ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سیاست های خام سعودی ها از نگاه بلومبرگ

سیاست های خام سعودی ها از نگاه بلومبرگ

میزان/ سیاست خام سران عربستان در باره تحولات سیاسی و اقتصادی منطقه راهبردی غرب آسیا از نگاه کارشناسان و رسانه های بین الملل نمانده است.

شبکه خبری بلومبرگ طی تجزیه و تحلیل کارشناسی در باره نشست اخیر کشورهای تولید کننده نفت در دوحه قطر و شکست مذاکرات با ناپختگی هیات عربستانی گفت: سیاستگذاری نفتی سران جدید عربستان سعودی را مغایر با سیاست های ریاض در دهه های گذشته است.

این شبکه خبری افزود: و مقامات کار کشته ای در عربستان و بویژه در صنعت نفت این کشور بوده و مشتاقانه با ایران همکاری می کردند.

بلومبرگ ادامه داد: محمد بن سلمان معاون ولیعهد عربستان اکنون سیاستگذاری نفتی کشورش را به دست گرفته و این پسر تنها 30 ساله ملک سلمان بر رویکردی که از چندین دهه پیش در مورد جداسازی ملاحظات تجاری و سیاسی از یکدیگر وجود داشت، خط بطلان کشید.

در این تحلیل به عنوان نمونه به اقدام عربستان در بهم زدن توافق تولید کنندگان اصلی نفت در دوحه در آخر هفته گذشته برای ثابت نگه داشتن میزان تولید به دلیل خودداری ایران از شرکت در اجلاس اشاره شده و آن را نشانه پشت کردن سعودی ها به رویکرد گذشته و در نتیجه تاثیر رقابت منطقه آنها بر بازار دانسته است.
یاسرالجنیدی یک تحلیلگر نفت در شرکت مشاوره ' مدلی گلوبال ' گفت: همه چیز در دوحه رنگ و بوی سیاسی داشت .

بلومبرگ نوشت : این تغییر رویه به معنای بلاتکلیف نگه داشتن تمام شرکت های نفتی مهم از جمله اگزان موبیل تا معامله گران نفتی نظیر گروه معامله گر 'ویتول بی وی' است و اکنون آنها مجبورند از یک سیاستگذاری مبهم در خاورمیانه که آل سعود بانی آن بوده متابعت کنند.

جیسون بوردوف مدیر مرکز سیاست گذاری دانشگاه کلمبیا در نیویورک در زمینه انرژی جهانی گفت : این حقیقت که عربستان ظاهرا جلوی این توافق را گرفته خود نشانه این است که سیاست گذاری نفتی عربستان تا چه حد تحت تاثیر مناقشه ژئوپولیتیک با ایران قرار دارد.

این شبکه خبری در ادامه از مقامات کار کشته سال های گذشته از جمله علی النعیمی وزیر نفت سابق یاد کرد و نوشت: وی وزیر عمل گرا بود و بین مسائل مربوط به سیاست نفتی و امور خارجه تفکیک قائل می شد و تاکید داشت که ملاحظات قیمت گذاری از جمله عرضه و تقاضا و ذخایر نفتی از محرکه های اصلی در تصمیم گیری های وی محسوب می شوند.

در این تحلیل آمده است : در حالی که خاندان آل سعود همواره بر سیاستگذاری نفتی احاطه داشتند، وزیرانی در خارج از خاندان آل سعود نظیر شیخ یمانی در دهه 1980 و نعیمی طی دو دهه گذشته جای زیادی برای مانور داشتند.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده