ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نگاهی به بیانیه ٩ بندی نشست وین

نگاهی به بیانیه ٩ بندی نشست وین

شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

خیال خامی است اگر یک جلسه با حضور ١٨ قدرت ذی‌نفع را پایان بحران پنج‌ساله سوریه بدانیم. همچنین، ساده‌انگاری ‌است که بیانیه‌ ٩بندی پایان نشست روز جمعه وین را راه‌حل قطعی بحران سوریه بدانیم. آنچه در نشست وین رخ داد، تنها برداشتن یک گام به سوی حل بحران دامنه‌دار سوریه است. حدود ٩ ساعت مذاکره بین ١٨ کشور و دو نهاد بین‌المللی شرکت‌کننده در نشست یک‌روزه وین، آغازگر بحث‌هایی بود که تاکنون کمتر مجال طرح یافته بود.ترکیب نشست به‌گونه‌ای بوده که برنامه بیش از هر چیز یک سازوکار آمریکایی برای حل بحران باشد. بااین‌حال، برخی ویژگی‌ها در این نشست موجب شد که از یک طرح سفارشی از پیش تعیین‌شده خارج شود.
علاقه‌مندان به کناره‌گیری بشار
مقامات حاضر در نشست به ما گفتند برخی از اعضا با هدف تغییر دولت اسد و تعیین دوره زمانی برای انتقال دولت از اسد به فرد دیگری به این نشست آمده بودند. طبیعی بود روسیه و ایران مخالف این استراتژی باشند و بیانیه پایانی این نشست هم، نشانگر نقش این دو کشور است. در نشست سوریه در وین، جمهوری اسلامی ایران، آمریکا، روسیه، چین، مصر، فرانسه، آلمان، عراق، ایتالیا، اردن، لبنان، عمان، قطر، عربستان، ترکیه، امارات، انگلستان، سازمان‌ملل و اتحادیه اروپا حضور داشتند. نگاهی به نام کشورهای حاضر نشان می‌دهد چه سطح بالایی از اختلاف سیاسی در نشست سوریه وجود داشت. برخی از آنها از همان ابتدای بحران سوریه تأکید خود را بر حذف بشار اسد گذاشته و برخی دیگر دنبال راه‌های دموکراتیک‌تری بودند. آنچه می‌توان امتیاز مهم مذاکره سوریه در وین محسوب کرد، این بود که با وجود تأکیدات طرفین برای تعیین زمان خروج بشار اسد از دولت سوریه و انتقال قدرت در این کشور، این بند در بیانیه ذکر نشد.
ظریف درباره موضوع پایان سفرش به وین توضیح داد: «گروهی از شرکت‌کنندگان تلاش داشتند باید راجع‌به آقای بشار اسد تصمیم‌گیری شود. ما چند نکته را در این جلسه تصریح کردیم که در بیانیه نهایی نیز آمده است؛ اول اینکه ما گفتیم طرف‌های موضوع سوریه، مردم سوریه هستند و ما طرف و موضوع سوریه نیستیم، ما کسانی هستیم که در این جلسه جمع شده‌ایم برای اینکه کمک کنیم و تسهیل کنیم اجرای راه‌حل سیاسی برای سوریه را و طرف دعوای سوریه، مردم سوریه هستند». ظریف ادامه داد: «دوم اینکه ما تأکید کردیم با تروریسم مقابله شود و سوم اینکه درباره آینده سوریه باید مردم سوریه تصمیم‌گیری کنند و ما اینجا نیامده‌ایم که تصمیم بگیریم چه کسی مسئولیت در سوریه داشته باشد و چه کسی نداشته باشد. البته اختلاف نظر اساسی هنوز هست و گروهی در این جمع از اول مبنای کار سیاسی خود را بر آن گذاشتند که آقای اسد نباید باشد و ما هم گفتیم این تصمیمی است که باید مردم سوریه بگیرند و بر آن تأکید کردیم».
اختلافات بعد از جلسه
این موضوع در تمام مصاحبه‌های برخی وزیران خارجه بعد از پایان نشست رخ نمود. عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی اسکای‌نیوز عربی گفت: «روسیه و ایران باید درباره‌ زمان و شیوه خروج بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، از کشور به توافق برسند و خروج همه نیروهای خارجی از سوریه را بپذیرند». این نکته را وزیر خارجه آمریکا نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: «او با همتای روسی و ایرانی‌اش درباره‌ سرنوشت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، به توافقی دست نیافتند». جان کری ادامه داد: «واشنگتن باور دارد رهاکردن قدرت از سوی بشار اسد مسیر رسیدن به توافق برای خاتمه‌دادن به جنگ داخلی سوریه را هموار می‌کند و به مبارزه برای شکست داعش کمک خواهد کرد».عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، در این نشست که با وزیر خارجه ایران درگیری لفظی نیز داشت، معتقد است: «در دو مورد ما با آنها (ایران و روسیه) اختلاف داریم؛ یکی زمان و روش خروج اسد و دومین مورد زمان و شیوه عقب‌نشینی نیروهای خارجی به‌ویژه نیروهای ایرانی است». این در حالی است که ایران بارها اعلام کرده حضور نیروهای ایرانی در سوریه، مستشاری و با درخواست دولت سوریه است. همه شواهد نشان می‌دهد اگرچه موضوع کناره‌گیری بشار اسد از قدرت در بیانیه پایانی نشست سوریه ذکر نشد، اما این به معنی آن نیست که این نقطه مهم اختلاف بین اعضای حاضر حل شده و ممکن است این موضوع در صورت ادامه‌یافتن این‌گونه جلسات دوباره بروز کند.
تأکید بر نقش مردم سوریه
در بندهای آغازین بیانیه پایانی نشست آمده است «١- وحدت، استقلال، تمامیت ارضی و ماهیت سوریه مسائلی اساسی هستند. ٢- مؤسسات دولتی بدون تغییر باقی خواهند ماند ٣- حقوق همه سوری‌ها، صرف‌نظر از قومیت و مذهب آنها باید محفوظ بماند». جواد ظریف درباره بیانیه معتقد است: «بیانیه نهایی، بیانیه نسبتا معتدلی است و آن دیدگاه‌های افراطی را ندارد». «نکات بسیار مهمی در بیانیه آمده است مثل اینکه هر راه‌حل سیاسی باید توسط مردم و گروه‌های سوریه اتخاذ شود و نهایتا این مردم سوریه هستند که درباره آینده خود تصمیم می‌گیرند».امیرعبداللهیان، معاون عربی وزیر خارجه، درباره این بیانیه و اظهارنظرهای ضدونقیض بعد از آن می‌گوید: «درباره بیانیه توافق شده، موضوع مکتوب و نوشته شده است اما طبیعی است که هر یک از کشورها می‌توانند خارج از این بیانیه اظهارنظرهای خاص خود را داشته باشند اما بیانیه چارچوب توافق و پایه و اساس گفت‌وگوهای بعدی درباره سوریه است. دراین‌میان طبیعی است کسانی که نظرشان در این نشست و در بیانیه تأمین نشده، سعی دارند خواسته‌های خود را به‌گونه‌ای در فضای بین‌المللی و رسانه‌ای مطرح کنند».
مبارزه با تروریسم بدون دغدغه
در بندهای میانی بیانیه پایانی نشست وین آمده است «٤- ضرورت دارد تا همه تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان‌دادن به جنگ سوریه تسریع شود. ٥- دسترسی‌های بشردوستانه در سراسر خاک سوریه تأمین خواهد شد و شرکت‌کنندگان نشست وین بر حمایت‌های خود از آوارگان سوری داخل خاک این کشور، پناه‌جویان و کشورهای میزبان آنها خواهند افزود. ٦- داعش و دیگر گروه‌های تروریستی طبق نظر شورای امنیت سازمان‌ملل متحد و توافق شرکت‌کنندگان نشست وین باید منکوب شوند». این بندهای بیانیه که درباره مبارزه با تروریسم است، کمترین دغدغه کلامی را در مذاکرات داشت و همه اعضای حاضر موافق بودند که باید با تروریسم موجود در منطقه مبارزه کرد. البته هنوز مشخص نیست در عرصه عمل هر کدام از آنها چگونه برای اجرای این بند، عمل می‌کنند. هم‌زمان با برگزاری این نشست، سخنگوی کاخ سفید از طرح اعزام نیروهای ویژه ارتش آمریکا به شمال سوریه برای نبرد با داعش خبر داد. جاش ارنست به خبرنگاران گفت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، دستور اعزام گروهی را برای کمک به ائتلاف ضد
دولت اسلامی و به‌منظور هماهنگی با نیروهای محلی جنگجو صادر کرده است. این اعزام نیرو در حالی صورت می‌گیرد که اکنون نیروهای روس نیز در دمشق در حال جنگ و بمباران مواضع داعش و معارضان هستند.
انتخابات زیر نظر سازمان‌ملل
در بندهای آخر بیانیه آمده است که «٧- شرکت‌کنندگان نشست وین‌ مطابق با اعلامیه ٢٠١٢ ژنو و قطع‌نامه شماره ٢١١٨ شورای امنیت سازمان‌ملل متحد، از سازمان‌ملل متحد دعوت کردند نمایندگان دولت سوریه و مخالفان آن را به منظور تشکیل روندی سیاسی منتهی به تشکیل دولتی غیر فرقه‌ای، فراگیر و معتبر و متعاقب آن تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات گردهم جمع کند. این انتخابات باید تحت نظارت سازمان‌ملل متحد و منطبق با بالاترین استانداردهای شفافیت و مسئولیت‌پذیری و آزادانه و بی‌طرفانه باشد و همه سوری‌ها ازجمله آوارگان سوری مقیم خارج واجد شرایط در آن شرکت کنند. ٨- این روند سیاسی با هدایت مردم سوریه و متعلق به آنها خواهد بود و مردم سوریه درباره آینده کشورشان تصمیم خواهند گرفت. ٩- شرکت‌کنندگان نشست وین به اتفاق سازمان‌ملل متحد دستورالعمل‌هایی برای برقراری آتش‌بسی سراسری در سوریه در تاریخی معین و همسو با این روند سیاسی خواهند یافت».
قرار است تا دوهفته دیگر، دور جدیدی از گفت‌وگوها درباره سوریه برگزار شود. مکان این گفت‌وگوها همچنان شهر وین خواهد بود ولی هنوز سطح حاضران در این جلسه تعیین نشده است. برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی است در جلسه بعد دولت سوریه و مخالفان آن، حضور خواهند داشت. در چنین جلسه‌ای نقش نماینده سازمان‌ملل در سوریه افزایش پیدا می‌کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده