ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پسرم «بیش فعال» و ذهنش خیلی ضعیف است

پسرم «بیش فعال» و ذهنش خیلی ضعیف است

خراسان/ پسری 12 ساله دارم که بیش فعال است. ذهنش خیلی ضعیف است و قدرت یادگیری خیلی کمی دارد. 5 سال است که در مدرسه هیچ چیز یاد نگرفته است. تمرکز ندارد. او را دکتر بردم ولی تاثیر نکرد؟ چکار کنم؟
والد گرامی، اختلال بیش فعالی یا نداشتن تمرکز (ADHD) اختلالی است با منشاء تقریبا نامعلوم که شامل 3 علامت اصلی است: پرتحرکی (رفتارهای غیرعادی وخطرناک)، عدم تمرکز و توجه (حواس پرتی مداوم و عدم توانایی در ادامه دادن یک فعالیت و تمرکز بر آن) و تکانشگری (رفتارهای ناگهانی و غیر قابل کنترل). برای تشخیص آن به بررسی تخصصی توسط روانپزشک یا روانشناس نیاز است. صرفا به دلیل رفتارهایی که با تحرک زیاد یا تکانشگری همراه است نمی توان چنین تشخیصی داد. با این حال، این بیش فعالی و عدم تمرکز می تواند باعث کاهش قدرت یادگیری در فرد شود در حالی که ممکن است همان شخص هوش طبیعی داشته باشد، اما در مدرسه عملکرد طبیعی نداشته باشد و قادر به یادگیری دروس نباشد.
به متخصص درمان بیش فعالی مراجعه کنید
در عین حال متخصص برای ارزیابی این مشکل به تمامی جوانب این مشکل می نگرد و از ابزار دقیقی استفاده می کند. به طور مثال، نشانه ها را دقیق بررسی می کند، هوش را در شرایطی که فرد تمرکز کافی دارد می سنجد و سپس به درمان می پردازد. چنانچه تشخیص نهایی بیش فعالی باشد، متخصص ممکن است در کنار مداخلات روانشناختی از دارو نیز بهره ببرد که البته تجویز آن، فقط توسط پزشک خواهد بود. برای درمان باید به روانشناسی که تخصص درمان بیش فعالی دارد مراجعه کنید نه هر متخصص دیگری.
با این حال، 3 تکنیکی که می تواند به شما در حل مشکل تان کمک کند، در ادامه ارائه می شود.
* اولین گام در حل مشکلات کودکان و نوجوانان، بهبود ارتباط با آنان است. فردی که تصمیم دارد فرزندش را تغییر دهد باید از جایگاه خاصی در زندگی او برخوردار باشد یعنی حرفش خریدار داشته باشد. برای این کار باید از سال های آغازین تولد شروع کرد. با این حال برای بهبود ارتباط با نوجوان 12 ساله تان هنوز دیر نشده است. زمان هایی را برای انجام فعالیت های مفرح و لذت بخش با پسرتان اختصاص دهید و استعدادهایش را کشف کنید. با مشاهده دقیق رفتارهایش این کار را انجام دهید.
* گام دوم تقویت رفتارهای خوب فرزندتان است. اگرچه اغلب عادت کرده ایم فقط در صورت مشاهده رفتارهای ناپسند، تنبیه کنیم و فعالیت های خوب را نادیده می گیریم، باید به رفتارهای مثبت پاداش داد (مثلا انجام تکالیف یا توجه به درس). قبل از این که بخواهیم رفتاری را تنبیه کنیم، می توانیم از این تکنیک استفاده کنیم. این پاداش لازم نیست هزینه ای داشته باشد. گاهی فقط با توجه کردن و یک لبخند این پاداش داده می شود.
* در مرحله بعد اگر باز هم تقویت رفتارهای مثبت نتیجه ای در بر نداشت، می توان از برخی تکنیک ها مانند بی توجهی یا محرومیت استفاده کرد. گاهی فرزندان بیش فعال با تکرار یک کار ناشایست به دنبال جلب توجه هستند. در بی توجهی در واقع به رفتارهایی که ناشایست است، توجه نمی شود تا کودک از ادامه آن منصرف شود به شرطی که آن فعالیت خطرناک نباشد. در تکنیک محرومیت نیز کودک از انجام فعالیتی که به خاطر آن مشکل ایجاد کرده، محروم می شود. مثلا گرفتن کنترل تلویزیون و خاموش کردن آن. ما هیچ گاه تنبیه بدنی را برای تربیت فرزند توصیه نمی کنیم.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده