ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اصلاحات جامع اقتصادی شرط بهره‌برداری از لغو تحریم‌ها

اصلاحات جامع اقتصادی شرط بهره‌برداری از لغو تحریم‌ها

خراسان/ صندوق بین المللی پول می گوید: ایران برای اینکه بتواند از لغو تحریم ها به طور کامل منتفع شود، لازم است که به اصلاحات جامعی دست بزند. به گفته مارتین کریسولا،کارشناس این صندوق، کاهش با ثبات نرخ بهره واقعی برای حل آسیب پذیری های بخش مالی از جمله حل مشکل وام های بازپرداخت نشده، بازسازی ساختار بانک ها، حل مشکل موسسات مالی غیرمجاز و تقویت چهارچوب نظارتی بانک مرکزی از جمله این اصلاحات است.

یک کارشناس صندوق بین المللی پول گفت: ایران در بهبود شرایط کلان اقتصادی خود در فضای دشوار اقتصادی موفق بوده است، اما در پرتوی لغو اخیر تحریم ها، همچنان چالش هایی پیش روی این کشور قرار دارد. مارتین کریسولا افزود: «برای محافظت از ثبات کلان اقتصادی و تقویت رشدی هم جانبه تر به نحوی که اقتصاد ایران بتواند به طور کامل از لغو تحریم ها منتفع شود، اصلاحاتی جامع مورد نیاز است.»

بر اساس این گزارش انتظار می رود لغو اخیر تحریم های اقتصادی به افزایش تولید و صادرات نفت و کاهش هزینه تجارت و تراکنش های مالی در ایران کمک کند. دسترسی به دارایی های ذخیره شده در خارج نیز مجددا برقرار خواهد شد. بر اساس این فرضیات، پیش بینی می شود که رشد واقعی تولید ناخالص داخلی ایران شتاب یابد و در سال 17-2016 به 4 تا 5.5 درصد برسد و متوسط رشد سالانه در میان مدت 4 درصد شود.

کریسولا گفت: «ادامه تلاش ها در کاهش یارانه سوخت و افزایش درآمدهای مالیاتی داخلی به مهار و کاهش کسری مالی در سال های پیش رو و تعدیل فشارهای افزایشی بر نرخ واقعی ارز کمک خواهد کرد و فضایی برای سرمایه گذاری های زیرساختی فراهم خواهد آورد.»

این گزارش همچنین پیشنهاد می کند که یک چهارچوب مالی میان مدت برای افزایش جمع آوری مالیات بر درآمد ایجاد شود و ضربه گیرهای مالی برای حمایت از فضای مالی جهت سرمایه گذاری در زیرساخت ها و سرمایه انسانی توسعه یابد.

کریسولا در ادامه گفت: «اصلاحات برای حل ضعف های ساختاری در اقتصاد ایران، نقشی محوری در افزایش رشد با ثبات و افزایش فرصت های شغلی دارد.» کاهش با ثبات نرخ بهره واقعی برای حل آسیب پذیری های بخش مالی از جمله حل مشکل وام های بازپرداخت نشده، بازسازی ساختار بانک ها، حل مشکل موسسات مالی غیرمجاز و تقویت چهارچوب نظارتی بانک مرکزی ایران قابل پیش بینی است.به علاوه، ایران می تواند اقداماتی برای افزایش بهره وری از طریق جذب تکنولوژی مدرن از شرکای تجاری اش و همچنین از طریق اجرای اصلاحاتی در بخش های نیازمند نیروی کار بالا نظیر خدمات و کشاورزی، انجام دهد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X