ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طرح فریز نفتی چرا شکست خورد؟

طرح فریز نفتی چرا شکست خورد؟

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

دخالت‌های بن سلمان در امور نفتی عربستان، موجب شد تا وزارت نفت این کشور همه چیز را به هم بزند. تحلیل و جنجال‌های یک ماه گذشته درباره سرانجام مهم‌ترین طرح نفتی جهان، یک‌شنبه شب به شکست ختم شد، توافقی حاصل نشد تا تحلیلگران با برجسته کردن اختلافات ایران و عربستان، آن را مهم‌ترین دلیل شکست فریز نفتی عنوان کنند.
به گزارش «جوان»، سقوط قیمت‌ها طی یک سال اخیر دلایل بسیاری داشت که مهم‌ترین دلیل آن به‌زعم تحلیلگران سیاسی، تلاش ریاض برای کاهش درآمدهای نفتی ایران و روسیه بود تا در اختلافات منطقه‌ای این دو کشور را دچار بحران و کمبود منابع مالی کند. گرچه عربستان نقش شیل نفت امریکا در به‌هم‌خوردن نظم بازار را عنوان کرد و با تأسی به آن، از تولید خود و اوپک نکاست اما تعدادی از تحلیلگران همان زمان این حقیقت را عنوان کردند که عربستان اسیر بازی امریکا شده است. اندکی بعد روسیه و عربستان به هم نزدیک شدند و در دوحه قطر طرحی را ارائه دادند که براساس آن، سقف تولید نفت کشورهای تولیدکننده نفت ثابت خواهد ماند تا قیمت‌ها ترمیم شود. با انتشار این خبر و نشست خبری چهار وزیر نفت در دوحه، قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفت و ایران نیز از آن حمایت کرد.
چند روز پس از این موضع، به یکباره همه چیز عوض شد و وزیر نفت ایران این طرح را یک طرح «مسخره» و شبیه «جوک» خواند، فضای عمومی در بازار نفت که تحت تأثیر برنامه فریز نفتی قرار گرفته بود و قیمت‌ها در حال ترمیم بود با این اظهارنظر زنگنه دوباره تیره و تار شد و غربی‌ها سرخوش از اختلاف ایران با سایر کشورهای تولیدکننده نفت خام جهان به ویژه عربستان، به ارائه تحلیل‌هایی پرداختند که تماماً به ضرر قیمت نفت بود.
وزارت نفت ایران معتقد بود این طرح باید زمانی عملیاتی شود که میزان صادرات نفت ایران به بیش از 2/2 میلیون بشکه افزایش یابد و نه رقم فعلی 6/1 میلیون بشکه در روز. ایران سهم خود را از عربستان و سایر تولیدکنندگانی خواست که در زمان تحریم آن را غصب کرده بودند. روسیه به ایران حق داد و البته از ایرانی‌ها خواست برای آرام‌تر شدن فضا در رسانه‌ها حاضر نشوند تا این کشور بستر را برای فریز نفتی آماده کند. این برای نخستین بار در تاریخ نفت جهان بود که روسیه به همکاری جدی با اوپک دست زده و توانسته بود بیش از 70 درصد تولیدکنندگان نفت جهان را در دوحه گرد هم بیاورد. این طرح چنان از اهمیت و تأکید کشورهای نفتی برخوردار بود که علی النعیمی، وزیر نفت عربستان با عقب‌نشینی از مواضع خود اعلام کرد که در صورت پایبند نبودن ایران به طرح فریز نفتی، طرح مورد نظر اجرا می‌شود.
تکنوکرات‌ها در عربستان با درک دیرموقع بازی غرب با آنها، سعی در احیای اوپک داشتند که محمد بن سلمان، شاهزاده خام سعودی‌ها بازی را به هم زد و خواستار حضور ایران در دوحه شد. در چنین شرایطی وزارت نفت به این نتیجه رسید که نماینده ایران در اوپک به جای وزیر نفت راهی دوحه شود که با توجه به افزایش تنش‌های سیاسی او نیز در تهران ماند. در چنین شرایطی اجلاس دوحه روز یک‌شنبه برگزار شد و با تمامی حواشی خود به نتیجه نرسید. عربستان در این جلسه خواستار حضور ایران در برنامه جدید شد و اعلام کرد تولید نفت زمانی ثابت می‌ماند که ایران نیز تولید نفت خود را افزایش ندهد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه خشمگین از نتیجه این نشست با انتقاد از اعضای اوپک گفت که حاصل دو ماه مذاکره برای توقف افزایش تولید نفت به دلیل درخواست‌هایی که در جلسه روز یک‌شنبه مطرح شد، شکست خورد.
وی که بعد از نشست اعضای اوپک در دوحه با خبرنگاران روسی صحبت می‌کرد توضیح داد که 11 عضو اوپک و هفت کشور خارج از اوپک که در نشست حضور داشتند دو ماه روی پیش‌نویس توافق مذاکره کرده بودند که می‌توانست سطح تولید را در سطح ماه ژانویه حفظ و از ریزش بیشتر قیمت نفت جلوگیری کند. بعضی از اعضای سازمان اوپک واژه‌ها و عبارات پیش‌نویس را در لحظات آخر تغییر دادند و سعی کردند از کشورهایی که در دوحه حضور نداشتند، امتیاز بگیرند. ما تأکید داشتیم که اعضا روی کشورهایی که حاضر هستند، متمرکز باشند. بلومبرگ پیش از این اعلام کرده بود عربستان تلاش می‌کند تا بندی را در پیش‌نویس که مرتبط با ایران است، تغییر دهد.
از وزیر انرژی روسیه سؤال شد که غیر از عربستان چه کشورهای دیگری خواستار دربرگیری ایران در این توافق بودند؟ وی گفت: امارات، قطر و دیگر کشورهای برجسته خلیج فارس. چگونه می‌توان ایران را مسئول شکست مذاکرات دانست وقتی این کشور در دوحه حاضر نبوده است. ما معتقد بودیم که حضور کشورهایی که 75 درصد تولید نفت جهان را در اختیار دارند در این نشست کافی است.
نمایندگان در این نشست گفتند عربستان تلاش می‌کرد تا پیش‌نویس اولیه توافق را پاره کند زیرا تصمیم گرفته بود بخشی از توافقی نباشد که به ایران راه گریز دهد. تهران از پیوستن به فریز نفتی خودداری کرد زیرا این کشور پس از سال‌ها تحریم، صادرات نفت خود را بازسازی می‌کند.
فلاح الامری، نماینده عراق در این‌باره گفت: «ما بسیار بسیار ناامید شدیم... این کار بر قیمت نفت و درآمدهای ما اثر خواهد گذاشت. ما خواستار یک توافق بودیم. »یکی از نمایندگان روز گذشته پیش از پایان این نشست گفت: «تمام جهان منتظرند که این اتفاق بیفتد. تمامی ما امروز صبح خوشبین بودیم اگر این اتفاق نیفتد، خوب نیست.»
عربستان در اواخر سال 2014 اعلام کرده بود که سقوط قیمت‌ها به 20 دلار در هر بشکه برایش مهم نیست اما اخیراً در میان فشار بر منابع مالی این کشور، روش این کشور تغییر کرده است.
نمایندگان کشورها از جمله برخی از همپیمانان عربستان در پاسخ به اینکه چرا عربستان به دوحه آمد زمانی‌که موضع ایران را به خوبی از پیش می‌دانست، گفتند فکر می‌کردند که عربستان این توافق را تصدیق کند. یک فرد آگاه به موضع عربستان در این‌باره گفت آنها(عربستان) منتظر بودند ایران موضعش را تلطیف کند و شاید یک کاهش تولید را در زمان دیرتری پیشنهاد کند. آنها گفتند انتظار می‌رفت که روسیه و ونزوئلا از ایران امتیاز بگیرند. دیگران نشانه‌هایی از اختلاف میان محمد بن سلمان که پس از به قدرت رسیدن پدرش، به یکی از نیروهای اقتصادی قدرتمند در عربستان تبدیل شده است با علی النعیمی، وزیر باسابقه عربستان مشاهده می‌کنند. در ماه‌های اخیر جایگاه نعیمی به عنوان یک صدای بلند در سیاست نفتی عربستان توسط محمد بن سلمان با چالش مواجه شده است. محمد بن سلمان در نظر دارد تا سهام شرکت ملی نفت عربستان را خصوصی سازد و وابستگی این کشور را به نفت کاهش دهد. فریز نفتی برخلاف انتظار کشورهای نفتی به شکست انجامید تا اختلافات داخلی عربستان و بلندپروازی‌های محمد بن سلمان کار را خراب کند. با این وضعیت همه چیز در بازار عوض شده است. ایران که تا همین چندسال پیش سردمدار بازها (طرفداران افزایش قیمت نفت) بود

*وحید حاجی پور

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده