ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بازتاب حمایت سناتورهای آمریکایی از توافق هسته ای ایران در روزنامه های انگلیس

بازتاب حمایت سناتورهای آمریکایی از توافق هسته ای ایران در روزنامه های انگلیس

ایرنا/ حمایت قابل توجه سناتورهای آمریکایی از توافق هسته ای ایران و توانایی باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا برای عبور از سد جمهوری خواهان در کنگره، روز پنجشنبه بازتاب گسترده ای در روزنامه های انگلیس داشت.

روزنامه های مهم انگلیس نوشتند که با حمایت صریح خانم «باربارا میکولسکی» سناتور دموکرات آمریکایی، شمار حامیان توافق هسته ای با ایران در مجلس سنای آمریکا به 34 نفر یعنی حد نصاب مورد نظر رییس جمهوری آمریکا رسید و به این ترتیب، باراک اوباما قادر است با حق وتوی خود از سد رأی منفی احتمالی جمهوری خواهان به توافق بگذرد.
این روزنامه ها، کسب این حد نصاب لازم برای حمایت از توافق هسته ای ایران در کنگره آمریکا را یک موفقیت برای باراک اوباما در عرصه سیاست خارجی اش به شمار آورده اند.
روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی نوشت: رییس جمهوری دمکرات آمریکا با کسب آرای کافی و اطمینان از این که مخالفان توافق هسته ای ایران در کنگره دیگر نمی توانند مانع اجرای این توافق تاریخی شوند، به پیروزی بزرگی در سیاست خارجی اش دست یافت.
این روزنامه با بیان اینکه جمهوری خواهان امیدوار به کسب رأی کافی برای غلبه بر وتوی رییس جمهوری بودند، افزود: اما اقدام سناتور میکولسکی در روز چهارشنبه گذشته، موجب شد آنها نتواند دوسوم اکثریت آرا را که به آن نیاز داشتند، به دست آورند و در زمان حاضر مقامات کاخ سفید تلاش می کند تا حمایت هفت دمکرات دیگر را به دست آورند تا بدین ترتیب این حزب بتواند مانع آن شود که این طرح به وتو نیاز پیدا کند.
این روزنامه نوشت: جمهوری خواهان که کنترل هر دو مجلس کنگره را در دست دارند، تقریباً در مخالفت با توافق ایران که پس از ماه ها مذاکره در 14 جولای گذشته به دست آمد، اتفاق نظر دارند؛ اما از آنجایی که نمی توانند این توافق بین المللی را که آمریکا به همراه انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین به دست آورده اند به طور کامل از بین ببرند، تهدید کرده اند لغو تحریم های ایران را برای دولت اوباما سخت تر خواهند کرد.
فایننشال تایمز افزود: بعید به نظر می رسد موفقیت روز چهارشنبه اوباما نقطه پایانی بر اختلافات سیاسی در واشنگتن بر سر توافق هسته ای ایران باشد. همه نامزدهای جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که برای جانشینی اش در انتخابات 2016 میلادی با یکدیگر رقابت می کنند، با این توافق مخالفند.
این روزنامه انگلیسی همچنین با اشاره به سفر روز جمعه ملک سلمان، پادشاه عربستان به واشنگتن نوشت: دولت اوباما به سختی تلاش کرده است به مقامات ریاض اطمینان دهد که همچنان یک متحد متعهد باقی خواهد ماند.
فایننشال تایمز افزود: جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه گذشته در نامه ای به اعضای کنگره، بر ادامه تعهدات امنیتی آمریکا به رژیم اسرائیل و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس تأکید کرد.
روزنامه دیلی تلگراف نیز در گزارشی با اشاره به حمایت سناتورهای حزب دمکرات از توافق هسته ای ایران، نوشت: اوباما، رییس جمهوری آمریکا در مبارزه خود با مخالفان توافق هسته ای ایران به پیروزی رسید و آرای لازم را برای ممانعت از بین بردن توافق هسته ای ایران در کنگره به دست آورد.
این روزنامه نوشت: جمهوری خواهان با حمایت لابی اسرائیل هفته ها تلاش کرده بودند برای تصویب نشدن توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی، ائتلافی را در کنگره ایجاد کنند. اما تلاش های آنها موفقیت آمیز نبود و کاخ سفید اکنون حمایت حداقل سناتورها را که برای حفظ این توافق لازم است، به دست آورده است.
دیلی تلگراف افزود: در حالی که احتمال داشت توافقی که با زحمت زیاد در وین حاصل شده بود با یک رأی در واشنگتن از بین برود، کسب آرای کافی برای تصویب آن در کنگره آمریکا، نقطه عطفی است که به دوران سر درگمی تمام طرف هایی که در حصول این توافق دست داشتند، خاتمه دهد.
این روزنامه نوشت: کاخ سفید از ابراز خرسندی علنی خودداری کرد اما این خبر، موجب آسودگی باراک اوباما و سفیران کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان در واشنگتن خواهد شد.
دیلی تلگراف با بیان اینکه اکثریت اعضای کنگره آمریکا با این توافق مخالفند، اضافه کرد: اما حتی اگر طرح مخالفت با توافق هسته ای در کنگره تصویب شود، اوباما بسرعت آن را وتو خواهد کرد؛ هرچند مخالفان سعی می کنند برای غلبه بر وتوی وی، دوسوم اکثریت آرا را در مجلس نمایندگان و سنا به دست آورند اما اکنون اوباما حمایت 34 نفر از صد عضو سنای آمریکا را به دست آورده است و می داند اکنون دیگر مخالفانش نخواهند توانست به دوسوم اکثریت آرایی که نیاز دارند، دست یابند.
روزنامه گاردین نیز در گزارشی به نقل از «بن کاردین» یکی از نمایندگان ارشد حزب دمکرات در کمیته سیاست خارجی مجلس سنا پیش بینی کرده بود که تعداد نمایندگان حامی توافق به عدد 34 خواهد رسید که پس از آن، دیگر کاخ سفید نگران لغو حق وتوی رییس جمهوری از سوی اعضای کنگره نخواهد بود.
این روزنامه نوشت: «باب کیسی» سناتور دمکرات از ایالت پنسیلوانیا که با حمایت خود به کاخ سفید کمک کرد به حد نصاب آرا دست یابد، گفت: این یکی از دشوارترین تصمیمات دوران کاری من بود.
گاردین نوشت: سناتور باب کیسی که سی و دومین سناتوری بود که به جمع حامیان توافق هسته ای پیوست، در مصاحبه ای با «فیلادلفیا اینکوایرر» عنوان کرده بود: من معتقدم که این (توافق) بدون شک در درازمدت و کوتاه مدت به نفع امنیت ملی ماست.
این رسانه افزود: اظهارات کیسی در حالی بیان می شود که در تابستان سال جاری بالغ بر 1.3 میلیارد دلار از سوی کارزارهای حامی و مخالف توافق هسته ای ایران در رسانه های گروهی آمریکا هزینه شده است.
این روزنامه انگلیسی ادامه داد: بن کاردین می گوید که سطح لابی برخی کارزارهای سیاسی در این مدت تهاجمی بوده و از برخی نیش و کنایه های صورت گرفته نسبت به سیاستمداران انتقاد کرده است.
به نوشته گاردین، کنگره آمریکا تا 17 سپتامبر فرصت دارد تا توافق صورت گرفته میان ایران و شش قدرت های جهانی که در آن آمریکا و انگلیس نیز حضور دارند را مورد بررسی قرار دهد.
این روزنامه انگلیسی با بیان اینکه «مجلس سنا و کنگره تنها در صورتی می توانند وتوی رئیس جمهور را لغو کنند که دوسوم آرا را به دست آورند» افزود: به همین خاطر است که حمایت 34 سناتور آمریکایی نشانگر خط پایان این مسأله هست.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X