ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زره 385 هزار نفری برای امنیت انتخابات ترکیه

زره 385 هزار نفری برای امنیت انتخابات ترکیه

ایرنا/ انتخابات پارلمانی ترکیه در شرایطی که درگیری ها در مناطق شرق و جنوبشرق ترکیه بعداز یک وقفه سه ساله از سر گرفته شده و در زیر سایه نگرانی های تکرار حملات انتحاری مهیب آنکارا برگزار می شود. دولت موقت آنکارا برای تامین امنیت انتخابات در چنین فضایی، 385 هزار نیروی انتظامی را مامور کرده است.

انتخابات ترکیه صبح امروز شروع شد. مردم برای انتخاب حزب و یا احزابی که در یک دوره چهار ساله قدرت را در این کشور در دست خواهد گرفت، به پای صندوق های رای می روند.

مهمترین سوال در این انتخابات بر خلاف انتخابات گذشته، دغدغه امنیتی است. وزارت کشور ترکیه با اعلام اینکه 385 هزار نیروی پلیس و ژاندارمری را در سطح ترکیه مامور تامین امنیت انتخابات کرده است، به مردم اطمینان داده که اجازه اخلال در آرامش عمومی را نخواهد داد. نیروهای پلیس در شهرها و نیروهای ژاندارمری در مناطق غیر شهری مامور تامین امنیت انتخابات شده اند.

شهربانی، فرماندهی کل ژاندارمری و اداره کل مدیریت وضعیت اضطراری نخست وزیری ترکیه ستاد مشترکی را برای مدیریت بهینه امنیت انتخابات در سطح ترکیه تشکیل داده اند. بالگردهای پلیس و ژاندارمری نیز از طریق هوا تردد در حوزه های رای گیری را تحت کنترل دارد. در این میان در مناطق پر خطر ( شرق و جنوبشرق ) قرار است صندوقهای رای با خودروهای زرهی و بالگردها حمل شود. ارتش ترکیه نیز در این مناطق که بخش مهمی از آن در افزون بر سه ماه گذشته تحت مدیریت های مختلف حالت فوق العاده، حکومت نظامی و منطقه ویژه قرار داشتند، به حالت آماده باش در آمده است تا در صورت لزوم مداخله سریع داشته باشد.

وزارت کشور ترکیه از روزها پیش کلیه مرخصی ها در نیروی پلیس و ژاندارمری را لغو کرده است.

در افزون بر سه ماه گذشته مناطق یادشده شاهد عملیات گسترده نیروهای امنیتی و ارتش ترکیه علیه پ.ک.ک بود.

در این میان در شهرهای بزرگ نیز تدابیر امنیتی ویژه ای اعمال می شود. براساس اعلام وزارت کشور ترکیه در استانبول 37 هزار نیروی پلیس، در آنکارا 12 هزار هزار و در ازمیر 9 هزار نیروی پلیس امنیت انتخابات را به عهده دارند.

افزون بر نیروهای امنیتی که اجازه حضور در صندوق های رای گیری را ندارند، احزاب سیاسی و تشکل های مردم نهاد نیز هزاران نفر را مامور نظارت بر سلامت انتخابات ترکیه کرده اند.

آمار شورای عالی انتخابات ترکیه حاکیست، شمار واجدین شرایط رای دادن در این کشور بالغ بر 54 میلیون و 49 هزار و 940 نفر است.

در سراسر ترکیه در مدارس و بازداشتگاهها در مجموع 175 هزار و 6 صندوق رای گیری آماده شده است. در بازداشتگاههای ترکیه بیش از 350 صندوق رای برای زندانیان و محکومین گذاشته شده تا آنها بتوانند آرای خود را به صندوق ها بریزند.

در این انتخابات 16 حزب سیاسی شرکت می کنند که براساس نتایج انتخاباتی که 5 ماه پیش برگزار شد، فقط چهار حزب بزرگ عدالت و توسعه (آک)، جمهوریخواه خلق (ج.ح.پ)، حرکت ملی(م.ح.پ) و دمکراتیک خلق ها ( ح.د.پ) توانستند با عبور از حدنصاب 10 درصدی وارد مجلس شوند. انتظار می رود در انتخابات امروز نیز رقابت بین این احزاب باشد.

در انتخابات 17 خرداد ماه گذشته هیچیک از نامزدهای منفرد نتوانستند به مجلس راه یابند. در انتخابات 10 آبان 21 نامزد بطور منفرد شرکت کرده اند.

انتخابات ترکیه در 32 استان شرقی این کشور ساعت هفت (7.30 به وقت تهران) و در مناطق دیگر از ساعت 8 شروع شده و به ترتیب تا ساعت 16 و 17 ادامه خواهد داشت.

انتظار می رود پیش از ساعت 23 امشب سرنوشت انتخابات ترکیه روشن شود.

انتخابات ترکیه به علت بی نتیجه ماندن انتخابات خرداد ماه گذشته، تجدید می شود.

در انتخابات 17 خرداد ماه گذشته مجلس ترکیه از 56 میلیون و 608 هزار و 817 واجد شرایط رای دادن، 47 میلیون و 507 هزار و 389 نفر پای صندوق های رای رفتند که آرای 46 میلیون و 161 هزار و 49 قابل قبول ارزیابی شد.

نسبت مشارکت مردم ترکیه در این انتخابات 83.92 درصد بود که حزب عدالت و توسعه با کسب 40.87 درصد آرا، عنوان بزرگترین حزب سیاسی ترکیه را حفظ کرد، اما از آنجا که نتوانست حداقل 50 درصد به اضافه یک کرسی از پارلمان جدید را به خود اختصاص دهد، نتوانست به تنهایی دولت تشکیل دهد.

حزب جمهوریخواه خلق 24.95 درصد آرا را کسب و به عنوان دومین حزب سیاسی بزرگ وارد مجلس شد، حزب حرکت ملی 16.29 درصد آرا و حزب چپ گرای دمکراتیک خلق ها 13.12 درصد آرا را به خود اختصاص دادند.

با توزیع آرا، حزب آک صاحب 258 کرسی، حزب جمهوریخواه خلق 132 کرسی، حزب حرکت ملی 80 و حزب دمکراتیک خلق ها 80 کرسی در پارلمان جدید ترکیه را از آن خود کردند.

برای تشکیل دولت مستقل در مجلس ترکیه داشتن حداقل بیش از نصفی از 550 کرسی یعنی 276 کرسی لازم است که دولت بتواند رای اعتماد بگیرد. به عبارت دیگر حزب آک برای تشکیل دولت فقط 18 نماینده کم داشت.

سووال بسیار حساس انتخابات امروز این است که آیا مردم ترکیه گرایشات خود را نسبت به انتخابات خرداد تغییر داده و به حزب آک که خواهان به دست گیری دوباره قدرت در ترکیه است، جواز عبور خواهد داد یا نه؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X