ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

4 گوشه دنیا شگفتی باستان شناسان از یافته های بقایای جسد عصر برنز

4 گوشه دنیا/ شگفتی باستان شناسان از یافته های بقایای جسد عصر برنز

باشگاه خبرنگاران/ این بقایای دست نخورده و سالم 3500 ساله، متعلق به دختری 16 تا 18 ساله از روستای اِجتود (Egtved) از دانمارک است. شواهد نشان می دهند همواره در سفر بوده است و برای زنی در جامعه آن زمان نشان دهنده جایگاه بالای اوست. محققان با بررسی های جدید روی این جسد که در سال 1921 کشف شد، گمان می کنند که وی جای دیگری متولد شده اما در طول زندگی خود بسیار سفر می کرده و در واقع یک جهان-شهروند محسوب می شود.
کارین فِرِن باستان شناس موزه ملی دانمارک و رهبر این تیم تحقیقاتی دارای تخصص در زمینه تجزیه و تحلیل ترکیب مولکولی استرونتیوم (عنصر سبک دو ظرفیتی(است. این عنصر در سنگ های بستر زمین بسیار یافت می شود و علاوه بر این در بافت های گیاهی و جانوری نیز تجمع می کند.
به گفته این باستان شناس این تغییر در میزان استرونتیوم از مکانی به مکانی دیگر درست نقش امضای آن منطقه را دارند و مانند مکان یاب جغرافیایی عمل می کنند. با مقایسه اثرات این عنصر در دختر اِجتودی با اثرات همین عنصر در جای جای شمال غربی اروپا، امکان شناسایی محل تولد وی و مکان هایی که به آنجا سفر کرده بود، وجود داشت. اثرات استرونتیوم در دندان ها که در دوران کودکی ذخیره می شود، نشان می دهند که احتمالا وی در جنوب غربی آلمان کنونی، حدودا 500 مایل دورتر از محل جسد، متولد شده بود. البته کشف دلیل سفرهای بسیار وی غیرممکن و تعیین محل دقیق آن بسیار دشوار است با اینحال به نظر می رسد که الیاف پشمی لباس های او، شامل بلوز و دامن از بلک فارِست (جنگل سیاه) آلمان باشد.
عصر برنز دوران گسترش صلح میان فرمانده سالاری ها بود و احتمالا وی برای یک ازدواج قراردادی به منظور تحکیم روابط میان فرماندهان در حال سفر بوده است. با اینحال به گفته جاناتان لاست، دانشمند عصر برنز در هیستوریک اِنگلَند، نتایج این تحقیق پرسشی را درباره دامنه نظام اجتماعی و ماهیت ارتباطات راه دور و جابه جایی در این عصر مطرح می کند. وی می گوید: بدون در دست داشتن شواهد بیشتر تعیین دقیق دلیل سفر وی (مثل یک ازدواج سنتی) دشوار است، در عوض با مشاهده آثاری که بر رفت و آمد مداوم وی دلالت می کنند این سوال در ذهن متبادر می شود که آیا وی دارای استقلال بسیار بالایی بوده است؟
در ادامه فِلِمینگ کاول، متخصص عصر برنز در موزه ملی دانمارک اضافه می‌کند: در آن عصر گاهی زنان اسکاندیناویایی از قدرت سیاسی بسیاری برخوردار بودند، به‌ویژه زمانی که جانشینان مرد برای رهبری خاندانشان حضور نداشتند. غیرممکن است که زنی از مناطق شمال درر عصر برنز می‌توانست خارج از چارچوب ازدواج‌های سیاسی با قلمروهای دیگر مذاکره کرده و روابط دوستانه برقرار کند. از چنین منظری، این دختر اجتودی از مزایای تغییر سنت‌های اجتماعی آن زمان نسبت به مسافران بهره برده بود. ابن تحول در سنت‌های جوامع، مسافرت به نقاط دوردست و بنیان‌گذاری اقتصادهای تجارت مدار را امکان‌پذیر می‌کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده