ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آرمان نوشت: استقبال دلواپسان از سیف

آرمان نوشت: استقبال دلواپسان از سیف

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

کمی به گذشته برگردیم. همین چند سال پیش. چند سالی که خیلی دور نیست اما اقتصاد کشور را سال‌ها به عقب کشاند. نخستین قطعنامه به شماره ۱۶۹۶ در شورای‌امنیت سازمان ملل متحد در اول مرداد ۱۳۸۵ علیه ایران تصویب شد. دومین قطعنامه، به شماره ۱۷۳۷، دوم دی ۱۳۸۵ به تصویب رسید. در چهارم فروردین ۱۳۸۶، سومین قطعنامه به شماره ۱۷۴۷، علیه ایران تصویب شد. قطعنامه چهارم به شماره ۱۸۰۳ در ۱۳ اسفند ۱۳۸۶ مصوب شد. قطعنامه پنجم به شماره ۱۸۳۵ در ششم مهر ۱۳۸۶ به تصویب اعضای شورای امنیت رسید، قطعنامه ششم، به شماره ۱۸۸۷ در سوم دی ۱۳۸۸ مصوب شد و در نهایت، هفتمین قطعنامه به شماره ۱۹۲۹ در نوزدهم خرداد ۱۳۸۹علیه ملت ایران به تصویب رسید. از زمان تصویب نخستین تا هفتمین قطعنامه، حدود چهار سال طول کشید. در این زمان روزنامه‌ها و رسانه‌های حامی دولت وقت، تنها به انعکاس سخنان رئیس‌جمهور می‌پراختند. «کسی برای این تهدیدات هویج هم خرد نمی‌کند!» این واکنش آقای رئیس‌جمهور بود به صدور قطعنامه‌هایی که قلب اقتصاد ایران را نشانه رفته بود. محمود احمدی‌نژاد تمام این هفت قطعنامه را مجموعه‌ای از هدایا می‌خواند که غربی‌ها به اقتصاد ایران هدیه داده بودند.
پس فرستادن هدیه غربی‌ها
از سال ۱۳۹۲ که حسن روحانی، رئیس‌جمهور شد، تلاش کرد تا با کمک خبره‌ترین دیپلمات‌ها، هدیه‌های غرب را که ایران چاره‌ای جز باز کردنش نداشت، برای آنها باز پس بفرستد. وقتی در ۲۷ اسفند ۱۳۹۰ شبکه جهانی سوئیفت، ارتباط با بانک‌های ایرانی را به حکم تحریم‌های بین‌المللی قطع کرد، هیچ کدام از رسانه‌های حامی دولت وقت، نگران تبادلات بین بانکی ایران با جهان نبودند. اما از سال ۹۲ بلا انقطاع می‌کوشند تا تلاش‌های دولت تدبیر و امید را بی‌حاصل و خلاف منافع‌ملی نشان دهند. آنهایی که هفت قطعنامه را علیه منافع ملی قلمداد نمی‌کردند، تا همین چند مدت پیش نگران تصویب برجام بودند و وقتی طرفی نبستند و برجام تصویب و اجرا شد، نگران رفع تحریم‌هایی شدند که زمانی هدیه می‌خواندند! از وقتی که در ۲۷ دی ماه ۱۳۹۴، در ساعت هشت و چهل و پنج دقیقه به وقت تهران و بر مبنای توافق برجام، تحریم سوئیفت برداشته شد، رسانه‌های دلواپس مدام نگرانند که نکند سوئیفت برداشته نشده باشد!
تقریبا هیچ!
حال وقتی رئیس کل بانک مرکزی کشورمان، به مناسب اجلاس بهاره بانک جهانی، تهران را به مقصد واشنگتن ترک کرد و در آنجا از کارشکنی‌های طرف آمریکایی داد سخن سر داد، همان دلواپسان در اقدامی هماهنگ، گفت وگوی ولی‌ا... سیف با بلومبرگ را علم شیطان کردند و با مصادره به مطلوب سخنان سیف، «تقریبا هیچ» را تیتر کردند. دلواپسان که هیچ گاه بابت قطع سوئیفت اظهار نگرانی نکردند، امروز عمیقا نگران وصل نشدن آن هستند!
سیف قرار است برکنار شود!
آن‌ها که مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های سیف را تنها در یک جمله خلاصه کردند، در قدم بعدی کوشیدند شائبه اختلاف در کابینه دولت را در اذهان عمومی جامعه حاکم کنند. معاون سابق بانک مرکزی، درتحلیل سخنان رئیس کل بانک مرکزی، با دامن زدن به این شائبه، گفت که قرار بر برکناری سیف است و او می‌کوشد با اظهارات واقع‌بینانه از برجام، برکناری خود را معلول سخنانش در آمریکا جلوه دهد. حیدر مستخدمین‌حسینی در این خصوص گفت:« انعکاس گسترده صحبت‌های آقای سیف به بحث تغییرات در کابینه بر می‌گردد. با این فرضیه، آقای سیف می‌خواست این را بیان کند تا پوششی بر کارکردهای خودش قرار دهد که مثلا او نیز اعتقاد دارد که با اجرای برجام اتفاق خیلی مهمی در اقتصاد کشور نیفتاده است.» معاون سابق بانک مرکزی اضافه کرد: «مطرح کردن عمومی انتقادات سیف به برجام، امتیازی برای دولت به حساب نمی‌آید. جز اینکه آقای سیف از قبل بداند که قرار است تغییر کند و بعد اگر این تغییر انجام شد، ادعا کند به دلیل مواضعش در واشنگتن این تغییرات انجام شده است یا اینکه خواسته به این صورت خودش را بیمه کند و به فعالیت‌هایش ادامه دهد.» از سوی دیگر، رئیس مرکز تجارت جهانی ایران که از منتقدان جدی رئیس کل بانک مرکزی نیز محسوب می‌شود، در مصاحبه با رسانه دلواپس دیگری، اظهارات سیف را بیانگر اختلافات شدید در کابینه دانست. محمدرضا سبزعلیپور با متهم کردن رئیس‌جمهور به کتمان واقعیت، گفت: «اهمیت اظهارات آقای سیف، هر چند که دیر بیان شد، از آن جهت است که مشکلات و تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده بر صنعت بانکداری ایران بیشتر از گذشته کشور و فعالیت اقتصادی فعالان صنعت و تجارت را تحت فشار قرار داده و پس از برجام نیز با وجود تاکید دولتمردان ایرانی، به خصوص شخص آقای روحانی مبنی بر لغو تمامی تحریم‌ها، هیچ اتفاقی نیفتاده و باز هم دولت محترم حاضر به قبول این واقعیت نیست که هنوز غالب تحریم‌ها برداشته نشده و حاضر نیست بپذیرد که سوئیفتی در کار نیست. فلذا بیان این مطلب آن‌هم از زبان عالی‌ترین مقام پولی و بانکی کشور و آن‌هم نه در یک اتاق در بسته بلکه در خارج از ایران و در برابر رسانه‌های بین‌المللی موضوع را حساس و جالب کرده است.»
تک دلواپسان و پاتک بعیدی‌نژاد
اما در قبال تک جبهه دلواپسان به دولت، برجام و دستاوردهایش، مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امورخارجه، با انتشار مطلبی، پاتک جانانه‌ای به آنها زد و مکر خدعه‌گران را به خودشان بازگرداند. حمید بعیدی‌نژاد با انتقاد از استفاده رسانه‌های مخالف‌دولت در استفاده تبلیغاتی از یک جمله رئیس‌کل بانک مرکزی، در قبال چند ساعت مصاحبه و سخنرانی ولی ا... سیف در واشنگتن، صحبت‌های صریح سیف را روشن، واضح و قابل درک خواند. بعیدی‌نژاد نوشت: «اینکه تلاش شود مطلب محوری ایشان که دستاوردهای برجام در این حوزه‌های دسترسی ایران به دلار و تضمین کار بانک‌های بزرگ اروپایی با ایران خیلی کم بوده است، به کلیت برجام تسری یابد قطعا نادرست است و با صحبت‌های ایشان اصلا همخوانی ندارد.» عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در ادامه نوشت: «تاکید ایشان این بوده است که عواید ایران در این حوزه‌ها از اجرای برجام بسیار ناچیز بوده است. زیرا که بانک‌های بزرگ اروپایی از تبدیل درآمدهای آزادشده ایران به دلار و حتی یورو استنکاف می‌ورزند. تبدیل این ذخایر ارزی از مثلا ین ژاپن یا درهم امارات یا ریال عمان به یورو و دلار نیاز به تایید نظام بانکی آمریکا دارد که این کار هنوز انجام نمی‌گیرد. این به منزله آن نیست که ذخایر مسدود شده ما در خارج آزاد نشده و در اختیار بانک مرکزی نباشند، چرا که این منابع که در کشورهای وارد‌کننده نفت ایران و به‌طور عمده در ژاپن، چین، کره جنوبی و هند هستند از روز اول اجرای برجام همگی آزاد و در اختیار بانک مرکزی ایران قرار گرفته‌اند، بلکه منظور آن است که این ذخایر و دیگر منابع مالی کشورمان باید بتوانند به دلار یا دیگر ارزهای موردنظر ایران تبدیل و به راحتی با مشارکت بانک‌های بزرگ اروپایی و نه الزاما نظام مالی آمریکا در تبادلات ما با نظام مالی بین‌المللی به چرخش مالی در آیند. این چرخش مالی در حال حاضر به علت عدم همکاری آمریکا دچار مشکل است.»
دلواپسان به استقبال سیف می‌روند!
با تمام این احوال، رسانه‌های دلواپس، دست از خبرسازی برنداشته و با اعلام خبر بازگشت رئیس‌کل بانک مرکزی در روز چهارشنبه به تهران، استقبال مقامات دولتی از او را با اما و اگر مواجه ساختند. در راستای این هدف، انجمن دانشجویان مستقل اعلام کرده است که به جهت «شجاعت» و «صداقت» ولی‌ا... سیف در صحبت‌هایی که در سفر به آمریکا داشته است، روز چهارشنبه با حضور در فرودگاه از او استقبال خواهند کرد و «تندیس‌صداقت» را به او اهدا خواهند کرد! القصه، باید منتظر ماند و دید که بعد از بازگشت سیف به تهران، او چگونه پاسخ سم‌پاشی‌های مخالفان دولت و برجام را خواهد داد!

*کورش چهاردوری

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده