ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آفتاب یزد نوشت: اتحاد نانوشته 5 وزیر؟ چرا جلسه فیلتر تلگرام برگزار نشد؟

آفتاب یزد نوشت: اتحاد نانوشته 5 وزیر؟/ چرا جلسه فیلتر تلگرام برگزار نشد؟

آفتاب یزد/ متن پیش رو در آفتاب یزد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

فیلتر شدن یا نشدن؟ این بحثی است که این روزها درباره ابزار ارتباطی «تلگرام» شنیده می‌شود. عده‌ای موافق آن هستند و عده‌ای دیگر مخالف. برخی به مضراتی که چنین شبکه‌های اجتماعی دارد اشاره می‌کنند و عده‌ دیگری می‌گویند نباید صورت‌مسئله را پاک کرد، چرا که فیلترینگ راهکار قابل قبول و منطقی نیست. اما هر بار که سخنی از فیلترینگ به میان می‌آید دولت عنوان می‌کند که کاملا با فیلتر کردن مخالف است .

 این روزها که دسترسی به این نرم افزار موبایلی با اما و اگرها، کندی‌ها و اختلالات مختلف همراه شده و پیدا شدن سروکله کانال‌های غیراخلاقی هم توسط عد‌ه‌ای سودجو در این نرم افزار، عزم موافقان فیلترینگ را بیش از پیش برای فیلتر کردن این پر طرفدارترین نرم افزار موبایلی جزم‌تر کرده تا جایی که مدیران این پیام‌رسان نسبت به فیلتر کردن این نرم افزار واکنش نشان داده و اینگونه مطرح می‌کنند که دولت ایران تلگرام را فیلتر کرده است. هرچند وزارت ارتباطات خیلی زود این خبر را تکذیب کرده و اعلام کرد: از سوی این وزارتخانه اقدامی برای فیلتر کردن تلگرام صورت نگرفته است.وزیر ارتباطات در عین حال بحث فیلترینگ را خارج از محدوده اختیارات وزارت ارتباطات می‌داند و می‌گوید: کارگروهی تشکیل می‌شود که مصادیق مربوط به بحث فیلترشدن در آن به تصمیم گذاشته می‌شود و از طرف این کارگروه اگر سایتی غیراخلاقی و یا دارای تصاویر یا فیلم‌های مستجهن باشد فیلتر می‌شود و وزارت ارتباطات تنها کارهای فنی آن را برعهده می‌گیرد. از این رو از ابتدای هفته گذشته قرار شد که روز چهارشنبه موضوع پیام‌رسان تلگرام و مسدودسازی این شبکه در جلسه کارگروه فیلترینگ بررسی شود. در حالی که انتظار می‌‌رفت جلسه چهارشنبه کمیته فیلترینگ اخبار مهمی درباره تلگرام داشته باشد، اما نتیجه‌ای که مد نظر موافقان فیلترینگ که به دنبالش بودند حاصل نشد .

روز گذشته عبدالصمد خرم‌آبادی دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه درباره جزئیات جلسه کارگروه، اظهار داشت: اگرچه ‌در این جلسه موضوع نرم‌افزار تلگرام بررسی شد اما به دلیل غیبت اعضا و به حدنصاب نرسیدن جلسه تصمیم‌گیری درباره این پیام‌رسان به جلسات بعدی موکول شد.وی گفت: در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه تمام اعضای حاضر نگرانی عمیق خود را نسبت به تداوم فعالیت شبکه‌های خارجی و انتشار گسترده محتوای مجرمانه در این شبکه‌ها اعلام کرده و اظهارداشتند در صورت عدم پایبندی به قوانین کشور، ادامه فعالیت این شبکه ها با مشکل مواجه خواهد شد. محمد علی اسفنانی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در جلسه چهارشنبه هیچ یک از اعضای دولت (وزرا) حضور نداشتند و تنها نماینده وزیر آموزش و پرورش از سوی دولت حاضر بود. اما برخی در خصوص غیبت 5 وزیر در جلسه کمیته فیلترینگ می‌گویند که 5 وزیر ارتباطات، اطلاعات، ارشاد، دادگستری و علوم برای جلوگیری از فیلتر شدن تلگرام باهم متحد شدند. آنها با غیبت دسته‌جمعی در جلسه‌ای که قرار بود برای فیلتر شدن تلگرام تصمیم‌گیری کند، برای توافق با تلگرام زمان خریدند.همانطور که مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران به آفتاب یزد گفته بود که دولت یازدهم به این نتیجه رسیده که فیلتر کردن شبکه‌ها و نرم افزارها تنها پاک کردن صورت مسئله است و راه حل اصلی فیلترینگ هوشمند یعنی فیلتر کردن تنها محتوای ضد اخلاقی است. از این رو گمان می رود عدم حضور 5 وزیر در این جلسه حامل یک پیام مهم است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده