ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

درخواست تشکل های دانشجویی اصلاح طلب تهران از رئیس جمهور

درخواست تشکل های دانشجویی اصلاح طلب تهران از رئیس جمهور

ایرنا/ هشت تشکل دانشجویی اصلاح طلب دانشگاه های تهران در بیانیه ای ضمن حمایت از تلاش های دولت یازدهم در زمینه برجام، خواهان تحقق وعده های انتخاباتی رئیس جمهوری در زمینه سیاست داخلی شدند.

در این بیانیه ضمن تشکر از زحمات تیم مذاکره کننده هسته ای آمده است: برخلاف ادعای مسئولین گذشته پرونده هسته ای، که برای کم اهمیت جلوه دادن ناتوانی خود در امور دیپلماتیک، قطعنامه ها را کاغذ پاره می خواندند، پنج قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل منتج به معرفی پرونده هسته ای ایران، تحت عنوانِ تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی شد. استفاده از تعابیر جنگ افروزانه و جنگ طلبانه در قطعنامه ها و قرار گرفتن ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد، حاشیه ناامنی در اذهان مردم جهان پیرامون نام ایران ایجاد کرده بود و منجر به تکمیل پروژه ایران هراسی شد..

بیانیه افزوده، با نگاهی به سیر 12 ساله پرونده هسته ای، می شود چنان برداشت کرد که اگر برخی ماجراجویی ها و اظهارنظرات حاصل از هیجانات مسئولین گذشته نبود، شاید در این دو سال، مذاکره کنندگان با دستی بازتر به استیفای حقوق ملت می پرداختند.
نویسندگان با اشاره به شکست لابی صهیونیستی در تکمیل پروژه ایران هراسی آورده اند: امروز شاهد آن هستیم که سفرِ هیات های سیاسی- تجاری، به ویژه کشورهای توسعه یافته و صاحبانِ صنایعِ مادر به کشورمان، علی رغم میل رژیم اسرائیل و گروه های افراطی داخلی و خارجی، پیش از اعلان رسمی لغو تحریم ها، آغاز شده تا فرصت تعامل سازنده با ایران را غنیمت شمارند.
بیانیه می افزاید: بی شک آن دسته از افرادی که در گذشته بیشترین منفعت را از تحریم و انزوای بین المللی ایران کسب کرده اند، اینگونه رفت و آمدهای دیپلماتیک که تحرکِ اقتصادی را در پی خواهد داشت، برنتافته و با عصبانیت فریاد سر می دهند. گشایش اقتصادی کشور، خروج از بحرانِ رکود و بهبود سطحِ معیشت و رفاه عمومی، اصلی ترین مطالبه ملت ایران است که در شرایط پساتحریم، از دولت انتظار می رود با اولویت بندی نیازها و مدیریت صحیح رفت و آمدِ هیات های سیاسی-تجاری و با انتفاع هرچه بیشتر از شرکای اقتصادیِ بین المللی، هم اینکه پایه های اجرای توافق هسته ای را مستحکم نماید و هم بر حل و فصل بحران های معیشتی فعلی فائق آید.

این بیانیه افزوده است: جنبش دانشجویی معتقد است با اتمام مذاکرات هسته ای و عاقبتِ مبارکِ مذاکرات در تأییدِ برجام، اکنون وقت آن رسیده که دولت و به ویژه شخص محترم رئیس جمهوری به سایرِ پیمان های مردمی و شعارهای انتخاباتیِ خرداد 92، جامه عمل بپوشاند.
گشایش فضای سیاسی برای جوانان تحول خواه، اجرای صریح و بی کم و کاست قانون در رفع محدودیت و محصوریت های خلافِ قانون اساسی برای صاحبان فکر و عزیزان مردم خواسته اول امضاکنندگان بیانیه از رئیس جمهوری است.
این 8 تشکل سیاسی اصلاح طلب، بازگشت به تحصیل برای دانشجویان ستاره دار، قطع رانت ها و بورسیه های غیرقانونی به نورچشمی ها و همچنین خلع ید نهادهای بی ارتباط با آموزش و تحصیل در تصمیم سازی و تعیین تکلیف برای دانشجو را دومین درخواست خود از رئیس جمهوری دانسته و از محافظه کاری و همدل نبودن برخی روسای دانشگاه ها با دولت فعلی و اکثریت دانشجویان انتقاد کرده و خواهان تغییر رویکرد وزیر علوم در این باره شده اند.

خواسته سوم بیانیه دهندگان، خلع ید تمامی مفسدان و رانت خواران اقتصادی از هر جناح یا گروهی، ارجاع پرونده آنان به محکمه صالحِ عادل و افشای حامیانِ پشت پرده نابسامانی های گذشته به منظور جلوگیری از دست درازی به بیت المالِ ملت است. این نابسامانی ها محصول انباشت قدرت و ثروت، نبود آزادی بیان در مطبوعات، انسداد سیاسی پس از وقایع88 و غیبت احزاب سیاسی و فعالان مدنی دانسته شده است.

دانشجویان در بند پایانی درخواست خود آورده اند: جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل پس از انقلاب شکوهمند سال 1357، جمهوریت و ارج نهادن به آرا و افکار عمومی را از بنیانها و اصول اصلی خود دانسته است. تلقی دانشجویان چنین است که می بایست اراده حاکم بر جامعه به دستِ نهادهای انتخابی باشد نه نهادها و سِمت های انتصابی حاکمیت. گاهی چه در خلال پرونده هسته ای و چه در سایر تصمیم گیری های خطیر کشور، تحرکات دولت و مجلس توسط برخی تریبون داران و منصوبین در حاکمیت تضعیف گشته و حتی بعضاً شخص رئیس جمهوریِ منتخبِ ملت، مورد هجمه و تخریب ناروا قرار می گرفت.
صادرکنندگان بیانیه افزوده اند: به زعم دانشجویان چنین فاجعه ای اگر به صورت محدود هم صحّت داشته باشد، علاوه بر تحدید انتخابِ مردم و تهدید جمهوریت نظام، تضعیف دموکراسی خواهی و مردم سالاری را در پی داشته و حتی زنگ خطرِ نوعی عقب گرد به ایامِ پیش از انقلابِ شکوهمند به حساب می آید. از رئیس جمهوری محترم و همه منتخبین مردم انتظار می رود با توجه به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در اسفند ماه سال جاری، مقابل برداشت و تفسیرهای محدودیت از نظام مردم سالاری دینی ایستادگی کنند تا شاهد انتخاباتی مطابق شأن و منزلت ملت ایران باشیم.
بیانیه با این جملات به پایان رسیده است: تجربه مذاکرات هسته ای نشان داد که می توان توأمان با حفظ عزت ملی و ارزشهای انقلابی، با دنیا نیز گفتگو و تعامل داشت. برخورد قهری و عدم مواجهه عاقلانه با مشکلات همواره انزوا را در پی داشته، در حالی که می توان با رعایت حدود و ایستادگی بر اصول مراودات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جهان داشت. در این بین هستند افرادی که هر اقدام اصلاحی صورت پذیرد ناراضی و شاکی مشت های گره کرده خود را خشمگینانه بر هوا خواهند کوفت. اما آنچه اهمیت می یابد، ایستادگی هرچه بیشتر دولت محترم بر وعده ها و ارزشهاست. امید می رود که این استواری روزافزون باشد تا شاهد به ثمر رسیدن تمام وعده های دولت تدبیر و امید بوده و در ذیل سایه حق تعالی ایرانی سرافراز همراه با عزت و شرف و سربلندی داشته باشیم.
بیانیه مذکور به امضای 8 تشکل انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، انجمن اسلامی دانشجویان آزادیخواه دانشگاه شهید بهشتی، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیر،انجمن اسلامی دانشجویان ترقیخواه دانشگاه صنعتی امیرکبیر، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر، انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو دانشگاه تربیت مدرس و انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی رسیده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده