ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آفرینش ضرورت مذاکرات همه جانبه برای لغو تحریم‌های داخلی

سرمقاله آفرینش/ ضرورت مذاکرات همه جانبه برای لغو تحریم‌های داخلی

آفرینش/ « ضرورت مذاکرات همه جانبه برای لغو تحریم‌های داخلی » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

تمام تمرکز و نگاه دولت در پی گیری مذاکرات با 1+5 ضمن دفاع از حقوق مسلم هسته‌ای کشور، بر گشایش درب‌های بسته شده به روی اقتصاد بود که فشار سنگینی را طی سال‌های گذشته بر ملت وارد کرد. به هرحال با آنچه به عنوان مذاکرات برد- برد محقق شد این تحریم‌ها لغو شد و کشورهای دنیا یکی پس از دیگری محدودیت‌های تجاری خود با ایران را ملغی نمودند و بسیاری از سرمایه گذاران و شرکت‌های تجاری برای ورود به بازار اقتصاد ایران ابراز تمایل نموده اند.
جدای از ضرورت‌های مدیریتی برای جذب و فعال سازی سرمایه‌های خارجی که مبانی و اصول خود را می‌طلبد، قصد داریم به ضرورت‌های فعال سازی اقتصاد داخلی و موانعی که به دست خود بر سرراه اقتصاد گذاشته‌ایم اشاره‌ای داشته باشیم.
دریک دهه اخیر به خصوص 5سال گذشته آنچه از توان و پایه‌های اقتصاد داخلی کشور باقی ماند بود با تحمیل هزینه‌ها و فشارهای سنگین اداری و مالی فرو ریخت و خیل کثیری از تولید کنندگان و سرمایه داران کشور دست از انجام فعالیت‌های اقتصادی کشیدند ویا ورشکست شدند یا سرمایه‌های خود را روانه بانک‌ها کردند تا به سودی تضمین شده و بدون درد سر بسنده کنند.
حال وضعیت متفاوت از قبل است یا بهتر است بگوییم دولت براین باور است که فضا تغییر یافته و باید تمام بنیه اقتصادی کشور در راستای اقتصاد مقاومتی بار دیگر فعال گردد و فعالان اقتصادی برای از سرگیری امورات تجاری پا به میدان بگذارند.
اما باید براین واقعیت صحه گذاشت که موانع ایجاد شده بر سر راه اقتصاد داخلی کم از تحریم‌های خارجی ندارند. با این تفاوت که تحریم‌ها غیرقانونی و غیرقابل پذیرش بود، اما موانع(تحریم‌‌های) داخلی کاملا قانونی است و اجرای آن از سوی نهاد‌های مسئول به جدپیگیری می‌شود. امروز فشارهای نهادهای مختلف بر اقتصاد کشور به حدی است که انگیزه ورود به بازار و تولید را برای سرمایه گذاران جدید و فعالان سابق ایجاد نمی‌کند.
بوروکراسی عریض طویل برای آغاز یک فعالیت تولیدی درکشورمان به حدی است که یک تا دوسال زمان صرف مراحل ثبت‌های اداری و اخذ مجوز‌ها از نهادهای مختلفی می‌شود که هرکدام به نحوی به دنبال کسب درآمد از تولیدکننده هستند.
نهادهایی همچون دارایی، شهرداری، محیط زیست، وزارت خانه‌های مختلف، و بسیاری از نهادهای غیر مرتبط درحوزه اقتصاد هرکدام به نحوی شرایطی را بر تولیدکننده تحمیل می‌کنند که کمتر کسی حاضر به پذیرش این محدودیت‌ها می شود.
اما این پایان کار نیست؛ پس از راه اندازی و شروع به کار واحد تولیدی تازه نهادهای مختلف یکی پس ازدیگری برای اخذ مبالغ مختلف همچون مالیات، بیمه، عوارض، و...، بر کارفرمایان فشار وارد می‌کنند.
جالب اینجاست که این نهادها بدون در نظر گرفتن رکود و بحران اقتصادی وارد شده بر تولیدکنندگان هرساله بدون هیچ مشکلی بیش از 20 درصد بر این مبالغ اضافه می‌کنند درحالی که متوسط درآمد بخش‌های تولیدی و صنعتی نسبت به سال‌های قبلشان کمتر بوده و در عوض هزینه‌های تحمیلی برآنها چند برابر شده است.
امروز اخذ مالیات و عوارض‌های سنگین یکی از تحریم‌هایی است که به طور رسمی اقتصاد داخلی را تحت فشار گذاشته‌اند. البته مراد از این گفتار رد سازندگی اخذ مالیات و عوارض و بیمه و... نیست، بلکه این هزینه‌ها باید بازنگری شود و حداقل تسهیلاتی برای سرمایه گذاران درنظر گرفته شود تا انگیزه‌های از دست رفته بار دیگر زنده شوند.
مدام بر تحول اقتصادی کشور با لغو تحریم‌های خارجی تاکید می‌کنیم، اما غافل از اینکه تحریم‌های داخلی ایجاد شده بر علیه فعالان و سرمایه گذاران داخلی بسیار سنگین است. اگر دولت قصد دارد حرکت و جانی تازه به اقتصاد کشور دهد باید به این مسئله نگاه ویژه داشته باشد تا نهادهای تحت امرش و آن دسته از ارگان‌هایی که بر اساس سلیقه و برمبنای رفع نیاز و تامین کسری‌های بودجه خود موجب تحمیل فشار به فعالان اقتصادی شده‌اند، بازنگری نسبت به قوانین و مقررات دست وپاگیر تجاری داشته باشند تا اقتصاد کشور کمی برای سرمایه داران و تولیدکنندگان داخلی نیز جذاب شود. امروز مذاکراتی جدی تر از مذاکرات وین لازم است تا با حضور تمام مسئولان و نهادهای مرتبط با حرکت اقتصادی کشور، این موانع و تحریم‌های خود ساخته را لغو و شاهد سرعت گیری روند سرمایه گذاری‌ها و تولید درکشور باشیم.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده