ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تقویم تاریخ صدور نامه روحانیون مبارز ایران خطاب به کمیسیون حقوق بشر سال 1356

تقویم تاریخ/ صدور نامه روحانیون مبارز ایران خطاب به کمیسیون حقوق بشر سال 1356

راسخون/ صدور نامه روحانیون مبارز ایران خطاب به کمیسیون حقوق بشر (1356 ش)
در حالی که دو هفته از سرکوب قیام نوزدهم دی ماه 1356 در قم گذشته بود و رژیم پهلوی قصد داشت با ایجاد اختناق، از گسترش نهضت جلوگیری نماید، جمعی از روحانیون مبارز، نامه‏ای به کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد ارسال کردند و از اوضاع حاکم برکشور، به شدت انتقاد نمودند.
در بخشی از این نامه با اشاره به شرایط جاری در ایران و دیدار کارتر، رئیس جمهور وقت آمریکا با شاه آمده است:
"درشرایطی که ملل مستضعف جهان، یکی پس از دیگری، آزادی و استقلال خویش را باز می‏یابند و بندها و زنجیرهای اسارت و بردگی را یکی پس از دیگری پاره می‏کنند، حقوق ملت شریف ایران، پایمالِ اغراضِ شوم دودمان ننگین پهلوی شده و هر روز، زنجیر اسارت و بردگی را بر دست و پای ملت ما محکم‏تر ساخته‏اند. با کمال تأسف و تأثّر، کارتر، رئیس جمهور آمریکا، که خود را مرد صلح می‏داند و از انسان دوستی سخن می‏گوید، 35 میلیون جمعیت با شرف و مسلمان را فدای شاه خائن و مزدور و نوکر بی قید و شرط خود می‏کند."
در این نامه، سپس به دستگیری روحانیون مبارز توسط رژیم اشاره شد و ضمن گلایه از اسارت آنان در زندان، عنوان گردید:
 "]همچنین[ رهبر عالی‏قدر مسلمانان، آیت اللَّه العظمی خمینی، متجاوز از چهارده سال است که به جرم اعتراض به احیای کاپیتولاسیون در ایران و دفاع از حقوق ملت و قوانین حَقّه اسلامی، دور از وطن و در تبعید به سر می‏برند و کمیسیون حقوق بشر، کوچک‏ترین اقدامی در این زمینه نکرده است. ]همچنین[ اخیراً عده‏ای از روحانیون مبارز از جمله آیت اللَّه عبدالرحیم ربانی شیرازی وسید علی خامنه‏ای و... را به جرم پشتیبانی از قائد بزرگ اسلام و دفاع از حقوق ملت، به نقاط بد آب و هوا تبعید کرده‏اند. آیا کمیسیون حقوق بشر از آن چه در ایران می‏گذرد، آگاه است؟
و آیا در برابر همه آدم‏کُشی‏ها و بیدادگری‏ها، عکس العملی نشان داده است." روحانیان مبارز در پایان نامه خود، خواست‏های ملت ایران را در چهارده بند بیان کردند،
از جمله: بازگشت سریع امام خمینی، قائد بزرگ اسلام؛ آزادی دانشجویانی که در جریان‏های مختلف تهران و شهرستان‏ها دستگیر شده‏ اند؛ آزادی زندانیان سیاسی؛ بازگشت کلیه تبعیدشدگان و آزادی اجتماعات و بیان قلم و رفع منع از منابر وعاظ محترم.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X