ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وقتی فناوری صدای راننده تاکسی را درمی آورد

وقتی فناوری صدای راننده تاکسی را درمی آورد

مهر/ مفهوم «کار» در دنیا در حال تغییر است، تغییری که مهمترین عامل آن چیزی نیست جز فناوری های نوین دیجیتالی.
نشریه تکنولوژی ریویو در گزارش ویژه خود آورده است: حدود ۵ سال پیش فناوری طراحی و توسعه ماشین آلات یادگیری به مرحله ای رسید که در آن نرم افزارها می توانستند صرفه جویی قابل توجهی در زمان انجام کارها صورت دهند. استفاده از این ماشین آلات در مشاغلی نظیر انجام امور حقوقی و قضایی رواج چشمگیری یافته است تا جایی که از آنها می توان برای جستجوی سریع در اسناد و مدارک و تنظیم فرآیند پیگیری پرونده ها استفاده کرد.

چنین کارهایی معمولا برعهده وکلای تازه کاری است که پول چندان زیادی به عنوان حقوق دریافت نمی کنند. آنها به طور سنتی این نوع کارها را انجام می دهند. اما کم کم صدای تغییری بزرگ به گوش می رسد، تغییری که گام نخست در رایانه ای شدن فرآیندهای قضایی محسوب می شود. در سالهای اخیر دانشمندان زیادی وارد این عرصه شده اند تا بتوانند شیوه های راه یافتن سیستم های رایانه ای در امور حساسی نظیر حقوق را بررسی کنند. «فرانک لوی» استاد شناخته شده دانشگاه MIT و «دانا رموس» استاد دانشکده حقوق دانشگاه کارولینای شمالی از جمله افرادی هستند که بخش زیادی از عمر مطالعاتی خود را در این مقوله صرف کرده اند.

بررسی ورود ماشین آلات فوق مدرن به دنیای کار گویای آن است که مظاهر جدید فناوری های دیجیتالی درحال ایجاد تغییرات بزرگی در ذات مشاغل آینده هستند. تنها کافی است نگاهی جدی به اطراف خود داشته باشیم. به خوبی روشن است که کارهایی که توسط انسانها انجام می شود به طرز چشمگیری با تفکرات خلاقانه، انعطاف پذیری و مهارتهای اجتماعی درهم گره خورده است و این چیزی است که ماشین ها قادر به درک و انجام آن نیستند.

در مطالعه جدیدی که در دانشگاه آکسفورد و در حوزه سیستم های خودکار انجام شده، محققان تلاش کردند تا با بررسی اینکه چه میزان خلاقیت، چالاکی و هوش اجتماعی نیاز است تا با بهره گیری از آنها بتوان مشاغل مختلف را به نوعی رایانه ای کرد، ارزیابی کلی درباره شکل و شمایل «کار» در آینده، آن هم در دنیایی که فناوری روز به روز در حال پیشرفت است ارایه کنند. نتیجه این بررسی در نوع خود جالب توجه بوده است زیرا مشخص شد که شاغلینی نظیر فعالان از راه دور بازارها و آنهایی که در امور مالیاتی حضور دارند به تدریج جای خود را به ماشین آلات هوشمندی می دهند که به تدریج سطح یادگیری آنها افزایش می یابد. در واقع ماشین ها جای انسانها را در کارهایی می گیرند که کارایی به مراتب بیشتری خواهند داشت.

در ادامه گزارش این نشریه می خوانیم: فناوری های موبایل و دیجیتالی در حال تغییر مدل و مکان انجام کارهایی است که مردم در سراسر جهان انجام می دهند. این نوآوری ها امکانی را فراهم آورده که بسیاری از مردم در خانه و به دور از محل اصلی کار، امور روزمره خود را انجام دهند. در سالهای اخیر مفهومی نوینی موسوم به «کار شبکه ای» شکل گرفته که در آن افراد از فناوری های به روز دنیا برای انجام کارهای رایج استفاده می کنند. مثال بارز آن در چین است، جایی که شرکتی موسوم به Uber که تعریف مدرنی از ارایه خدمات حمل و نقل (تاکسی) ارایه کرده خیلی زود در حال تبدیل شدن به یک مفهوم جهانی است. با این حال کم نیستند رانندگان سنتی که با این روند مخالفت کرده و آن را خطری برای امنیت شغلی خود تصور می کنند.

اما درحالی که به نظر می رسد با توسعه فناوری های جدید، شکل و شمایل مشاغل تغییر کرده و حتی برخی از آنها نیز بدون نیاز به نیروهای انسانی انجام شود اما خبر خوشحال کننده برای افراد جویای کار این است که همزمان فرصتهای شغلی جدیدی نیز به وجود می آید که این خود یکی از مواهب راه یافتن فناوری های برتر در حوزه «کار» است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده