ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رحمانی فضلی در دیدار با عبدالله عبدالله عنوان کرد: فصل جدیدی از همکاری های ایران و افغانستان رقم می خورد

رحمانی فضلی در دیدار با عبدالله عبدالله عنوان کرد: فصل جدیدی از همکاری های ایران و افغانستان رقم می خورد

ایرنا/ وزیر کشور در ملاقات با رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان گفت: فصل جدیدی از همکاری های اقتصادی بین ایران و افغانستان رقم خواهد خورد.

به گزارش ایرنا «عبدالرضا رحمانی فضلی» که برای شرکت در ششمین نشست بین المللی همکاری های اقتصادی منطقه ای برای کابل موسوم به ریکا - 6 روز پنجشنبه به کابل سفر کرده است، بعدازظهر پنجشنبه در دیدار با «عبدالله عبدالله»، تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان را فرصتی مناسب برای ایجاد جهش در روابط و مناسبات دو ملت و دو کشور برشمرد.
رییس کمیسیون مشترک همکاری های ایران و افغانستان با اشاره به توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران و 1+5 بر استمرار سیاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر در اولویت بودن همسایگان و کشورهای منطقه تأکید کرد و بهبود شرایط را برای توسعه همکاری ها در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی، قابل توجه دانست.
رییس شورای امنیت کشور ایران، از افراط گرایی و تروریسم به عنوان مهمترین عوامل از بین بردن هماهنگی و همگرایی کشورهای منطقه نام برد و با اشاره به ماهیت ضد اسلامی این تحولات، بر ضرورت تلاش مشترک برای مهار این امواج ضد انسانی و ضد اسلامی تأکید کرد.
وزیر کشور با اشاره به راهبرد ابلاغی مقام معظم رهبری در جمهوری اسلامی ایران در خصوص اقتصاد مقاومتی افزود: جمهوری اسلامی ایران در کنار این راهبرد، اولویت ویژه ای برای توسعه روابط همه جانبه با همسایگان قائل است و انتظار دارد در مسیر این همکاری ها، شاهد اقدامات متوازن و متقابل کشورهای منطقه از جمله افغانستان باشد.
رییس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و افغانستان، انتخاب وزیر کشور به عنوان رییس طرف ایرانی این کمیسیون را ناشی از عزم راسخ وزارت کشور جمهوری اسلامی در حوزه های مختلف تعامل و همکاری های دو کشور دانست و اظهار امیدواری کرد که از این مجال برای توسعه عملی و واقعی مناسبات استفاده شود.
رحمانی فضلی با اشاره به تشکیل کمیته های تخصصی مشترک در ذیل کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور پس از سفر رییس جمهوری افغانستان به تهران، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای ارائه نتایج پیگیری ها و اقدامات کمیته ها در کمیسیون مشترک و میزبانی برگزاری نشست این کمیسیون در آبانماه سال جاری در تهران اعلام کرد.
وی اظهار امیدواری کرد: با نهایی شدن پیگیری های طرف افغانستانی، شاهد شکوفایی عملی در پرتو کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور باشیم.
وزیر کشور در این دیدار با توصیف اراده حاکم بر ارکان رهبری افغانستان به عنوان یک اراده توأم با عقلانیت و با در نظرداشت منافع ملی، موفقیت دولت و ملت افغانستان را با اهمیت دانست و با اشاره به تجربیات چندین دهه گذشته، شکست پدیده هایی از قبیل داعش را در این منطقه قطعی خواند و گفت که بازگشت این خشونت به دامن پدید آورندگان آن، اجتناب ناپذیر خواهد بود.
وزیر کشور در این دیدار همچنین مسؤولیت آقای عبدالله به عنوان رییس اجرایی دولت و سایر ارکان دولت وحدت ملی افغانستان را مغتنم دانست و تصریح کرد که فصل جدیدی از همکاری های اقتصادی بین ایران و افغانستان رقم خواهد خورد.
رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز با تشکر از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مردم افغانستان، بر اهتمام کشورش برای استفاده از فرصت همکاری های دو کشور تأکید کرد.
عبدالله با اشاره به استمرار یافتن حمایت های جمهوری اسلامی ایران از افغانستان در شرایط مختلف، تداوم این حمایت ها را ناشی از حسن نیت و سعه صدر جمهوری اسلامی ایران دانست.
وی با تبریک مجدد توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 ابراز علاقه کرد که «شاهد قدم های مثبت بعدی در این عرصه باشیم».
عبدالله، با اشاره به پدیده داعش به عنوان مصداقی از نابسامانی هایی که افغانستان در سال های طولانی از نمونه های پیشین آن آسیب دیده و اکنون مصادیق جدید آن بخش عمده منطقه را تحت آسیب قرار داده است، جمهوری اسلامی ایران را دارای تجربه ارزنده ای در مقابله با این پدیده در مناطق مختلف دانست و نقش آفرینی ایران در مقابله با چنین مظاهر افراط گرایی را اساسی توصیف کرد.
رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان با اشاره به کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی بین دو کشور، خاطر نشان کرد از هیچ تلاشی برای رونق بیشتر در این عرصه فروگذار نخواهد کرد.
وی، دیدگاه دولت افغانستان را در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران، واحد و دارای وحدت نظر دانست و افزود: حسن نیت دولت جمهوری اسلامی ایران در قبال ملت و دولت افغانستان قابل تقدیر است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده