ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نامه نوشت: احیای اصول‌گرایان سنتی با جدایی از رادیکال‌ها

نامه نوشت: احیای اصول‌گرایان سنتی با جدایی از رادیکال‌ها

نامه نیوز/ متن پیش رو در نامه نیوز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

حالا بعد از شکست در هفتم اسفند جریان اصول‌گرای سنتی برای جدا کردن راه خود از طیف رادیکال اصول‌گرا باید خطوط سیاسی خود را در مقابل با دولت، برجام و مسائل فرهنگی و اجتماعی مشخص کنند.
اولین سوالی که بعد از انتخابات ذهن اصول‌گرایان سنتی را به خود درگیر کرده بود این مسئله است که بعد از انتخابات 7 اسفند و رای مردم به جریان نزدیک به دولت، باید چه روشی را برای آینده سیاسی خود انتخاب کنند؟

ظهور اصول‌گرایان رادیکال که از نظر فکری به آیت‌الله مصباح یزدی نزدیک بودند و جبهه‌ای به نام پایداری را تشکیل دادند باعث شد تا مردم همه اصول‌گرایان را به یک چشم ببیند و تصور کنند تمام اصول‌گرایان چه اصول‌گرایان سنتی و معتدل و چه اصول‌گرایان تندرو همه زیر یک چتر قرار دارند و این درحالی است که این دو جریان فاصله زیادی با یکدیگر دارند.

اصول‌گرایان سنتی که سابقه فراوانی در سپهر سیاست ایران دارند و همیشه یک پای ثابت اتفاقات سیاسی کشور بوده‌اند. اصلاح‌طلبان همیشه از این جریان سیاسی به عنوان رقیب جدی و البته نجیب یاد می‌کردند. ظهور جریان اصول‌گرای رادیکال باعث شد تا مردم به تمام جریان اصول‌گرایی لقب رادیکال بدهند.

این جریان رادیکال اصول‌گرا بعد از روی کارآمدن دولت اصلاحات و شکل گیری مجلس ششم، شکل جدی به خود گرفت. زعمای این جریان مانند ناطق نوری و مهدوی کنی بعد از انتخابات 76 روش همراهی کج دار و مریز را در دستور کار خود قرار دادند اما راست گرایان جوان تصمیم گرفتند با حضور در خیابان و کفن پوشیدن با تصمیمات اصلاح طلبان در دولت و مجلس مخالفت کنند. همین بخش جوان اصول‌گرایان با کنار گذاشتن نسل اول جریان راست تصمیم گفتند وارد کارزار شوند و در گام اول به شورای شهر رسیدند به در مجلس هفتم نیز به واسطه رد صلاحیت گسترده نامزدهای جریان چپ( به واسطه تحصن و استعفای نمایندگان مجلس ششم ) به قدرت بازگشتند. این بازگشت به معنای واقعی زمینه رادیکال تر شدن جریان اصول‌گرا را فراهم کرد. نمایندگان مجلس‌های سه گانه اصول‌گرا(هفتم، هشتم و نهم) که بعد از مجلس ششم شکل گرفت، اکثرا از افرادی تشکیل شده بود که از معترضین به سیاست‌های فرهنگی دولت اصلاحات و مجلس ششم بودند. کسانی که در دهه 70 معروف به کفن پوش‌ها بودند.

حالا بعد از شکست در هفتم اسفند جریان اصول‌گرای سنتی برای جدا کردن راه خود از طیف رادیکال اصول‌گرا باید خطوط سیاسی خود را در مقابل با دولت، برجام و مسائل فرهنگی و اجتماعی مشخص کنند. در سال 95 جریان اصول‌گرایی معتدل باید گفتمان خود را به مردم معرفی کنند. آنها می‌توانند با گرفتن مواضع شفاف در قبال مسائل کشور، خط قرمزی بر روی نام جریان رادیکالی که به اسم اصول‌گرا به صحنه آمده‌اند بکشند. از علی لاریجانی می‌توان به عنوان یک نمونه موفق در این زمینه یاد کرد. او به خوبی خط خود را با جریان رادیکال جدا کرد و بسیاری رئیس مجلس‌های هشتم و نهم را یک اصول‌گرای معتدل می‌شناسند و حتی برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب لاریجانی گزینه مطلوب خود برای مجلس دهم معرفی کرده‌اند. لاریجانی می‌تواند با این منش سیاسی رهبری جریان اصول‌گرا را در دوران پسا اسنفد 94 به عهده بگیرد.

*مصطفی داننده

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده