ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روز سرنوشت‌ساز آنکارا

 روز سرنوشت‌ساز آنکارا

ابتکار/ متن پیش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

- سرانجام لحظه موعود برای برگزاری زودهنگام انتخابات پارلمان ترکیه فرا رسید و مردم ترکیه امروز برای تعیین سرنوشت آینده کشور خود به پای صندوق‌های رای می‌روند. بعد از اینکه انتخابات ترکیه در هفت ژوئن (17 خرداد) برگزار شد و حزب دموکراتیک خلق(HDP) توانست 13 درصد آرا را کسب کند و برای نخستین بار 80 نماینده را روانه پارلمان کشور کند، حزب عدالت و توسعه وشخص اردوغان که در پی تلاش برای تبدیل نظام پارلمانی به نظام ریاستی بود، قدرت 13 ساله‌اش را در خطر دید و رویه مماشات و مشارکت کرد‌ها در حکومت را کنار گذاشت و سیاست درگیری و سرکوب پ . ک . ک را در درون و بیرون کشور دنبال کرد. در آن زمان عد‌ه‌ای بر این باور بودند که اردوغان تلاش می‌کند با سرکوب حزب کارگران کردستان و بدلیل رابطه خویشاوندی و قومی با حزب دموکراتیک خلق سعی در متشنج کردن اوضاع کشور دارد و از این طریق و با واکنش کردهای درون کشور، حس ناسیونالیستی ترک ا را بیدار کند و از این طریق موجب برگشت رای آنها از حزب دموکراتیک خلق به حزب عدالت و توسعه شود. از انتخابات هفت ژوئن تا امروز چندین انفجار و درگیری بویژه در مناطق کرد نشین وضعیت امنیتی در ترکیه را دچار اغتشاش کرده، امری که بی ارتباط به انتخابات امروز ترکیه نیست. اکنون همه نگاه‌ها در داخل ترکیه و منطقه خاورمیانه متوجه انتخابات پارلمانی ترکیه است و باید منتظر نتیجه این انتخابات باشیم.
یکی از مهمترین انتخابات ترکیه امروز برگزار می‌شود. انتخاباتی که در ادامه نتیجه غیرقابل پیش بینی هفت ژوئن و موفقیت کردها در کسب 13 درصد آراء و عدم دست یابی به دولت ائتلافی باید برگزار شود. انتخاباتی که از یک سو برای حزب توسعه و عدالت و شخص اردوغان هم خطرناک و هم سرنوشت ساز است، چرا که نه تنها رویای تبدیل نظام پارلمانی به نظام ریاستی را باید به فراموشی بسپارد بلکه ناچار است که سلطه 13 ساله حزب توسعه و عدالت را تضعیف شده ببیند و دیگران را در قدرت سهیم کند. از سوی دیگر کردها امیدوارند که با کسب آراء لازم به مبارزه طولانی و سهم خواهی از قدرت جامه عمل بپوشانند. اقدامی که می‌تواند الگویی برای کردهای خاورمیانه باشد و بیم و امید را در سرتاسر خاورمیانه سرایت دهد.
اردوغان ناچار است با نتیجه انتخابات کنار بیاید
ترکیه اردوغان درگیر یکسری فضاهای بسته و متصلبی شده که خروج از آنها کار دشورای است. از درگیری و معامله پنهانی با داعش گرفته تا تلاش برای برکناری اسد و هماهنگ کردن سیاست هایش با ایران گرفته تا تلاش برای مشارکت دادن کردها در حکومت و کنار آمدن با آنها و اکنون سرکوب و درگیری با آنها فضاهایی را برای اردوغان و سیاست هایش بوجود آورده که در همه آنها شرایط بگونه‌ای پیش می‌رود که ناچار است با آنها کنار بیاید. یکی از مهمترین این مسائل انتخابات امروز ترکیه و سرنوشت آن است. اردوغان زمانی برای مشارکت دادن کردها تلاش می‌کرد و بعد از انتخابات هفت ژوئن و نتایجی که رقم خورد و فکر آن را نمی‌کرد ناچار شد سیاست نظامی و لوله تفنگ را جایگزین سیاست صندوق‌های رای و مشارکت کند. اکنون شرایط ترکیه قابل برگشت نیست و اردوغان چاره‌ای ندارد جز اینکه همان شیوه مدنی را که در گذشته اتخاذ کرده بود ادامه دهد و سیاست قهر وغضب را به بوته فراموشی بسپارد چرا که انتظار می‌رود در انتخابات زود هنگام امروز باز هم حزب دموکراتیک خلق(HDP) آرا لازم را برای کرسی‌های پارلمانی کسب کند و در این شرایط اردوغان چاره‌ای جز کنار آمدن با کردها ندارد.
رهبران حزب کردهای ترکیه اوضاع را برای پیروزی دوباره خود مناسب می‌دانند
احزاب ترکیه برای ورود به پارلمان این کشور باید حداقل 10 درصد آرای مردم را کسب کنند.حزب دمکراتیک خلق‌ها در انتخابات پیشین که هفت ژوئن (۱۷ خرداد) برگزار شد ۱۳ درصد آرا را کسب کرد و برای نخستین بار در تاریخ ترکیه ۸۰ نماینده کرد را روانه پارلمان این کشور کرد. صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دمکراتیک خلق‌ها آن زمان «بحث درباره ریاست جمهوری و دیکتاتوری در ترکیه» را پایان یافته اعلام کرد. اما گردونه سیاست ترکیه طوری دیگر چرخید.احزاب این کشور بر سر تشکیل دولت به توافق نرسیدند و سرانجام نه دولتی تک حزبی و نه ائتلافی دو یا چندگانه تشکیل شد بلکه همگان بر سر تکرار انتخابات پارلمانی توافق کردند.کارشناسان تردیدی ندارند که پیروزی حزب دمکراتیک خلق‌ها در سرنوشت سیاسی ترکیه نقش تعیین کننده‌ای داشت، زیرا هدف و برنامه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کنونی ترکیه را که بنا داشت نظام پارلمانی را به ریاست جمهوری تبدیل کند، نقش برآب کرد.اما پیروزی «حزب کردها» به صلح و آشتی نیز نینجامید و آتش جنگ بین ارتش ترکیه و حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) دوباره شعله‌ور شد.خبرگزاری دوغان ترکیه گزارش می‌دهد در مدت ۱۰۰ روز درگیری، یعنی از ۲۰ ژوئیه تا ۲۷ نوامبر ۱۵۵ نیروی نظامی ترکیه اعم از سرباز، پلیس، ژاندارم و نگهبانان مرزی کشته شده‌اند. درباره تعداد کشته شدگان پ.ک‌.ک. آمار دقیقی ارائه داده نشده است.به رغم برافروخته شدن آتش جنگ، رهبران حزب کردهای ترکیه بیمی از کاهش آرا خود ندارند و برعکس حتی اوضاع را برای پیروزی دوباره خود مناسب می‌دانند.صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک حزب دمکراتیک خلق‌ها در مصاحبه اختصاصی با روزنامه زمان گفته است که کردها بدون استفاده از سلاح نیز در احقاق حقوق خود موفق خواهند شد.دمیرتاش اظهار امیدواری کرده است: در انتخابات اول نوامبر آرا ۱۳ درصد را رد خواهیم کرد. هدف برای حزب ما کسب ۲۰ درصد است ولی می‌دانیم که در انتخابات زودهنگام به این رقم دست پیدا نخواهیم کرد. اما مطمئن هستیم که از ۱۳ درصد بیشتر رای کسب خواهیم کرد. هدف ۱۰۰ کرسی در پارلمان ترکیه است.رئیس مشترک حزب دمکراتیک خلق‌ها در بخش دیگر از صحبت‌های خود پیش‌بینی کرده است که حزب حاکم عدالت و توسعه (حزب اردوغان) این بار نیز مجبور به ائتلاف است.او تاکید کرده است که حزب کردها قصد دارد روند مذاکرات صلح برای حل و فصل مساله کردها را با دولت جدید پیگیری کند.برخی از ناظران سیاسی امیدواری دمیرتاش مبنی بر کسب ۱۰۰ کرسی پارلمان را دور از واقعیت می‌دانند.
انتخابات ترکیه تاثیرات منطقه‌ای بر جای می‌گذارد
انتخابات ترکیه از این حیث بر خاورمیانه اثر می‌گذارد که این کشور بخشی از این منطقه است از لحاظ ارزی و مرزی و قومیت و مذهب با کشورهای منطقه در پیوندی تنگاتنگ قرار دارد. همانگونه که انتخابات گذشته و کسب 13 درصد آراء حزب دموکراتیک خلق‌ها منجر به چرخشی صدوهشتاد درجه‌ای در سیاست‌های اردوغان گردید، نتایج انتخابات امروز تاثیراتی به مراتب گسترده تر در حوزه‌های مختلف اقتصادی وسیاسی منطقه برجای می‌گذارد. از مهمترین این تاثیرات موضع سیاست خارجی ترکیه در ارتباط با سوریه و ایران مطرح است.اینکه آیا بعد از این انتخابات روابط اقتصادی و سیاسی ترکیه با ایران به همان شیوه گذشته و اجبار در کنار آمدن با ایران ادامه پیدا می‌کند و آیا تلاش برای برکناری بشار اسد ادامه پیدا می‌کند و یا باز هم با اسد کنار خواهد آمد و سیاست خود را در قبال داعش تغییر می‌دهد از تاثیرات نتایج انتخابات امروز ترکیه است. علاوه بر این مسئله کردها در ترکیه و پیوند آنها با کردهای منطقه و در دوسوی مرزهای کشورهای خاورمیانه مطرح می‌شود. اینکه با کسب پیروزی کردها در ترکیه و سهیم شدن در قدرت و حکومت می‌تواند الگو و مدلی باشد برای دیگر اقلیت‌های کرد، قطعا کشورهای منطقه از جمله ایران، عراق و سوریه را با نتایج انتخابات ترکیه درگیر خواهد کرد. حال بماند که برآمدن کردها در ترکیه و عدم پذیرش آنها در قدرت می‌تواند خطر جنگ داخلی را در این کشور دامن بزند. در هر حال باید منتظر نتایج این انتخابات بود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده