ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ریشه‌های سوداگری زمین در ایران از زبان سکاندار مسکن کشور

ریشه‌های سوداگری زمین در ایران از زبان سکاندار مسکن کشور

اقتصاد نیوز/ وزیر راه و شهرسازی معتقد است:وقتی شخصی زمینی می‌خرد و چند ماه بعد به دلیلی فعالیت نداشته و سود کلانی می‌برد، چه انتظاری است که این فرد مشغول به کاری شود.

عباس آخوندی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، با اشاره به اینکه قیمت زمین حدود 60 درصد قیمت مسکن در مناطق شهری و حدود 90 درصد قیمت خانه‌های لوکس را شامل می‌شود، اظهار کرد: به نظر من اولین کاری که باید در بخش مسکن انجام داد،‌جلوگیری از سوداگری زمین است.

وی افزود: ریشه سوداگری زمین هم به نحوه مدیریت سرزمین و بحث مدیریت شهری برمی‌گردد. اکنون هر روز خبر از زمین‌خواری در گوشه و کنار کشور به گوش می‌رسد. نباید همه تقصیرها را در این بخش به گردن حوزه بانک و عرضه و تقاضا انداخت،‌ بلکه باید برای هر یک تدابیری اندیشید.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در این میان تنها کاری که برای مقابله با سوداگری زمین صورت گرفته این است که جلوی بی‌انضباطی شهری و فروش تراکم‌ها گرفته شده است. به گونه‌ای که در این مدت هر جایی تراکم فروشی صورت گرفته، وزارتخانه وارد عمل شده و با بی‌انضباطی گسترده شهری مخالفت کرده‌است.

به گفته وی، یکی از دلایل نزول قیمت زمین در ماه‌های اخیر همین موضوع بوده‌است.

آخوندی بر این باور است: دلیل نزول قیمت زمین در این مدت مقابله با سوداگری زمین و ساختمان بوده که این نکته بسیار مهمی است و باید از این پس مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

وی افزود:در بیشتر کشورها سهم زمین از ساختمان‌سازی حداکثر 30 درصد است که در ایران و به ویژه در مناطق لوکس سهم زمین بیش از 90 درصد است و میانگین حدود دو سوم قمیت ساختمان، قیمت زمین است.

آخوندی با بیان اینکه خرید زمین و نبردن سرمایه به بخش‌های دیگر اقتصادی ریشه تاریخی دارد، گفت:خرید زمین در ایران دارای سابقه تاریخی است، با نگاهی به زمان رشد ایران دیده می‌شود که ایرانیان همواره به جای اینکه سرمایه‌شان را به سمت خرید کارخانه‌‌ها و صنعت سرمایه‌گذاری ببرند ، به دنبال خرید زمین بوده‌اند و این مساله امروز به سوداگری زمین تبدیل شده‌ است.

به گزارش اقتصادنیوز، اخیرا نیز آخوندی در تشریح برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی به مناسبت هفته دولت گفته بود:در ایران بیش از 60 درصد قیمت تمام شده مسکن قیمت زمین است که در واحدهای لوکس این میزان به 90 درصد نیز می‌رسد که نشان می‌دهد این رقم یک رقم کاملا غیرعقلایی است.

این درحالی است که از همان روزهای ابتدایی افزایش قیمت مسکن در نیمه دوم سال 91 بسیاری از کارشناسان اعلام کردند که قیمت مسکن بیش از میزان ظرفیت افزایش ندارد و حتی باید از افزایش بیش از حد قیمت مسکن و زمین جلوگیری شود. اما آن‌گونه که در آمارهای رسمی آمده است، گر چه در این دو سال قیمت مسکن ثبات داشته و به گفته برخی نیز قیمت مسکن در شرایطی سیر نزولی را تجربه کرد، اما برخی بر این باورند که قیمت زمین کاهش نداشته و حتی افزایش قیمت هم تجربه کرده است.

حال عباس آخوندی با گلایه از وضعیت قیمت زمین در بخش ساخت‌وساز گفته است که بخش عمده‌ای از راه حل کاهش سهم زمین در قیمت تمام شده مسکن به مدیریت شهری بر می‎گردد و برای اینکه بتوان به کاهش سهم زمین در مسکن رسید باید ابتدا با سوداگری مقابله کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X