ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مصوبات امروز مجلس در مورد انتخابات

مصوبات امروز مجلس در مورد انتخابات

آخرین خبر/ نمایندگان مجلس با تصویب چند طرح در خصوص انتخابات، خرید و فروش آراء و کمک به اماکن عمومی را جرم انتخاباتی اعلام و هیات های نظارت انتخابات را ملزم به استماع دفاعیه رد صلاحیت شدگان کرد.

به گزارش آخرین خبر، نمایندگان مجلس درباره طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس مصوب کردند که هرگونه اقدام به خرید و فروش مستقیم و غیرمستقیم رأی، توزیع اقلام و لوازمی که برای پذیرنده جنبه انتفاعی داشته باشد و همچنین کمک‌های نقدی و غیرنقدی به اشخاص، اماکن عمومی و مذهبی و هیات‌ها و امور خیریه بعد از ثبت‌نام در انتخابات جرم محسوب می‌شود.

با تصویب نمایندگان مجلس در ماده 66 علاوه بر جرائم مندرج در این قانون ارتکاب امور ذیل جرم انتخاباتی محسوب می شود:
1- خرید و فروش رأی از قبیل هرگونه اقدام به خرید و فروش مستقیم و غیر مستقیم رای، توزیع اقلام و لوازمی که پذیرنده جنبه انتفاعی داشته و همچنین کمک های نقدی و غیرنقدی به اشخاص، اماکن عمومی و مذهبی و امور خیریه بعد از ثبت نام در انتخابات
2- رأی گرفتن با شناسنامه کسی که حضور ندارد
3- تهدید یا تطمیع در امر انتخابات
4- رأی دادن با شناسنامه جعلی
5- رأی دادن با شناسنامه دیگری
6- رأی دادن بیش از یک بار
7- توصیه به نوشتن اسم کاندیدای معین در ورقه رأی توسط افراد متفرقه در محل اخذ رأی
8- اخلال در امر انتخابات
9- کم و زیاد کردن آراء یا تعرفه ها
10- تقلب در رأی گیری و شمارش آراء
11- تقلب و تزویر در اوراق تعرفه یا برگ رأی یا صورت جلسات
12- توصیه به نوشتن اسم کاندیدای معین در ورقه رأی از طرف اعضای شعبه اخذ رأی ، ناظرین و بازرسان
13- تغییر و تبدیل یا جعل و یا ربودن و یا معدوم نمودن اوراق و اسناد تبلیغاتی از قبیل تعرفه و برگ رأی و صورت جلسات و تلکس و تلفن گرامها و تلگراف ها
14- بازکردن و یا شکستن قفل محل نگهداری و لاک و مهر صندوق های رأی بدون مجوز قانونی
15- جابجایی، دخل و تصرف یا معدوم کردن اسناد انتخاباتی بدون مجوز قانونی
16- ایجاد رعب و وحشت برای رأی دهندگان یا اعضای شعب ثبت نام و اخذ رأی با اسلحه یا بدون اسلحه در امر انتخابات
17- دخالت در امر انتخابات با سِمَت مجعول و یا به هر نحوغیر قانونی
18- انجام یا عدم انجام هرگونه عملی که باعث مخدوش شدن رأی مردم از ناحیه اعضای شعبه اخذ رأی باشد از قبیل خودداری کردن از ممهور نمودن برگ تعرفه یا شناسنامه یا انتقال صندوق اخذ رأی به غیر از محل آگهی شده
براساس تبصره این ماده چنانچه وقوع جرائم مندرج در این ماده موجب شود که جریان انتخابات در یک یا چند شعبه ثبت نام و اخذ رأی از مسیر قانونی خود خارج شود و در نتیجه کلی انتخابات مؤثر باشد مراتب به وسیله وزارت کشور به منظور طرح در شورای نگهبان به هیأت مرکزی نظارت اعلام می شود.

همچنین نمایندگان مصوب کردند که ملاک محاسبه سن اشخاص برای ثبت‌نام در انتخابات بر اساس تاریخ تولد ثبت شده در شناسنامه رسمی است و تغییرات بعدی توسط دستگاه‌های ذیربط به استثناء محاکم قضایی ملاک عمل نیست.

به گزارش ایسنا ، این طرح که با پیشنهاد جوکار به رای گذاشته شد با 119 رأی موافق، 20 رأی مخالف و 12 رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده مورد تصویب نمایندگان قرار گرفت.

مجلسی ها امروز یک تبصره به ماده 52 این قانون الحاق کردند. براساس این الحاقیه گزارش ها و شکایات واصله در مدت بیست روز پس از پایان مهلت دریافت شکایت در جلسه هیأت نظارت استان رسیدگی و نتیجه صورت جلسه می شود.

بنا بر اعلام خبرگزاری ایرنا، چنانچه نظر هیأت اجرایی مبنی بر رد صلاحیت داوطلب مورد تأیید هیأت نظارت استان نیز باشد.

همچنین هیأت نظارت استان موظف است در این خصوص ، نظر هیأت مرکزی نظارت را سب کند.
براساس این مصوبه، هیأت نظارت استان در مورد صلاحیت سایر داوطلبان نیز نظر خود را به هیأت مرکزی نظارت اعلام می کند.
نمایندگان همچنین یک تبصره به ماده 52 قانون انتخابات مجلس الحاق کردند.
با تصویب نمایندگان مجلس، هیات نظارت استان موظف است راسا یا از طریق نمایندگان خود توضیحات و اظهارات داوطلبانی که صلاحیتشان رد می شود یا احراز نشده است را تا پایان مهلت مقرر در این ماده، استماع کند.

همچنین نمایندگان در نشست علنی امروز در جریان بررسی قانون احزاب با بند (ج) ماده 5 این قانون با 122 رأی موافق، 2 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 203 نماینده حاضر موافقت کردند که براساس آن اعضای موثر احزاب منحل شده‌ای که در زمان انحلال عضو موثر باشند، و انحلال حزبشان به حکم دادگاه و به دلیل ارتکاب جرم بوده است، به مدت 5 سال از تاسیس حزب و عضویت در حزب محروم می‌شوند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده