ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قانون نوشت: در محفل ندا و یکتا

قانون نوشت: در محفل ندا و یکتا

قانون/ متن پیش رو در قانون منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

دو همایش سیاسی در یک روز، یکی با نظم و ترتیب در سالن همایش و دیگری در مسجدی در میدان فلسطین!اشتباه نکنید هیچ‌یک از این دوجریان به لحاظ توان مالی دست‌کمی از هم ندارند.اصولگریان و جریان‌های هوادارشان،50 درصد از اقتصاد غیر رسمی کشور را در اختیار دارند ودر دوره حاکمیت‌شان از لحاظ دست‌و دل بازی 700 میلیارد دلار بر باد داده‌اند.از سوی دیگرحزب ندا و صادق خرازی نیز از پولداران و متمولین جریان اصلاحات به حساب می‌آید. با این حال هر دوی این احزاب از تشکیلات حاشیه ای دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب هستند.
در همایش اصولگرایان چه گذشت؟
نشست فعالان مناطق و اقشار جبهه‌های همسو با شورای ائتلاف اصولگرایان(یکتا) با حضور برخی تشکل‌ها از جمله یاران ولایت، جبهه یکتا، نیروهای انقلاب اسلامی، تشکل‌های ایثارگران، عدالت و مهرورزی و دانشگاهیان ایران اسلامی در مسجد امام صادق (ع) میدان فلسطین با حضور چهره‌هایی همچون علیرضا زاکانی، کامران دانشجو، حمیدرضا حاجی‌بابایی، سید رضا تقوی، سیدمحمد حسینی، محمد عباسی، نیکزاد، سیدمهدی هاشمی، فروزنده، حسین ابراهیمی، صدر، لاله افتخاری، ‌ سعیدلو، طریقت‌منفرد، ابراهیم انصاریان، مسعود زریبافان و محمدعلی رامین برگزار شد. در این میان نکته ای که به چشم می‌آمد خالی بودن محل برگزاری همایش اصولگرایان بود که البته موضوع جدیدی نیست و هفته گذشته نیز همایش ائتلاف اصولگرایان برای صندلی‌های خالی برگزار شد!
ترس از تکرار92 و شکست
یکی از سخنرانان همایش نواصولگرایان مسعود زریبافان که از برگزار کنندگان این همایش بود، گفت: ما همواره به صورت فصلی گردهمایی داشته‌ایم، اما در حال حاضر به مناسبت انتخابات این گردهمایی را برگزار کرده‌ایم. البته زریبافان نگفت که آیا در همه همایش‌ها وضعیت حضور اصولگرایان در همایش‌ها این‌گونه است یا خیر. وی ادامه داد: هر تصمیمی که شورای ائتلاف اصولگرایان بگیرد حتی اگر مطابق سلیقه ما هم نباشد، به یقین آن را می‌پذیریم. وی به اتحاد اصولگرایان از زمان شورای شهر دوم و بعد انتخابات ریاست جمهوری ۸4 تحت عنوان آبادگران اشاره کرد و گفت: این اصولگرایان تحت عنوان آبادگران در رایحه خوش خدمت فعال بودند و در سال ۹۲ به کاندیدای اصولگرا کمک کردند. این فعال اصولگرا به حساسیت‌های مجلس دهم اشاره کرد و ادامه داد: ما به حساسیت مجلس دهم واقف هستیم تا مجلسی مانند مجلس ششم یا انتخابات ۹۲ شکل نگیرد که باعث تفرقه‌ اصولگرایی شود.
ادعای ائتلاف
سخنران دیگر این مراسم، حمید رضا حاجی بابایی، عضو جبهه نواصولگرای یکتا بود. وزیر آموزش و پرورش دولت احمدی‌نژاد در این همایش مدعی‌شد: پیامی که همه دوستان در ائتلاف دارند این است که پای این ائتلاف ایستاده‌اند و قبل از اینکه به فکر خود باشند به فکر نظام و انقلاب هستند. هدف اصلی ما از ائتلاف یک انتخاب نیست بلکه یک اضطرار است. همه در ائتلاف به این فکر می‌‌کنند که رهبری معظم نسبت به نیروهای مومن و انقلابی دغدغه نداشته باشد و این اصل موجب حل اختلاف همه دوستان در ائتلاف است. وی به برخی شایعات مبنی بر اختلاف در میان اصولگرایان اشاره کرد و گفت: از خیلی وقت قبل اصولگرایان دور هم جمع شدند و ایجاد وحدت کردند. این حرف که می‌گویند اصولگرایان به وحدت نرسیده‌اند حرف رقباست که می‌خواهند فضای جامعه را مهندسی کنند و با این حرف می‌گویند اصولگرایان به وحدت نرسیده‌اند. وی در آخر تأکید داشت: ائتلاف بزرگ اصولگرایان به هر جمع‌بندی برسد همه گروه‌ها به آن پایبند و اهتمام دارند و مطیع لیست شورای اصولگرایی هستیم.
اصلاح طلبان مهمان ندا
اما از سوی دیگر دومین کنگره حزب ندای ایرانیان نیز روز پنجشنبه با حضور چهره‌هایی همچون محمدرضا عارف، کواکبیان، رسول منتجب‌نیا، الیاس حضرتی، شکوری‌راد، موسوی‌لاری، ابوالقاسم رئوفیان، محمد خوش‌چهره، شهربانو امانی، جواد اطاعت، الهه کولایی و محمدرضا تابش در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد.
از نقشه برای تغییر دبیر کل تا دفاع خرازی از فراهانی
حاشیه پررنگ‌تر از متن کنگره، نقشه عده‌ای از اعضای این حزب برای تغییر دبیر کل ندای ایرانیان بود که البته با ورود صادق خرازی این نقشه خنثی شد. بعد از مراسم افتتاحیه، مجید فراهانی، دبیر کل این حزب به بیان فعالیت‌های یک سال گذشته حزب متبوع خود پرداخت. بعد از آن یکی از اعضای جوان پشت میکروفن آمد و نسبت به عملکرد حزب به شدت انتقاد کرد.وی علاوه بر انتقاد از اصلاح طلبان و تمامیت خواه خواندن اصلاح طلبان نسبت به حضور ضعیف این حزب در شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان انتقاد کرد و اینکه چرا این حزب نتوانسته ستاد جوانان اصلاح طلب را در اختیار بگیرد.پس از این صحبت‌ها بود که سامان بختیاری رئیس هیات اجرایی پشت میکروفن برود و از این انتقاد‌ها گله کند و از اعضا خواست که جایگاه سال گذشته ندا را با امروز مقایسه کنند صحبت‌های دبیر اجرایی با تشویق حاضران همراه بود به طوری‌که بعد از اتمام سخنرانی‌اش تشویق اعضای حزب ندا همچنان ادامه داشت. این تائید صحبت‌های بختیاری توسط اعضای کنگره چنان بود که یکی دیگر از اعضای منتقد پشت میکروفن قرارگرفت تا جواب رئیس اجرایی حزب را بدهد و جو تغییر کند که بعد از رفتن نفر دوم بیشتر اعضا به همراه دبیر کل و معاونانش سالن را ترک کردند. تعطیلی موقت کنگره برای ناهار سبب شد که رایزنی و لابی‌ها شکل بگیرد و بزرگان این حزب نارضایتی خود را از این اتفاقات در جلسات سرپایی چند نفره ابراز کنند.
دفاع خرازی از دبیر کل
بعد از وقفه یک ساعته مطابق برنامه پنل کارگروه اقتصادی شروع شد اما ورود ناگهانی صادق خرازی سبب شد که ترتیب برنامه به‌هم بخورد و رئیس شورای مرکزی پشت تریبون برود و در غیاب دبیرکل که کنگره را ترک کرده بود به سخنرانی بپردازد. خرازی با دفاع از عملکرد فراهانی انتقاد را حق طبیعی افراد دانست اما عدم رعایت اخلاق و عبور از خط قرمز‌ها را امری مغموم و ناپسند دانست. رئیس شورای مرکزی ندا افزود: من خود بار‌ها شاهد بودم که دبیرکل از زندگی و سرمایه شخصی خود برای این حزب هزینه کرد و جایگاهی که ما امروز در آن قرار داریم مرهون زحمات ایشان است. با صحبت‌های خرازی این شائبه که حمله به دبیر کل از سوی وی بوده، برطرف شد. این شک در میان اعضای حزب ندا مطرح شده بود که به سبب نزدیکی افراد منتقد به خرازی و با توجه به نداشتن وزنه آنچنانی این افراد از سوی رئیس شورای مرکزی حمایت شده‌اند. در حالی که صبح در همین کنگره محمد رضاعارف، رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان از جوانان خواسته بود اجماع احزاب اصلاح طلب و از خود گذشتگی را سرلوحه خود قرار دهند، حزب نوپای ندای ایرانیان تا آستانه از هم پاشیدگی رفت. از نکات قابل توجه این کنگره عدم حضور حسن یونسی، معاون سیاسی دبیر کل در این مراسم بود که شایعاتی مبنی بر اختلافات با ارکان شورای مرکزی این حزب را تقویت کرد.
تفاوت‌های دو همایش با دو نگرش
دو میتینگ سیاسی-انتخاباتی از جانب دو گروه تازه تاسیس برگزار شد. در این بین بدون نگاه تبعیض آمیز به اقدامات آنها در برگزاری همایش و تعمیم این مراسم‌ها و برگزاری آن به قدرت اداره کشور، به خوبی می‌توان دریافت که جریان منسوب به نواصولگرایان همان‌طور که در ماکت سیاسی خود نشان دادند، توانایی اجرا و مدیریت یک همایش ساده در یک مسجد‌ را ندارند و آن را بدون برنامه اجرا می‌کنند، چه برسد به اداره کشوری با این وسعت! این اقدامات در سطح جامعه و کشور نیز صدق می‌کند و ما نمود چنین وضعیتی را در سال‌های ریاست این تفکر بر کشور مشاهد‌ه کردیم که این افراد هیچ اعتقادی به توسعه سیاسی و سهیم بودن مردم در سیاست ندارند. از سوی دیگر اجرای بی نقص یک همایش از سوی نو اصلاح‌طلبان ولو با اختلافات جزئی بیانگر وجود یک توجه ویژه به توسعه سیاسی و اجتماعی است ولی این جریان همچنان با تضاد دیدگاه‌های مشکل آفرین دست و پنجه نرم می‌کنند که در آینده به خوبی می‌تواند زیر پای اصلاحات را خالی کند.به نوعی باید گفت که اصلاح‌طلبان نیز بیشتر از آنکه تلاش می‌کنند تا ظاهر خود را تقویت کنند، باید به تحکیم وضعیت درونی خود بپردازند تا بتوانند در آینده ایران سهمی بیشتر از اینکه هست داشته باشند.
خلأ احزاب قدرتمند
انتخابات فصل گلاب‌گیری احزاب است و ضعف ساختاری احزاب در ایران همواره مورد نقد قرار گرفته‌است اما وقایع امروز کشور به ویژه رد صلاحیت کاندیدا‌های مرتبط با احزاب سیاسی در انتخابات و در عوض تائید صلاحیت افراد فاقد پیشینه حزبی به نوعی اثبات این واقعیت است که نگاه حاکمیتی کشور به احزاب هم در تضعیف نظام حزبی بی تاثیر نبوده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده