ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اعتقاد مشترک ادیان آسمانی در خصوص منجی موعود بررسی شد

به گزارش ایرنا، چهار کمیسیون در روز دوم دوازدهمین همایش دکترین مهدویت در بخش های مختلف مدرسه امام کاظم(ع) در حال برگزاری است که در این کمیسیون ها اعتقادات مشترک ادیان آسمانی در خصوص منجی موعود را مورد بحث و بررسی قرار می دهند.
شیخ بیان زید سکیکر از علمای کشور سوریه در یکی از این کمیسیون ها با اشاره به اینکه ما موحدین دروز (فرقه مذهبی) از نسل دولت فاطمی هستیم، اظهار کرد: این دولتی است که در مصر و در عصر منصور بنا شد و اقدام های علمی و مذهبی از جمله راه اندازی دانشگاه الازهر را انجام داد.
وی افزود: دروزی‌ ها، گروهی از مسلمانان بوده و پیرو یک دین جدید نیستند بلکه مذهب موحدین دروز یکی از مذاهب اسلامی است و اعتقاد کامل به مساله امام مهدی (عج) دارد، از این رو عقیده مهدویت در میان موحدین دروز ریشه ‌دار است و این مساله در زندگی آنها متجلی است به گونه ای که تمام ادیان آسمانی بر این مساله اتفاق نظر دارند که یک منجی در آخرالزمان می‌ آید.
وی تصریح کرد: این در حالی است که پیروان ادیان مختلف در خصوص جزئیات مساله موعود و اسم این منجی با هم اختلاف دارند، اما همه معتقد هستند که منجی در آخرالزمان برای برقراری عدل می‌ آید.

** عقیده مهدویت در فرهنگی تاریخی مردم الجزایر
جویده غانم استاد فلسفه از دانشگاه الجزایر در یکی از کمیسیون های این همایش با اشاره به اینکه آثاری از نشانه‌ های ظهور منجی آخرالزمان در فرهنگ مردم این کشور وجود دارد، گفت: در گذشته در کشورهای شمال آفریقا از جمله مصر و مغرب دولت ‌های شیعی همچون دولت فاطمی و ادریسیان حکومت را در دست داشتند که هنوز آثار حضور این دولت ‌ها در فرهنگ و مردم این کشورها باقی مانده است.
وی افزود: نیاز به یک مطالعات سنگین مردم شناسی در الجزایر است تا بتوانیم به صورت کامل و مستند در خصوص نفوذ فرهنگ مهدویت و آثار آن در الجزایر سخن بگوییم.
استاد فلسفه با بیان اینکه در ادیان مختلف اعتقاد به موعود گرایی وجود دارد، گفت: شاید در برخی از کشورها اعتقاد به حضرت مهدی(عج) به مفهوم عقایدی وجود نداشته باشد، اما یک منجی آخرالزمان اسطوره ‌ای در این مناطق مطرح است که این جهان را رهبری می ‌کند.
وی ادامه داد: اعتقاد به منجی در مردم مناطق مختلف جهان وجود دارد که یک رهبر اسطوره ‌ای با درست کردن اوضاع، ظلم و ستم را از بین خواهد برد، البته بحث نشانه‌های منجی آخرالزمان با اسطوره‌ ها متفاوت است.
وی خاطرنشان کرد: رابطه میان اسطوره ‌ها و حرکت‌ های سیاسی در جهان باید مورد بررسی قرار گیرد و به نقش قدرت ها در این زمینه پرداخته شود که آیا سیاستمداران برای اداره جهان به اسطوره‌ ها تکیه می ‌کنند یا خیر و اینکه آیا تحولات اخیر در جهان معاصر به صورت اتفاقی رخ داده است یا اینکه جریانی پشت پرده آن را هدایت می‌ کند؟

** ارتباط انقلاب اسلامی و ظهورمنجی
محمد هادی همایون استاد دانشگاه امام صادق(ع) در یکی از این کمیسیون ها با اشاره به ارتباط بین انقلاب اسلامی و ظهور منجی اظهار کرد: ما در انقلاب اسلامی نگاه انفعالی به مساله مهدویت را کنار گذاشتیم. اصل در انقلاب این بود که ما حرکت کنیم و برای حرکت به دستورالعمل نیاز داشتیم.
وی افزود: راهبردهای لازم برای حرکت ما در روایات نشانه‌ های ظهور و کل بحث مهدویت آمده است اگر بر اساس روایات کار شود از نگاه انفعالی به بحث مهدویت دور خواهیم شد.
همایون با بیان اینکه باید از نگاه انفعالی به نشانه های ظهور دور باشیم گفت: در این حوزه نیاز به یک کار اجتهادی بسیار سنگین است همانطوری که فقها هزار سال پیش یک کار اجتهادی سنگین را در حوزه خاص شروع کردند لذا مهدویت نیاز به کار جهادی دارد.
وی افزود: موضوع نشانه ‌های ظهور، موضوع مغفولی است که معمولا به صورت علمی به آن پرداخته نشده است و بیشتر رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است، این در حالی است که برگزاری همایش دکترین مهدویت باعث شده تا به دور از غوغاهای سیاسی در خصوص نشانه‌ های ظهور صحبت کرد.

** نشانه‌ های قیامت در منابع شیعه و اهل سنت
مصطفی ورمزیار پژوهشگر برتر حوزه مهدویت در یکی از کمیسیون ها، نشانه های قیامت در منابع شیعه و اهل سنت را بررسی کرد و گفت: طلوع خورشید از مغرب به عنوان یکی از علائم ظهور و یا نشانه‌ های قیامت، مطرح شده که می ‌توان آن را بررسی کرد.
وی افزود: در منابع اهل سنت این نشانه به عنوان اشراط الساعة با ویژگی ‌های خاصی در کیفیت طلوع و وضعیت مردم بعد از طلوع بیان شده و روایات بیانگر عدم قبولی ایمان و توبه پس از طلوع، به وفور در منابع ایشان وجود دارد.
پژوهشگر برتر حوزه مهدویت ادامه داد: در منابع شیعه نیز همین مفاهیم انعکاس دارد با این ویژگی که واقعه طلوع را با ظهور امام مهدی(عج) مرتبط کرده ‌اند.
وی به واقعی بودن مساله طلوع خورشید از مغرب براساس روایات اشاره کرد و گفت: جنبه واقعی بودن طلوع خورشید از مغرب به خاطر وجود روایات فراوان است که اشاره مستقیم به خورشید آسمان دارد.
ورمزیار افزود: تحقیق جدی برای دریافت و تایید نشانه‌ های ظهور و قیامت ضروری است، چراکه بسیاری از افراد سعی دارند با انتشار مطالب دروغ در خصوص آخرالزمان و نشانه ‌های آن، مردم را از فرهنگ مهدویت دور کنند.
دوازدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت با موضوع «پیشگویی های آخرالزمان از دیدگاه ادیان ابراهیمی» با حضور آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، علما، فضلا و مهمانان خارجی دیروز در مدرسه امام کاظم(ع) قم آغاز شد، این همایش امروز با سخنرانی آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید به کار خود پایان می دهد.
8138 / 1175

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده