ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آزمایشی که نیاز به آنتی بیوتیک را مشخص می‌کند

آزمایشی که نیاز به آنتی بیوتیک را مشخص می‌کند

ایمنا/ تشخیص نیاز به آنتی‌بیوتیک با آزمایش خون میسر می‌شودبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، یکی از عوامل اصلی مقاومت به آنتی بیوتیک سوء استفاده از آنتی بیوتیک است. اما در یک مطالعه جدید، محققان نشان دادند که چگونه یک قدم به تشخیص استفاده از آنتی بیوتیک نزدیک شده اند. به گفته این محققان، یک آزمایش خون ساده می تواند تشخیص دهد که آیا یک بیماری دچار عفونت ویروسی است یا باکتریایی و در نتیجه اجازه تجویز آنتی بیوتیک را دقیق تر می کند.
این آزمایش خون ساده می تواند از اثرات جانبی مصرف داروهای غیر ضروری پیشگیری کرده و در عین حال با یکی از بزرگترین تهدیدات پزشکی مدرن یعنی مقاومت در برابر آنتی بیوتیک مقابله کند.

این آزمایش مشخص می کند که آیا بیمار از عفونت ویروسی یا باکتریایی رنج می‌برد و در این شرایط پزشک می‌تواند در خصوص لزوم تجویز آنتی بیوتیک تصمیم‌گیری کند.
در این تحقیق پزشکان بیش از 300 بیمار مبتلا به عفونت تنفسی در پنج بیمارستان را بررسی کردند.

آنتی بیوتیک ها فقط در برابر باکتری موثر بوده و قادر به از بین بردن ویروس‌ها نیستند؛ در حال حاضر تشخیص نوع عفونت تنها از طریق انجام یک آزمایش خون در آزمایشگاه امکانپذیر است که نتیجه نهایی سه روز بعد مشخص می‌شود.

مرکز کنترل بیماری ها می گویند بیش از 262 میلیون نفر از افراد در دوران بیماری از آنتی بیوتیک استفاده می کنند، با این حال برخی پزشکان با تشخیص نادرست و با اصرار بیماران، اقدام به تجویز آنتی بیوتیک می‌کنند که 50 درصد این موارد بی ارزش تجویز می شوند. تجویز نادرست آنتی بیوتیک و سوء مصرف این داروها عوارض جانبی متعددی برای بیمار به همراه دارد و می تواند باعث مقاوم سازی باکتری شده و تأثیر آنتی بیوتیک در مبارزه با عفونت را خنثی کند که این مسئله یکی از اصلی ترین تهدیدات حوزه سلامت و پزشکی مدرن محسوب می شود.
این یافته جدید یعنی این آزمایش خون ساده می تواند ضمن کاهش خطرات سوء مصرف آنتی بیوتیک، به کاهش هزینه های درمانی نیز کمک کند.

در این آزمایش یک قطره از خون بیمار از نوک انگشت گرفته شده و پزشک در عرض سه دقیقه می تواند نوع عفونت باکتریایی یا ویروسی را تشخیص داده و در صورت لزوم آنتی بیوتیک تجویز کند.

در این آزمایش میزان ماده ای موسوم به C-Reactive Protein در خون اندازه گیری می شود؛ حجم این پروتئین در هنگام عفونت باکتریایی بشدت افزایش پیدا می کند، اما در عفونت ویروسی پاسخ سیستم ایمنی بدن کاملا متفاوت است؛ در صورت پایین بودن سطح CRP در خون، لزومی به تجویز آنتی بیوتیک وجود ندارد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده