تقویم تاریخ صدور نامه روحانیون مبارز ایران خطاب به کمیسیون حقوق بشر سال 1356

تقویم تاریخ/ صدور نامه روحانیون مبارز ایران خطاب به کمیسیون حقوق بشر سال 1356

راسخون/ صدور نامه روحانیون مبارز ایران خطاب به کمیسیون حقوق بشر (1356 ش)
در حالی که دو هفته از سرکوب قیام نوزدهم دی ماه 1356 در قم گذشته بود و رژیم پهلوی قصد داشت با ایجاد اختناق، از گسترش نهضت جلوگیری نماید، جمعی از روحانیون مبارز، نامه‏ای به کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد ارسال کردند و از اوضاع حاکم برکشور، به شدت انتقاد نمودند.
در بخشی از این نامه با اشاره به شرایط جاری در ایران و دیدار کارتر، رئیس جمهور وقت آمریکا با شاه آمده است:
"درشرایطی که ملل مستضعف جهان، یکی پس از دیگری، آزادی و استقلال خویش را باز می‏یابند و بندها و زنجیرهای اسارت و بردگی را یکی پس از دیگری پاره می‏کنند، حقوق ملت شریف ایران، پایمالِ اغراضِ شوم دودمان ننگین پهلوی شده و هر روز، زنجیر اسارت و بردگی را بر دست و پای ملت ما محکم‏تر ساخته‏اند. با کمال تأسف و تأثّر، کارتر، رئیس جمهور آمریکا، که خود را مرد صلح می‏داند و از انسان دوستی سخن می‏گوید، 35 میلیون جمعیت با شرف و مسلمان را فدای شاه خائن و مزدور و نوکر بی قید و شرط خود می‏کند."
در این نامه، سپس به دستگیری روحانیون مبارز توسط رژیم اشاره شد و ضمن گلایه از اسارت آنان در زندان، عنوان گردید:
 "]همچنین[ رهبر عالی‏قدر مسلمانان، آیت اللَّه العظمی خمینی، متجاوز از چهارده سال است که به جرم اعتراض به احیای کاپیتولاسیون در ایران و دفاع از حقوق ملت و قوانین حَقّه اسلامی، دور از وطن و در تبعید به سر می‏برند و کمیسیون حقوق بشر، کوچک‏ترین اقدامی در این زمینه نکرده است. ]همچنین[ اخیراً عده‏ای از روحانیون مبارز از جمله آیت اللَّه عبدالرحیم ربانی شیرازی وسید علی خامنه‏ای و... را به جرم پشتیبانی از قائد بزرگ اسلام و دفاع از حقوق ملت، به نقاط بد آب و هوا تبعید کرده‏اند. آیا کمیسیون حقوق بشر از آن چه در ایران می‏گذرد، آگاه است؟
و آیا در برابر همه آدم‏کُشی‏ها و بیدادگری‏ها، عکس العملی نشان داده است." روحانیان مبارز در پایان نامه خود، خواست‏های ملت ایران را در چهارده بند بیان کردند،
از جمله: بازگشت سریع امام خمینی، قائد بزرگ اسلام؛ آزادی دانشجویانی که در جریان‏های مختلف تهران و شهرستان‏ها دستگیر شده‏ اند؛ آزادی زندانیان سیاسی؛ بازگشت کلیه تبعیدشدگان و آزادی اجتماعات و بیان قلم و رفع منع از منابر وعاظ محترم.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تقویم تاریخ صدور نامه روحانیون مبارز ایران خطاب به کمیسیون حقوق بشر سال 1356» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X