ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله سیاست روز جان کری از چه درد می‌کشد؟!

سرمقاله سیاست روز/ جان کری از چه درد می‌کشد؟!

سیاست روز/ « جان کری از چه درد می‌کشد؟! » عنوان سرمقاله روزنامه سیاست روز به قلم قاسم غفوری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

نشست داووس سوئیس با محوریت اقتصادی در حالی برگزار شد که گویی برای مقامات آمریکایی بعد اقتصادی آن صرفا شامل زمینه‌سازی برای تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی ایران و به نمایش گذاشتن چهره‌ای ضدبشری از ایرانیان بوده است. چنانکه جان‌کری وزیر خارجه آمریکا در این اجلاس و مصاحبه‌های متعدد خود، ایران را به تلاش برای ساخت بمب هسته‌ای متهم نموده و چنان عنوان نموده که گویی ایران تروریست و تروریست‌پرور تهدید اول امنیت جهانی است و آمریکا با آن مقابله کرده و جهان باید از آمریکا قدردانی نماید. کری اعمال تحریم‌ها علیه ایران را اقدامی درست و الزام‌آور عنوان کرده که نتیجه آن امنیت جهان بوده و در صورت لزوم باز هم این تحریم را تکرار و تشدید خواهند کرد.
مجموع سخنان کری در داووس وحاشیه‌های آن در حالی فضاسازی برای ایران هراسی و به نوعی اجرای سیاست تحریم پنهان با ترساندن جهان از ایران بوده که در میان سخنان کری یک جمله بسیار قابل توجه مشاهده می‌شود. جمله‌ای که نه به عنوان یک سخن بلکه با زنجیره‌ای از اهداف برای داخل و خارج ایران عنوان شده است.
کری در سخنانش می‌گوید با توافق هسته‌ای مبلغی بالغ بر ۵۵ میلیارد دلار به ایران وارد می‌گردد که بخشی از آن به تروریست‌ها از جمله سپاه و برخی گروه‌های منطقه تعلق خواهد گرفت. کری در حالی در سخنان خود سپاه را که بخشی از ساختار امنیتی و دفاعی ملت ایران است، رسما تروریست معرفی می‌کند که فضاسازی کری علیه سپاه در اجلاس مهم و جهانی نظیر داووس در دو منظر قابل توجه است:
نخست آنکه ادعای تروریست بودن سپاه و هزینه شدن بخشی از پول‌های آزاد شده برای آن در حالی مطرح می‌شود که در باب سپاه چند نکته قابل توجه است. اولا سپاه نیرویی برآمده از فرزندان ملت ایران است که در کنار ارتش و سایر نیروهای مسلح دفاع از جان ، مال، ناموس و تمامیت ارضی این سرزمین را عهده‌دار شده‌اند. نیروهای مسلح ایران برخلاف بسیاری از کشورها که نیروهای آمده از قدرت‌های بزرگ هستند، فرزندان ملت ایران هستند که شغل خود را پاسداری از تمامیت ارضی و حفظ ارزش‌های انقلابی ملت ایران قرار داده‌اند؛ پس تروریست نامیدن آنان یعنی تروریست نامیدن ملت ایران و این اهانتی آشکار به تمام ایرانیان است.
ثانیا سپاه پاسداران در کنار سایر ارکان نظامی کشور اقتدار و امنیت را برای کشور رقم زده‌اند که تبدیل ایران به قدرت اول نظامی منطقه، توان بالای موشکی نمودی از آن است چنانکه حتی مقامات آمریکایی اذعان دارند که با چنین نیروی مسلحی حمله به ایران حماقت است.
ثالثا سپاه پاسداران همان فرزندان ایران زمین هستند که هفته گذشته حقارتی سخت و سنگین را بر آمریکای مدعی قدرت اول نظامی جهان بودن وارد ساخته و تفنگداران دریایی این کشور را به محاصره درآوردند. زهر چشمی که به اذعان جهانیان از مولفه‌های امنیتی ایران در برابر تهاجم خارجی است.
رابعا فرزندان ایران زمین در چارچوب مستشاران و مدافعان حرم درعراق و سوریه در حال مبارزه با تروریسم هستند مردانی که از جان خود مایه می‌گذارند تا مانع از ورود تروریست‌هایی به میهن اسلامی گردند و اگر نبود رشادت‌های این مردان اکنون باید در خاک کشور با تروریسم می‌جنگیدیم و هزاران برابر خون می‌دادیم.
خامسا جان‌کری سپاهی را تروریست می‌نامد که نه تنها در امور دفاعی و امنیتی کشور بلکه برای استقلال و آزادی اقتصادی و توسعه کشور به ویژه در سالهای تحریم از هیچ تلاشی فروگذاری نکرده است که فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس‌جنوبی که اخیرا افتتاح شد نمودی از عزت استقلال و توسعه مهندسی کشور بود از جمله این کارکردها است.
صدها طرح عمرانی دیگر در سراسر کشور را می‌توان برشمرد که به دست جوانان ایران زمین در سپاه طراحی و اجرا گردیده و غرب را که گمان می‌کرد با تحریم، ایران را فلج خواهد کرد مقهور خود ساخت. لازم به ذکر است جهانیان اذعان دارند اگر نبود ایستادگی ملت ایران و دستاوردهای دفاعی و امنیتی نیروهای مسلح، غرب هرگز پای میز مذاکره نمی‌آمد.
با توجه به آنچه در باب کارنامه سپاه که در کنار ارتش به عنوان نیروهای مردمی و مکتبی افتخار ایران زمین هستند ذکر شد این سوال پیش می‌آید که چرا کری در اجلاسی مانند داووس رسما سپاه و در اصل باید گفت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار داده است؟
بخشی از طراحی کری را می‌توان معطوف به عرصه داخلی ایران دانست و آن تخریب جایگاه نیروهای مسلح از جمله سپاه نزد ملت ایران است. آمریکا سال‌هاست که از ابزارهای متعددی برای حذف بازوی امنیتی جمهوری اسلامی بهره گرفته و هدف آن نیز در حاشیه راندن نیروهای ارزشی و مردمی ایران است تا در نهایت طرح گزینه نظامی علیه ایران را اجرایی سازد. اکنون برجام و مسئله پول‌های آزاد شده ابزار جدید آمریکا برای پیگیری این طرح شده است.
نکته دیگر آنکه آمریکا حضور مستشاری ایران در عراق و سوریه را برابر با نابودی تروریسمی می‌داند که آمریکا و متحدانش برای سلطه بر منطقه ایجاد کرده‌اند.آمریکا با فضاسازی جهانی علیه نیروهای مسلح ایران به دنبال فشار جهانی برای عقب راندن ایران از جبهه مبارزه با تروریسم است تا با این حربه اهداف خود برای سلطه بر منطقه با استمرار بحران‌های امنیتی را اجرایی سازد. جالب توجه آنکه کری با ادعاهای واهی علیه سپاه به دنبال تخریب چهره ایران از ناجی بشریت به تهدید امنیت جهانی بوده تا بر رفتارهای ضدبشری خود در منطقه سرپوش گذارد.
نکته دیگر تلاش گسترده آمریکایی‌ها برای پنهان‌سازی حقارت‌هایی است که نیروهای مسلح ایران بر آمریکا وارد ساخته‌اند تاکید نیروهای مسلح بر توسعه توان موشکی و دفاعی کشور در واکنش به تهدیدات گسترده آمریکا علیه توان دفاعی ایران، اقدام منحصر به فرد نیروهای مسلح ایران در بازداشت تفنگداران دریایی آمریکا که به حریم آبی ایران تجاوز کرده بودند و‌... از جمله این حقارت‌ها است که کری با هوچی‌گری علیه نیروهای مسلح ایران در داووس به دنبال پنهان‌سازی آنها بوده است.
نکته دیگر آنکه آمریکا که براساس برجام نمی‌تواند به تحریم ایران بپردازد بازی تروریسم و حقوق بشر را برای اجرای سیاست‌های ضدایرانی خود در پیش گرفته‌اند. متهم‌سازی ایران به تروریسم در محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان از جمله این تحرکات است که لفاظی‌های کری در داووس بخشی از این طراحی بوده است.
به عبارتی ادعای کری علیه سپاه صرفا سرپوش بر سیاست تحریمی و دشمنی آمریکا با ملت ایران است که پشت نقاب تحرک علیه نیروهای مسلح ایران صورت گرفته است به عبارتی ادعاهای کری را باید ادامه تحرکات ضدایرانی آمریکا دانست که نشانه‌ای به خصومت ذاتی و سیستماتیک آمریکا با ملت ایران و نظام اسلامی است.
نکته پایانی آنکه ادعاهای کری همزمان با سفر وی به عربستان و نشست دیروز او با شورای همکاری خلیج‌فارس صورت گرفته است. وی در سخنان خود از بودجه نظامی کشورهای عربی و تسلیح آنان سخن گفته است و مقامات سعودی و بحرین نیز از اجرای طرح سپر موشکی مشترک کشورهای عربی گفته‌اند.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که هوچی‌گری کری از یک سو برای به دست آوردن دل کشورهای عربی است که به دلیل ناتوانی آمریکا در حمایت از بحران‌سازی ارتجاع عربی در منطقه از واشنگتن دلسرد شده‌اند و کری به نوعی با لفاظی‌ علیه ایران به دنبال جلب رضایت آنان است. از سوی دیگر آمریکا به پول کشورهای عربی نیاز دارد و فروش تسلیحات به آنان را در اولویت خود دارد که البته رقابتی شدید میان آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان برای فروش بیشتر تسلیحات به کشورهای مذکور وجود دارد.
براین اساس می‌توان گفت که ادعاهای کری علیه نیروهای مسلح ایران تحرکی برای توجیه فروش تسلیحات آمریکایی به ارتجاع عربی است کشورهایی که در طول ۱۰ ماه اخیر از سلاح‌های آمریکا و انگلیس برای کشتار مردم یمن وحمایت از تروریست‌ها در عراق و سوریه بهره می‌گیرند.
در جمع‌بندی کلی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که ادعاهای کری در اجلاس داووس علیه نیروهای مسلح ایران در حالی برای تخریب جایگاه نیروهای مسلح در میان ملت ایران و به حاشیه راندن مدافعان ایران‌زمین و زمینه‌سازی برای حمله نظامی به ایران است که فضاسازی برای پنهان‌سازی نقش منفی آمریکا در منطقه و نمایش چهره‌ای منفی از ایران در صحنه جهانی برای توجیه تحریم‌های ضدایرانی و به زعم آمریکایی‌ها منزوی ساختن ایران در منطقه را در دستور کار دارند. رفتارهای کری نشانگر طراحی آمریکا برای دلسرد‌سازی ملت ایران از فرزندان خود در نیروهای مسلح است تا با این حربه شاید بتواند به رویای قدیمی خود یعنی تهی‌سازی ایران از نیروهای ارزشی و زمینه‌سازی برای به زانو درآوردن ایرانیان دست یابد که قدردانی ملت ایران از فرزندان خود در نیروهای مسلح و حمایت از توسعه توان دفاعی کشور ، شکست این توهم آمریکایی را رقم خواهد زد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده