ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جنجال بر سر فروش سلاح آلمانی در بازارهای کردستان عراق

جنجال بر سر فروش سلاح آلمانی در بازارهای کردستان عراق

ایرنا/ پس از آنکه خبرنگاران دو شبکه آلمانی از فروش تسلیحات کشورشان در بازارهایی در اربیل و سلیمانیه پرده برداشتند، پرونده جدیدی در ارتباط با سلاح تحویلی غربی ها به کردستان عراق، باز شد و در عین حال کردها آن را رد و ارتش عراق را متهم کردند.

درهمین راستا خانم عواطف نعمه عضو پارلمان عراق ، به دلیل فروش سلاح آلمانی در کردستان عراق خواستار تحقیق فوری از سوی دولت مرکزی شد. وی گفت دولت باید هرچه سریعتر جلوی این تجارت را بگیرد چرا که در نهایت این سلاح به دست داعش خواهد افتاد.
این موضوعی بود که از ماه ها قبل و بویژه از هنگامی که کنگره آمریکا طرحی مبنی بر ارسال سلاح برای کردها و سنی های عراق به عنوان دو کشور و بدون دخالت دولت مرکزی در بغداد را مطرح کرد، نسبت به آن هشدار داده شده بود.
حالا خانم نعمه تاکید دارد که ارسال سلاح از سوی کشورها بصورت مستقیم به منطقه اقلیم کردستان عراق هم مغایر قانون اساسی و هم قوانین بین المللی است.
وی گفته که سلاح هایی که توسط دولت های غربی از جمله آلمان ها تحویل کردها شده ، به دست داعش می رسد ، بویژه آنکه کارمندان در منطقه اقلیم و از جمله آنان پیشمرگان اکنون ماه هاست که حقوق دریافت نکرده اند.
این نماینده پارلمان عراق خواستار منع کشورها از ارسال و تحویل سلاح بصورت مستقیم به منطقه اقلیم شد و از دولت العبادی نیز خواست تحقیقات فوری در این زمینه را شروع کند.
به گزارش رسانه های عراقی ، دو شبکه آلمانی NDR و WDR اخیرا در گزارشی از کردستان عراق سلاح های آلمانی را یافته اند که دربازارهای دو شهر اربیل و سلیمانیه به فروش می رسد و مشخصات و شماره مسلسل آن به آلمانی روی بدنه آن ثبت شده است.
این گزارشگران گفته اند که این سلاح ها از سوی پیشمرگانی که ماه هاست حقوق دریافت نکرده اند دربازارها به فروش می رسد. این سلاح ها مربوط به ارتش آلمان است.
با اینحال کمیته امنیت پارلمان محلی کردستان عراق این موضوع را قویا رد کرده و گزارش های شبکه های آلمانی را نادرست خوانده است.
ناظم هرکی نائب رئیس کمیته امنیتی پارلمان منطقه اقلیم در این خصوص گفته که کلیه تسلیحات دریافتی از آلمان بطور کامل ثبت شده و امکان فروش آن در بازار وجود ندارد.
این مقام کرد در عین حال ارتش عراق را متهم کرد و گفت که احتمال دارد این سلاح ها مربوط به نظامیان عراقی هنگام عقب نشینی از منطقه باشد.
وی گفته که سلاح زیادی از ارتش عراق به دست داعش و شهروندان در شهرهای موصل، تکریت و کرکوک افتاده است که دربین آنها سلاح آلمانی هم بوده است.
جنجال اخیر که هنوز دولت عراق رسما درقبال آن واکنشی نداشته است، درحالی است که طی ماه های گذشته دستکم دوبار هواپیماهای حامل سلاح برای کردستان عراق در فرودگاه بغداد توقیف شد و هر بار یکی دو روز بعد در سکوت خبری با محموله سلاح این شهر را ترک کردند.
این تسلیحات، از کشورهای غربی از جمله کانادا، سوئد و آلمان، از پایگاه های نظامی در کویت و یا اینجرلیک در ترکیه بارگیری شده و حامل برخی سلاح های ممنوعه از جمله دارای تجهیزات صدا خفه کن بود که در ارتش های جهان کاربرد ندارد.
بسیاری از شخصیت هاو احزاب سیاسی عراق با این رویه ازسوی غربی ها که تلاش دارند، بدون اطلاع و هماهنگی با دولت عراق سلاح در اختیار کردها قرار دهند، مخالفت می کنند.
مخالفان این رویه در عراق معتقدند که هرگونه تسلیحات برای نیروهای مسلح اعم از امنیتی ، پلیس و نیروهای مردمی ، باید از مجاری دولت مرکزی عراق وارد کشور شود.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده