند، اما جدال بر سر کسب «اکثریت» مجلس، میان اصلاح‌طلبان و حامیان دولت با اصولگرایان خواهد بود. دو رقیب اصلی دور نخست که در قالب فهرست «امید» و فهرست «شورای ائتلاف اصولگرایان» نامزدهای تحت حمایت‌شان را به مردم معرفی کردند و حال طبیعی است که از دور دوم انتخابات و 69 کرسی باقی مانده‌ای که نقش تعیین کننده‌ای در آرایش سیاسی مجلس آتی خواهد داشت، غفلت نکنند. بویژه که اصولگرایان انتخابات تهران را 30 به صفر به اصلاح‌طلبان و حامیان دولت باختند و نمی‌خواهند با از دست دادن اکثریت مجلس، زنجیره حضور 12 ساله‌شان در پارلمان را بگسلند. از سوی دیگر اصلاح‌طلبان و حامیان دولت- که در ائتلاف با یکدیگر توانستند علاوه بر 30 کرسی پایتخت، بیش از یک سوم صندلی‌های سبز بهارستان در دور اول را از آن خود کنند- امیدوارتر از قبل، رؤیای در «اکثریت» بودن را دست یافتنی می‌بینند. از همین رو بود که شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان بعد از اتمام خوان نخست انتخابات مجلس دهم، فعالیت‌هایش را متوقف نکرد و می‌کوشد به هر ترتیب تنور انتخابات را گرم نگه دارد تا از رهگذر حضور مردم پای صندوق‌های رأی، شانس کسب کرسی‌های بیشتر را بالا ببرد.
صوفی: سه‌شنبه فهرست می‌دهیم
آن گونه که کارگزاران شورای سیاستگذاری می‌گویند، مرحله دوم نیز دشواری‌های خود را دارد. چنانکه دیروز علی صوفی رئیس ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان در تهران بر وجود اختلاف دیدگاه در شورای سیاستگذاری صحه گذاشت و در عین حال تأکید کرد که ائتلافی‌ها در حال عبور از این موانع هستند و احتمالاً امروز فهرست نامزدهای تحت‌ حمایتشان را منتشر خواهند کرد. وی که با ایلنا گفت‌و‌گو می‌کرد، دستیابی فهرست امید به 124 کرسی پارلمان در دور اول را یادآور شد و گفت: کاندیداهایی که در دور اول مورد حمایت اصلاح‌طلبان بودند و به دور دوم راه پیدا کردند، همچنان مورد حمایت خواهند بود؛ اما در حوزه‌هایی که از کاندیداهای مورد حمایت اصلاح‌طلب کسی حضور ندارد، طبیعتاً تصمیم‌های جدیدی اتخاذ خواهد شد.
صوفی با بیان اینکه «در برخی حوزه‌ها رقابت بین اصلاح‌طلبان، در برخی رقابت بین اصولگرایان و در برخی حوزه‌ها رقابت میان دو جناح است» یادآور شد: موضع شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان این است که در حوزه‌هایی که رقابت بین اصلاح‌طلبان است، از فرد خاصی حمایت نشود، اما در حوزه‌هایی که بین دو اصولگرا است، از اصولگرای معتدل حمایت کنیم.

به گفته وی، «همچنان که در مرحله اول در تهران هماهنگی خوبی با حزب اعتدال و توسعه صورت گرفت و چند نفر از اصولگرایان معتدل وارد فهرست تهران شدند، ممکن است در این مرحله نیز چنین اتفاقی بیفتد.» صوفی با یادآوری حساسیت انتخابات در مرحله دوم ادامه داد: همانند دور اول باز هم قرار نیست از مرکز برای استان‌ها تصمیم‌گیری شود و درنهایت خود حوزه‌های انتخابیه نظر نهایی را می‌دهند. در برخی موارد اصلاح‌طلبان و حامیان دولت باید با یکدیگر تعامل کنند تا اختلاف نظر‌ها حل شود برای همین در مرکز نشست‌هایی به شکل مستمر برگزار می‌شود و کارگروه تعامل و رایزنی نیز در این زمینه فعال است. عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان خاطرنشان کرد: ما روز یکشنبه نیز با دوستان حامی دولت نشستی داشتیم و موارد اختلافی مورد بررسی قرار گرفت تا بتوانیم به فهرست واحد برسیم. بین اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در مورد حوزه‌های انگشت‌شماری اختلاف نظر وجود دارد که این تعداد حداکثر به ۵ کرسی خلاصه می‌شود که فکر می‌کنم بتوانیم تا سه‌شنبه نتیجه نهایی را مشخص کرده و در این موارد مختصر نیز به اجماع برسیم. وی کف پیش‌بینی اصلاح‌طلبان و حامیان دولت را کسب حداقل ۴۰ کرسی در مرحله دوم انتخابات دانست.
سالک: فهرست نمی‌دهیم
اگرچه نهاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان بعد از پایان دور اول انتخابات چراغ شورا را خاموش نکرد، اما آن گونه که از شواهد و قرائن برمی‌آید، شورای ائتلاف اصولگرایان کار را تمام شده تلقی می‌کند. نهادی که همانند شورای اصلاح‌طلبان، عمده تمرکز خود را برای 30 کرسی تهران گذاشته بود و در عین حال فهرست نامزدهای خود در شهرستان‌ها را نیز منتشر کرد. هر چند از فهرست 30 نفره شورای ائتلاف اصولگرایان در تهران حتی یک نامزد هم نتوانست اکثریت لازم برای ورود به پارلمان را کسب کند، اما کاندیدای این ائتلاف در شهرستان‌ها توفیقاتی داشت. با این همه این شورا درباره انتخابات دور دوم تاکنون سکوت کرده است و در عوض کمیته‌ای 7 نفره در مجلس فعلی، به رتق و فتق امور دور دوم انتخابات می‌پردازد. کمیته‌ای که در روزهای اخیر از محمدرضا باهنر، محسن کوهکن و محمد دهقان کمک مشورتی گرفته است اما به گفته احمد سالک یکی از اعضا، فعلاً بنا ندارد فهرست منتشر کند. با این همه اصولگرایان اوضاع خود در مجلس آینده را نامطلوب نمی‌دانند؛ چنانکه حمیدرضا ترقی عضو حزب مؤتلفه اسلامی در گفت‌و‌گو با جماران، اکثریت مجلس آینده را از آن اصولگرایان دانسته و می‌گوید: در دور دوم انتخابات، در 11 حوزه انتخابیه رقابت بین 2 اصولگرا و در 8 حوزه بین 2 اصلاح‌طلب است؛ بنابراین به طور قطع در این 19 حوزه 11 نماینده منتخب اصولگرا و 8 نفر منتخب اصلاح‌طلب خواهند بود و در بقیه حوزه‌ها رقابت بین اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و مستقلان است. به نظر می‌رسد که در بین آنها نیز بالغ بر 20 نفر اصولگرا پیروز انتخابات خواهند شد و اینها به جمعیت فعلی (بیش از 120 نفر اصولگرایان) اضافه خواهد شد و با مقداری کاهش نسبت به دور قبل باز هم به نظر می‌رسد که اکثریت مجلس از آن اصولگرایان باشد. سخنان دو سوی رقابت‌های انتخابات دهم اردیبهشت ماه در شرایطی منتشر می‌شود که در دور اول انتخابات، 87 نامزد اختصاصی فهرست امید و 64 نامزد اختصاصی شورای ائتلاف اصولگرایان حائز اکثریت لازم برای ورود به پارلمان شدند. اگر چه دو سوی ماجرا می‌کوشند شماری از 54 نامزد منتخبی که در هیچ فهرست انتخاباتی حضور نداشتند را در زمره جریان خود معرفی کنند، اما به واقع نمی‌توان پیش‌بینی کرد نامزدهای مستقل در مجلس دهم به کدام جریان گرایش بیشتری پیدا کنند. بر این اساس است که محمدرضا عارف تأکید دارد اصلاح‌طلبان حداقل 40 کرسی دیگر می‌خواهند تا به قطعیت اکثریت مجلس را در دست بگیرند. چرا که در غیر این صورت چرخش‌های احتمالی مستقل‌ها می‌تواند اکثریت مجلس را در حالت شناور، لرزان و غیر قابل پیش‌بینی قرار دهد.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده