ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اعتماد نوشت: احضار سرافراز به بهارستان زیر سایه اختلافات برجام

اعتماد نوشت: احضار سرافراز به بهارستان زیر سایه اختلافات برجام

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

١٢ سال زمان نیاز بود تا تحقیق و تفحص از صدا و سیما برای علی لاریجانی به یک ضرورت تبدیل شود؛ از اواخر مجلس ششم تا اواخر مجلس نهم، از زمان ریاست او بر جام جم تا ریاست سرافراز در همان مجموعه. از روزهایی که لاریجانی، رییس مدیران بود تا امروز که رییس «ناظران» و «قانونگذاران» است. مجلس اصولگرا بعد از ١٢ سال تاب تحمل خود را در مقابل «رسانه ملی» با مدیریت اصولگرایان از دست داد. یاران لاریجانی در مجلس رییس صدا و سیما را «احضار» کرده‌اند. اما ماجرا فقط این نیست. آنها منتظر یک حرکت اساسی هستند؛ یا تغییر رویکرد در جام جم، یا تحقیق و تفحص در بهارستان. مدیران اصولگرای رسانه ملی بد‌جور صدای اصولگرایان معتدل مجلس را درآورده‌اند؛ اصولگرایانی تحت رهبری رییس اسبق همین رسانه. آنها که حالا حرف‌هایی را می‌زنند شبیه حرف‌های ١٢ سال پیش دولت اصلاح‌طلبان در دولت و مجلس آن روزگار؛ «رویکرد صدا و سیما جناحی است»، «رسانه ملی انحصاری عمل می‌کند»، «رسانه ملی مبتلا به تک‌صدایی شده است» و... انگار تیترها از سخنان اصلاح‌طلبان در دوران اصلاحات کپی شده و جلوی نام نمایندگان اصولگرا قرار گرفته است. شکایت‌ها و گلایه‌های اصولگرایان از دوران ضرغامی آغاز شده بود. دورانی علی لاریجانی یک بار هم از تریبون مجلس جانشین خود در جام جم را خطاب قرار داد که «چرا صدا و سیما به صورت گزینشی برخورد می‌کند»؟ دوران ریاست سرافراز اما زمان اوج‌ گرفتن اختلافات شد. حالا میان علی لاریجانی و مدیران سابق او در جام جم یک خط اختلاف پر رنگ کشیده شده است؛ موضوع برجام. علی لاریجانی با رقبای اصلاح‌طلب و اعتدالی دیروز خود در یک سو ایستاده و مدیران صدا و سیما با خیلی از یاران روزهای دور علی لاریجانی در اردوگاه اصولگرایی در سوی دیگر. درست یا غلط، طیف نزدیک به لاریجانی صحنه را این‌گونه تصویر می‌کنند؛ تصویر تقابلی که نمی‌توانند خود را از آن کنار بکشند. نمایندگان همسو با او قطار انتقادات را چند ماهی است که به راه انداخته‌اند؛ قطاری که یکشنبه قبل در نخستین ایستگاه خود توقف کرد. تعداد زیادی از اعضای فراکسیون رهروان به کاظم جلالی نامه نوشتند تا محمد سرافراز را برای توضیح درباره رویکرد صدا و سیما در قبال موضوع برجام به بهارستان فرا بخواند؛ کاری که جلالی هم بدون اندک درنگی آن را انجام می‌دهد. امروز صبح سرافراز مهمان فراکسیون اکثریت می‌شود؛ مهمان منتقدانش در مجلس. منتقدانی که رهبر سیاسی آنها در بهارستان همان رییس اسبق صدا و سیما است. منتقدانی که محال است بدون اشاره او سرافراز را «احضار» کرده باشند.

یاران رییس دیروز علیه رییس امروز
اکثریت مجلس «در جلسه امروز صبح یک سوال مهم از سرافراز دارند؛ چرا رفتار و رویکرد صداوسیما در پوشش و انعکاس اخبار مربوط به تصویب طرح برجام به قدری خطی، جناحی و ناعادلانه بود که حتی آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع عظام نیز لب به انتقاد گشودند»؟ این جمله را قبل از آنکه منصور حقیقت‌پور دیروز به خبرگزاری ایلنا بگوید، دیگر نزدیکان لاریجانی در مجلس بارها به شکل‌های دیگر تکرار کرده بودند. کسانی مثل ایرج ندیمی که گفته «تقسیم فرصت در صداوسیما به‌درستی و عادلانه صورت نمی‌گیرد و اغلب میزگردها و برنامه‌های گفت‌وگومحور رادیو و تلویزیون در انحصار افراد منتسب به یک جناح و طیف خاص قرار دارد.» آن جناح خاص اگر در زمان ریاست علی لاریجانی بر صدا و سیما کلیت جریان اصولگرا بود، حالا در روزهای ریاست او بر مجلس تنها قسمتی از اصولگرایان است. قسمتی که اتفاقا از رقبای جدی امروز اصولگرایان معتدل هستند. حتی بهروز نعمتی، عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان به «اعتماد» می‌گوید: «صدا و سیما به جای آنکه رسانه ملی باشد تبدیل به پاتوق جریان‌هایی نظیر جبهه پایداری شده است و حتی بعد از پایان کار کمیسیون ویژه برجام، آقای زاکانی را با عنوان رییس کمیسیون به تلویزیون می‌آورند و بر این عنوان تاکید دارند. این یک سویه‌نگری محض است. از یک طرف بر عنوانی تاکید دارند که دیگر وجود ندارد و از طرف دیگر فقط هم از همین جریان در برنامه‌ها استفاده می‌شود.» محور انتقاداتی که امروز باید محمد سرافراز در جلسه فراکسیون رهروان پاسخگوی آنها باشد، خیلی بیشتر از اینها شبیه انتقادات اصلاح‌طلبان در دوره اصلاحات است. فراکسیون اکثریت می‌خواهند موضوع «مباحث مالی و ردیف بودجه‌های تخصیصی در سازمان صداوسیما» را هم در جلسه مشترک با رییس صدا و‌سیما پیش بکشند و از او جواب بخواهند. این را هم ندیمی به «ایلنا» خبر داده است. در این میان عباسعلی منصوری آرانی هم طور دیگری صدا و سیما را زیر بار انتقاد خود گرفته است؛ «مردم ما کاملا تشخیص می‌دهند که الان صداوسیما دارد حقوق‌شان را ضایع می‌کند، به همین دلیل مخالفت می‌کنند. حتما هم نتیجه عکس می‌گیرند و تا به حال، نتیجه‌ای را که خواسته‌اند نگرفته‌اند.»

بازی با برگ تحقیق و تفحص بعد از ١٢ سال
احضار امروز سرافراز اما تنها یک نیمه از بازی تقابل معتدلین مجلس با صدا و سیما است. نیمه دوم شاید در چارچوب یک تحقیق و تفحص انجام شود. چیزی که منصور حقیقت‌پور احتمال آن را پیش کشیده است؛ «در صورتی که مسوولان صداوسیما پس از این جلسه تغییری را در نوع رویکرد این رسانه اعمال نکنند، نمایندگان مجلس به ابزارهای نظارتی خود متوسل می‌شوند و بحث تحقیق و تفحص از این سازمان یا تجدیدنظر در تخصیص بودجه به آن را مورد توجه قرار می‌دهند.» این اتفاقی است که بهروز نعمتی درباره آن به «اعتماد» می‌گوید: «اصلا دوست نداریم روابط صدا و سیما و مجلس به موضوع تحقیق و تفحص برسد. چون به هر حال هر دو، مجموعه‌هایی ملی هستند و بهتر است قبل از هر تقابلی کار با گفت‌وگو حل شود. اما در طرف دیگر ماجرا اگر ببینیم صدا و سیما پاسخگو نیست و چرخ این مجموعه قرار است بر همان روال سابق بچرخد، ما هم در مقام ایفای وظایف نمایندگی مجبور می‌شویم تعارف را کنار بگذاریم و از ابزارهایی نظیر تحقیق و تفحص استفاده کنیم.» موضوع شاید هنوز جدی به نظر نرسد، اما حرف زدن از چنین تحقیق و تفحصی هم خودش جای تاملی دارد. حرفی که از مجلس ششم به بعد جایی در ادبیات رسمی سیاسی کشور نداشت و حالا می‌رود تا شاید تبدیل به یک پروژه شود. پروژه‌ای که شاید امروز و فردا برای اجرایی شدنش دیر باشد ولی پیش کشیدن حرف آن شاید در روزهایی دورتر از این به معنای دردسری جدی برای مدیران صدا و سیما باشد. آن روزهایی که احتمالا اختلافات میان این مجموعه و اصولگرایان عمقی حتی بیشتر از عمق امروز پیدا کرده باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده