ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله جهان صنعت امجدیه، میراث فرهنگی و شناسنامه ورزش تهران است؛ تخریبش نکنیم

سرمقاله جهان صنعت/  امجدیه، میراث فرهنگی و شناسنامه ورزش تهران است؛ تخریبش نکنیم

جهان صنعت/ « امجدیه، میراث فرهنگی و شناسنامه ورزش تهران است؛ تخریبش نکنیم » عنوان نگاه نخست روزنامه جهان صنعت به قلم غلامرضا کیامهر است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

متاسفانه بی‌توجهی به هویت و شناسنامه‌های تاریخ پیدایش تهران با ترویج فرهنگ کلنگی و بسازبفروشی در زمان شهردار دولت سازندگی شروع شد. در آن دوره شهردار وقت با گرفتن چک سفید از دولت وزیر شعار خودکفایی مالی سیاست تراکم‌فروشی را به صورتی گسترده به مورد اجرا گذاشت که اجرای آن سیاست به عامل ویرانگری برای تخریب باغ‌ها و باغستان‌های کهن‌سال و بناهای قدیمی شناسنامه‌داری که در مالکیت اشخاص حقیقی بود، تبدیل شد و متاسفانه با ادامه آن سیاست در دوره شهرداران بعدی تا به امروز نه دیگر اثری از آن باغ‌ها باقی مانده و نه از آن بناها و خانه‌های قدیمی از نقطه‌نظر فرهنگ کلنگی و بسازبفروشی شناسنامه و هویت یک شهر یا حتی یک کشور معنا و مفهومی ندارد و بر این اساس هر باغ و بنای تاریخی و قدیمی که امکان تخریب و تبدیل آن به ساختمان‌ها و مجتمع‌های پولساز که ثروت سرشاری را نصیب مالکان و درآمد کلانی را هم نصیب شهرداری کند، کلنگی و بی‌ارزش محسوب می‌شود و نباید در ویران‌سازی و از میان برداشتن آن تردید به خود راه داد.
اگر پیروان فرهنگ کلنگی و بسازبفروشی در چند دهه گذشته از زور و پول و قدرت بیشتری برخوردار بودند، چه‌‌بسا تیشه به ریشه بناهای قدیمی و شناسنامه‌دار دیگری چون بنای کاخ دادگستری، راه‌آهن، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بناهای موجود در محوطه اداره مرکزی بانک ملی و بانک سپه و هر بنایی که بیشتر از دو، سه دهه از عمر احداث آن می‌گذشت، زده و به جای آن پاساژ و برج و مجتمع‌های تجاری بنا کرده بودند و باید خدا را هزاران بار شکر کنیم که آنها فرصت چنین کاری را پیدا نکردند.
زاویه نگاه و نحوه رفتار ما با بناها و ساختمان‌های قدیمی که تنها گناه‌شان قدیمی بودن است و اگر به صورت ادواری ترمیم و بهسازی شوند، می‌توانند قرن‌ها سرپا باقی بمانند، درست در نقطه مقابل رفتاری است که مردم، شهرداری‌ها و سازمان‌های دولتی با بناهای قدیمی شهرهای خود دارند و به چشم مظاهر هویت و شناسنامه ملی به این بناها نگاه می‌کنند.
امروز در شهرهایی چون لندن، پاریس، بروکسل، رم، میلان و تقریبا تمامی پایتخت‌های اروپایی بناهای زیادی با قدمت 200، 300 ساله و حتی بیشتر به چشم می‌خورد که نه‌تنها شهرداری‌ها که حتی مالکان خصوصی آنها به قول معروف حق چپ نگاه کردن به این ساختمان‌ها را ندارند و شهرداری تنها به مالکان‌شان اجازه می‌دهد هرچند سال یک‌بار نسبت به بازسازی و بهسازی نمای بیرونی آنها اقدام کنند.
چراکه اروپایی‌ها از شرقی، غربی و مرکزی گرفته تا دیگر مناطق آن به حفظ شناسنامه و هویت ملی، تاریخی و شهرهای خود عمیقا اعتقاد و دلبستگی دارند و اینگونه نیست که مانند ما به هر بنای قدیمی به چشم کلنگی و غیرقابل استفاده نگاه کنند.
در هر صورت به اعتقاد نویسنده اگر وزارت ورزش و جوانان قصد تخریب ورزشگاه شیرودی را به هر دلیل و بهانه‌ای داشته باشد، باید این واقعیت را بداند هر کلنگی که در آینده با هدف ویران‌سازی بر پیکر بناها و تاسیسات ورزشگاه امجدیه زده شود، مردم تهران هرگز عامل یا عوامل آن را نخواهند بخشید.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X