ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وزیر کشور در دیدار با همتای افغان: رد پای بیگانگان در حوادث افغانستان انکارناپذیر است

وزیر کشور در دیدار با همتای افغان: رد پای بیگانگان در حوادث افغانستان انکارناپذیر است

ایرنا/ وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در دیدار همتای افغان خود گفت: جمهوری اسلامی ایران، امنیت افغانستان را امنیت خود تلقی می کند و رد پای بیگانگان در حوادث افغانستان و ریشه های صهیونیستی آن را در منطقه انکارناپذیر می داند.

به گزارش ایرنا، «عبدالرضا رحمانی فضلی» روز پنجشنبه در دیدار «نورالحق علومی» افزود: همکاری های تهران و کابل در عرصه های «امنیت داخلی»، «اتباع»، «مبارزه با تروریسم»، «قاچاق مواد مخدر» و «قاچاق انسان» باید جدی تر از گذشته دنبال شود.
وزیر کشور در این دیدار آمادگی پلیس جمهوری اسلامی ایران را برای انتقال تجربه های آموزشی و امنیتی به همتایان خود در افغانستان اعلام کرد و افزود: باید تلاش کنیم تا هر دو ملت در صلح و امنیت و در مسیر توسعه و رفاه عمومی قرار بگیرند.
رییس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و افغانستان افزود: فقر ریشه تمامی فسادها و ناامنی ها است و برقراری امنیت پایدار در گرو بهبود وضعیت مردم خواهد بود.
وزیر کشور بر همکاری های اقتصادی ایران و افغانستان در زمینه های ترانزیت، معادن، کشاورزی و تجارت برای پیشرفت و بهبود وضعیت مردم تاکید کرد.
رحمانی فضلی، اظهار امیدواری کرد که نشست بین المللی همکاری های اقتصادی منطقه ای برای افغانستان، گام مهمی در راستای توسعه افغانستان و تامین زیرساخت های این کشور باشد.
کابل میزبان ششمین نشست بین المللی همکاری های اقتصادی منطقه ای برای افغانستان، است. مقام های 30 کشور و نمایندگان 40 سازمان بین المللی در این نشست شرکت کرده اند.
دولت وحدت ملی افغانستان می کوشد نظر کشورهای شرکت کننده در این نشست را برای سرمایه گذاری در طرح های زیربنایی افغانستان، از جمله راه های ارتباطی، انرژی و تجارت و بازرگانی جلب کند.
وزیر کشور تصریح کرد که نگاه جمهوری اسلامی ایران به افغانستان برادرانه است و چه در دوران جهاد مردم افغانستان و چه پس از آن دوران، همواره از افغانستان حمایت کردیم.
وی گفت که فعالیت کمیته های مشترک دو کشور در موضوع مبارزه با مواد مخدر باید جدی تر از گذشته دنبال شود.
وزیر کشور افغانستان نیز در این دیدار با استقبال از پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران، ابراز امیدواری کرد که زمینه های دوستی ایران و افغانستان هر روز عمیق تر شود.
رحمانی فضلی پیش از این دیدار همچنین در دیدار «سید محمد حسین بلخی» وزیر امور مهاجرین افغانستان، بر مساله حل مهاجران افغان تاکید کرد و گفت که برای حل این موضوع باید شناخت کافی و انگیزه ها و فعالیت های لازم برای حل مساله در کنار هم وجود داشته باشد.
وزیر کشور ایران بر لزوم انجام بحث های کارشناسی برای حل مساله مهاجرین در یک زمان بندی مشخص تاکید کرد و گفت که نیت خیرخواهانه ایران نسبت به مهاجرین، تغییر ناپذیر خواهد بود.
رحمانی فضلی خواستار اولویت بندی در مباحث مربوط به حل مساله مهاجرین افغان در ایران شد و گفت که باید اقدامات لازم در این زمینه بر مبنای یک زمان بندی دقیق دنبال شود.
وزیر امور مهاجرین افغانستان در این دیدار از فرمان مقام معظم رهبری برای تحصیل فرزندان اتباع غیرمجاز ساکن در ایران و میزبانی سخاوتمندانه جمهوری اسلامی ایران از مهاجرین افغان در طول نزدیک به 40 سال گذشته قدردانی کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X