ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قدم های استوار برای فروغ غار بی انتها

به گزارش ایرنا، هزاران راز مگو در دل سنگها و صخره های این غار باستانی نهان است، غاری که هیچ نوری به آن راه ندارد و گذر از آن، سفر به دل تاریکی و پرده برداشتن از رازهای طبیعت و اسرار زندگی اجداد غارنشین مردم این سرزمین است.
غار مزدوران در 95 کیلومتری جاده مشهد – سرخس و در دو کیلومتری شهر مزداوند قرار گرفته که برای مدتها چون گنجی سر به مهر در دل کوه ها نهان بوده و چشم انتظار گردشگرانی است که غبار مهجوریت را از روی آن بزدایند و به تاریکی هایش، روشنی بخشند.
مزداوند، در نقطه میانی بین سرخس و مشهد قرار دارد به طوری که فاصله آن به مشهد 90 کیلومتر و به سرخس نیز 90 کیلومتر است و چند سالی از تبدیل آن از بخش به شهر می گذرد.
مزداوند دروازه ورودی به شهرستان سرخس و چهار راه اقوام و گذرگاهی برای کشور های آسیای میانه با آب و هوای معتدل و کوهستانی، گرمای لطیف و سرمای خشن اما مردمی خونگرم با لهجه های مختلف از اقوام و طوایف گوناگون از جمله فارس، زابلی، بلوچ، ترک و کرد است.
شهری کوچک در دل و دامنه کوه های بزرگ و سر به فلک کشیده مزدوران از توابع رشته کوه هزار مسجد، شهری همچون بهشت بر روی شانه کوهستان با جاذبه های گردشگری فراوان که غار مزدوران یکی از این جاذبه هاست.
قدمت غار مزدوران به هزاره دوم پیش از میلاد می رسد که در سال 1335 توسط دو غارنورد کشف شد و اکنون جزء آثار ثبت شده ملی ایران است.
دهانه غار در میان تخته سنگی در بالای کوه رو به مشرق قرار دارد، عرض ورودی آن دو متر و ارتفاع آن 2.5 متر است.
این غار از نظر وسعت از جمله غارهای بزرگ کشور محسوب می گردد.
درون غار بسیار تاریک و هول انگیز است، متولیان بخش گردشگری، برق را تا انتهای سالن دوم غار هدایت کرده اند اما نور برق آنقدر نیست که بتوان همه نقاط غار را از نزدیک دید.
دیواره های سنگی غار با اشکالی که برخی شبیه به اسکلت دایناسورها یا حیوانات ماقبل تاریخ است، این مکان را هولناک می سازد.
ارتفاع سقف در بخشهای مختلف غار متفاوت است به طوری که در برخی نقاط برای عبور ناگزیر باید تا کمر خم شد.
غار، طول بسیار دارد به طوری که انتهای آن مشخص نیست اما می گویند انتهای آن به غار بزنگان می رسد که در شش کیلومتری جنوب غربی روستای بزنگان در حوالی مشهد قرار دارد و گردشگران بسیار در طول سال از آن دیدن می کنند.
آثار سکونت انسان های اولیه در غار مزدوران هویداست، بر روی سنگهای آن اشکالی دیده می شود که وجود غارنشینان را به اثبات می رساند.
گفته می شود این غار سالها محل زندگی خفاش ها بوده اما با ورود گردشگران به این منطقه خفاش ها از این غار نقل مکان کرده و اکنون دیگر اثری از این پستانداران در آن دیده نمی شود مگر در نقاطی از غار که هنوز قابل دیدن نیست.
درون غار مزدوران خشک است و زمین آن خاکی و هوای درون آن گرم است و برای تهیه آب باید از چشمه های آب گرم معدنی که در نزدیک آن وجود دارد، استفاده کرد.
عضو شورای اسلامی شهر مزداوند به خبرنگار ایرنا گفت: مزدوران در ابتدا 'مرز توران' بوده است که گفته می شود تیری که آرش کمانگیر از کمان رها کرد تا مرز بین ایران و توران را مشخص کند در یک نقطه به کوهی می خورد که آن را مرز توران نامیده اند.
سید علی شیرین کار افزود: برخی می گویند مزدوران مکانی بوده که عده ای مزدور به دلیل سخت گذر بودن گردنه، در این مکان مستقر شده بودند تا کاروانها را در ادامه جاده ابریشم از این منطقه عبور دهند.
وی اظهار کرد: موقعیت سوق الجیشی گردنه مزدوران در گذشته چنان بوده که اگر دشمن بر این گردنه فائق می آمد، می توانست بر دشت مشهد غلبه کند، از این رو سالها قبل به دستور ناصرالدین شاه یک گردان نظامی در این مکان مستقر می شود تا مانع از ورود ترکمن ها و ازبک ها به منطقه شوند.
به گفته وی مدتی است زمین های اطراف این غار توسط شهرداری مزدواند خریداری شده و اولین فعالیت ها برای ایجاد یک منطقه گردشگری در آن انجام گرفته است.
شهردار مزداوند در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: گفته می شود غار مزدوران طول بسیار دارد اما تاکنون 17 کیلومتر آن طی شده است.
علی اکبر اکبری افزود: این غار دارای سالن های بسیار با عرض و ارتفاع متفاوت است که عرض آن در بیشترین حالت 100 متر و ارتفاع آن حداکثر 20 متر است.
وی اظهار کرد: سالن های غار با دالان هایی به هم متصل هستند که اینک امکان پیاده روی در دو سالن آن میسر است.
وی گفت: سالن اول یک هزار و 200 مترمربع وسعت و بین 6 تا 12 متر ارتفاع دارد و سالن دوم نیر 400 مترمربع وسعت و دارای چهار تا هشت متر ارتفاع است.
شهردار مزداوند افزود: گفته می شود انتهای غار مزدوران به غار بزنگان می رسد اما تاکنون هیچ فردی نتوانسته از دهانه انتهایی این غار خارج شود.
وی ادامه داد: اختلاف دمای مزداوند با سرخس در گرم ترین روزهای سال هفت درجه سانتیگراد است و به دلیل گرمای داخل غار، غارنوردان اغلب در زمستان به این منطقه می آیند، لذا فصل زمستان بهترین زمان برای غارنوردی در این غار می باشد.
وی گفت: زمین های اطراف این غار به جز خود غار در اختیار آستان قدس رضوی قرار داشته و در اطراف غار نیز پادگان آموزشی ارتش از سالها قبل در این منطقه فعالیت می کرده است.
اکبری افزود: تا سال 1393 امکانات محدودی از جمله راه دسترسی، پلکان و مسیر هموار برای ورود به غار وجود داشت اما با همت مسئولان از سال مزبور مطالعه برای احداث پارک گردشگری، تفریحی مزدوران آغاز شد.
وی اظهار کرد: با تصمیم دولت و مصوبه شورای اسلامی شهر مزداوند مقرر شد اعتبارات لازم برای احداث پارک گردشگری، تفریحی از محل اعتبارات تملک دارایی در بخش شرکت نفت و گاز تامین شود.
شهردار مزداوند گفت: پروژه پارک گردشگری، تفریحی مزدوران مانند مثلثی است که یک ضلع آن کوه مزدوران، یک ضلع آن شهر مزداوند و ضلع دیگرش جاده جدید مشهد – سرخس است که کل وسعت آن 50 هکتار می باشد.
وی افزود: شهرداری در مرحله نخست احداث پارک مزبور پنج هزار و 500 مترمربع زمین اطراف غار را از آستان قدس رضوی خریداری کرد و در سال 1393 با هزینه یک میلیارد ریال مطالعه این پروژه انجام شد.
وی بیان کرد: شهرداری جاده دسترسی به غار را از محل اعتبارات توسعه معابر طی دو سال اخیر ساخت و فرمانداری سرخس نیز قول مساعدت برای اتمام جاده مزبور را داده است.
شهردار مزداوند با بیان اینکه در زمان احداث جاده مشهد – سرخس، تمام چشمه های شهر مزداوند خشک شد گفت: اینک از 35 چشمه در این شهر دو چشمه فعال است که در اطراف غار مزدوران قرار دارد.
وی افزود: پارک گردشگری، تفریحی مزدوران شامل ساخت 32 آلاچیق، سرویس بهداشتی، ایجاد آب نما و احیای چشمه ها، ایجاد پلکان، کاشت درختان توت و صنوبر و احیای چند چشمه می باشد.
وی اظهار کرد: برای این پروژه چهار میلیارد و 800 میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده که از سال 1393 تاکنون سه میلیارد ریال تخصیص یافته و اجرای آن بیش از 50 درصد پیشرفت داشته است.
اکبری گفت: برای داخل غار که نیاز به نورپردازی و مسیریابی دارد در مجموع 10 میلیارد ریال مورد نیاز است که در صورت تخصیص می توان درون غار را تا پایان شهریور امسال برای ورود گردشگران آماده کرد.
وی با بیان اینکه بهره گیری از ظرفیت های گردشگری این شهر از مهاجرت جوانان جلوگیری کرده و به رونق منطقه و ایجاد اشتغال کمک می کند، اظهار امیدواری کرد با همکاری مسئولان امکان بهره برداری از این پارک هر چه سریعتر فراهم شود.
7489 / 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده