ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معرفی کتاب چهارده معصوم (علیهم السلام) در آیینه شعر

معرفی کتاب/ چهارده معصوم (علیهم السلام) در آیینه شعر

کتابستان/ کتاب «چهارده معصوم در آینه شعر» که مجموعه ای از اشعار، مدایح و مراثی چهارده معصوم علیهم اسلام است با گرد آوری محمد خرم فر و به همت نشر دلیل ما با سرو شکلی مقبول وارد بازار شده است؛ چنانکه از عنوان کتاب پیداست محمد خرم فر مجموعه ای از سروده های شاعران مختلف در این حوزه را گرد هم آورده و با دسته بندی موضوعی منتشر ساخته است.

چهارده معصوم (علیهم السلام) در آیینه شعر
نویسنده: محمد خرم فر
ناشر:دلیل ما

سرودن مدایح مذهبی در این دیار قدمتی طولانی دارد. گذشته از بزرگانی که گاه به مناسبت هایی برای بیان احوال درونی خود و ارادت به بزرگان دین اشعاری سروده اند؛ بوده اند چهره های شاخصی که اکثریت قریب به اتفاق سروده های آنها در همین سبک و سیاق بوده و اشعار ارزنده‌ای از خود به یادگار گذاشته‌اند.

از شاعران نامدار که بگذریم، ایرانیان اهل ذوق و شعر فراوانند که در عین حال ارادتمند به پیامبر اکرم (ص) و همچنین دیگر معصومین علیهما سلام هستند. بنابراین از سر ارادت و صفا دادن به حال و احوال خویش، چه به صورت حرفه ای و چه به صورت غریزی مدایح بسیار بر ایشان سروده و می‌سرایند که چون از دل و اعتقاد بر می آیند اغلب نیز بر دل می نشینند. از این سبب گنجینه ای از این اشعار در میان مردم دست به دست می شود که برخی منتشر شده و برخی نیز اگرچه منتشر نمی شوند اما در مراسمات دینی گوناگون توسط مداحان برای جمع حاضر خوانده می شوند.

کتاب «چهارده معصوم در آینه شعر» که مجموعه ای از اشعار، مدایح و مراثی چهارده معصوم علیهم اسلام است با گرد آوری محمد خرم فر و به همت نشر دلیل ما با سرو شکلی مقبول وارد بازار شده است. چنانکه از عنوان کتاب پیداست محمد خرم فر مجموعه ای از سروده های شاعران مختلف در این حوزه را گرد هم آورده و با دسته بندی موضوعی منتشر ساخته است.

خرم فر دسته بندی اشعار این مجموعه را براساس نام معصومین (ع) انجام داده است. بنابراین کتاب از نخستین معصوم که پیامبر اکرم (ص) باشد آغاز شده و بخش به بخش تا معصوم چهادردهم ادامه یافته است. اما تنظیم و دسته بندی کتاب به این جا ختم نشده بلکه هر بخش از چندین سر فصل نیز تشکیل شده است و این سر فصل ها در واقع دربر گیرنده فرازهای مهمی از زندگی ای این بزرگان بوده است نظیر ولادت، فضایل و مناقب، مصائب و شهادت. خرم فر در این میان به موارد خاص نیز توجه جدی داشته است. برای مثال بخش مربوط به اشعاری که به حضرت سیدالشهداء اختصاص دارند به دلیل گستردگی مضامین و اهمیت جایگاه آن در میان شیعیان با دو قسمت روبه‌رو می شویم. یک قسمت به خود امام حسین (ع) و اصحاب آن حضرت اختصاص دارد و قسمت دیگر اشعاری در مناقب و مصائب اهل بیت آن حضرت از جمله علی اصغر (ع)، علی اکبر (ع)، اباالفضل (ع)، زینب (س)، رقیه (س) و همچنین موضوع اربعین حسینی نقل شده است.

از نکات قابل اشاره دیگر در این کتاب ذکر اشعاری در مناقب و مراثی حضرت فاطمه معصومه (س) در ادامه اشعار موضوع امام رضا (ع) است. همچنین در پایان کتاب نیز اشعاری درباره اصحاب رسول خدا (ص) از جمله حمزه سیدالشهداء (ع)، حضرت ابوطالب (ع) و حضرت خدیجه (س) گرد آوری شده است که اگر چه از جمله معصومین نبوده اند، اما در میان شیعیان از مقام شامخی برخوردارند.

عبدالحسین نیشابوری در مقدمه بسیار کوتاه کتاب در باره شأن نزول این اشعار نوشته است: «قطرات سرشک زیباتر از دُر که بر گونه‌های شیعیان و محبین ائمه معصومین (ع) جاری می‌گردد، آثار دلبستگی و محبان به آن بزرگواران، شوق در فراق، سوز در مصائب آنان و همدردی با اهل بیت (ع) و بقای تشیع است. عده‌ای از دیگران پیشی گرفته‌اند و دُرر فراوانی در خزانه قلب و حدقه چشم ذخیره دارند که با شنیدن نام مبارک ائمه هدی (ع) نثار می‌کنند و گروهی با بیان مقاتل و اشعاری در حزن و سرور در ثواب دیگران شریک هستتند، کسانی که افتخار می‌کنند مداحی و مراثی این خانواده باشند...»

به این مختصر باید افزود که در چند دهه اخیر به ویژه در سالهای پس از انقلاب، این مهم با اقبال به مراتب بیشتری در قیاس با گذشته روبه رو شده؛ چرا که علاوه بر روحیه مذهبی مردم زمینه های عرضه این اشعار نیز در قیاس با گذشته بیشتر بوده است. در این میان اما باید توجه داشت که اگرچه تاثیرگذاری بر مخاطب و برانگیختن عواطف و احساسات آنها از مأموریت‌های مهم مدایح و مراثی محسوب می شود اما این مهم به هر شکل و روشی ستوده نیست. به ویژه اینکه برخی به نیت مجلس داری و تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطب سطح اشعار را پایین آورده و گاه از الفاظ و معانی استفاده کرده اند که مناسب شأن و جایگاه این بزرگان نیست و در مدیحه سرایی برای ایشان لغزش هایی بوده که واکنش علما و صاحب‌نظران را نیز به دنبال داشته است. خلاصه اینکه باید توجه داشت مدیحه سرایی همانقدر که به لحاظ کمی افزایش داشته به لحاض کیفی نیز باید با رشد همراه باشد.

خوشبختانه در کتاب حاضر محمد خرم فر به این مهم توجه داشته و به سراغ اشعاری رفته که از منظر کیفی نیز مقبولیت لازم برای راه یافتن به چنین کتابی را داشته اند. بنابراین در مجموع در این کتاب با مجموعه‌ای پر و پیمان از اشعاری در مدح و رثای چهارده معصوم (ع) روبه رو هستیم که توسط از شاعران و مداحان اهل بیت (ع) در قالب‌های مختلف شعری از جمله مثنوی، قصیده، رباعی، مسمط و ... سروده شده اند.

در انتها باید اشاره ای کنیم به جای خالی مقدمه ای در حد و قواره کتاب، مقدمه ای که از چیستی، ویژگی ها و فراز و فرود این گونه اشعار از گذشته تا امروز سخن گفته و اوضاع احوال آن را در این روزگار مورد توجه قرار دهد . همچنین باید اشاره ای هم داشت به تعدد نام شاعرانی که آثارشان در این کتاب مورد استفاده قرار گرفته بود هر چند نام برخی از آنها آشناست اما بهتر بود لااقل در مورد هر یک از آنها با توضیحات کوتاه هم که شده اطلاعاتی کلی به خواننده داده می‌شد که لااقل مشخص باشد این شاعران به چه دوره زمانی یا چه نسلی از شاعران معاصر تعلق دارند.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X