ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

۱۳ آبان همچنان بر مدار مرگ بر امریکا

۱۳ آبان همچنان بر مدار مرگ بر امریکا

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

۱۳آبان ۵۸ واقعه بسیار مهمی در تاریخ انقلاب اسلامی است و بهانه‌ای برای یادآوری سابقه تاریخی دشمنی امریکا با ملت ایران است.
در این روز مردم با حضور پرشور خود در راهپیمایی ۱۳ آبان با انقلاب و امام راحل و شهداء و رهبری معظم انقلاب تجدید میثاق می‌کنند و اصول اعتقادی انقلاب را بار دیگر اعلام می‌نمایند.
انقلاب اسلامی برسه اصل اعتقاد به مبانی اسلام، مردمی بودن و استکبار‌ستیزی نهادینه شده است و مردم ایران با شرکت در مراسم این روز اعلام می‌کنند که دست از استکبارستیزی بر نمی‌دارند.
گرچه این روز یادآور تبعید امام خمینی از ایران به ترکیه در سال ۴۲ و پیوستن جنبش دانش‌آموزی به جنبش دانشجویی در سال ۵۷ نیز هست، اما هر سال وقتی راهپیمایی ۱۳ آبان برگزار می‌شود، نمود بیرونی آن یادآور تسخیر سفارت آمریکا در سال ۵۸ توسط دانشجویان خط امام است. «مرگ بر آمریکا» شعار کلیدی این راهپیمایی است و عموما پرچم این کشور در این روز به آتش کشیده می‌شود. این شعار بیانگر آن است که دشمنی مردم ایران با آمریکا تمام شدنی نیست و تا زمانی که آمریکا دست از استکبار‌ستیزی بر ندارد شعار مرگ بر آمریکا ادامه دارد و این شعار در خون این مردم جاری است.
رابطه ایران و آمریکا پس از پیروزی انقلاب اسلامی تیره و تار بوده اما در چند سال اخیر رئیس‌جمهور آمریکا چند نامه به رهبر معظم انقلاب نوشته است. روسای جمهور دو کشور گفت‌وگوی تلفنی داشته اند و درباره چند موضوع محدود ازجمله حق استفاده ایران از انرژی هسته‌ای و وقایع سوریه مذاکراتی در سطح وزرای خارجه دو کشور صورت گرفته که در مورد اول به توافق هم منتهی شده است. در این شرایط، گویا شائبه‌ای مبنی بر کاهش نمود دشمنی دو کشور شکل گرفته با این وجود بسیاری مردم ایران معتقد هستند که این شائبه، خیال خامی بیش نیست.

سابقه دشمنی امریکا با ایران
روابط ایران و امریکا از گذشته تاکنون از بروز فراز و نشیب‌های متعددی در روابط دو کشور حکایت دارد؛ روابطی که در یک مقطع ایران را به مهم‌ترین متحد امریکا در خاورمیانه تبدیل می‌کند (دوران پهلوی دوم) و در مقطعی دیگر به اصلی‌ترین دشمن ایالات‌ متحده در همین منطقه تبدیل می‌شود (دوره پس از انقلاب اسلامی).
علت این امر این است که طرف آمریکایی در پی‌ریزی سیاست‌های خود در قبال کشورمان رویکرد دخالت در امور ایران را به طور چشمگیری در دستور کار خود داشته است؛ از این جهت تاریخ روابط دو کشور موارد فراوانی از دخالت‌های مستقیم و غیرمستقیم امریکا در امور ایران را تائید می‌کند؛ از این رو با پیروزی انقلاب اسلامی، امام (ره) با حمایت و پشتیبانی ملت توانست دست آمریکا را از ایران کوتاه نماید.
با وقوع انقلاب اسلامی و پیروزی آن در بهمن ۱۳۵۷ تمامی محاسبات سیاسی ایالات‌متحده امریکا را به هم ریخت. به اذعان برخی اعضای جامعه سیاسی امریکا، این انقلاب «به عنوان یکی از مهم‌ترین وقایع منطقه خاورمیانه پس از جنگ جهانی دوم توازن قوا در منطقه را بر هم زد و ایران با اصل نه شرقی، نه غربی در سیاست خارجی خود به عنوان قطب جدید قدرت که مبتنی بر ایدئولوژی اسلامی بود در صحنه ظاهر شد.»
در نتیجه پیروزی انقلاب اسلامی، ایران که در رژیم گذشته مهم‌ترین متحد امریکا در منطقه بود به بزرگ‌ترین مانع تحقق اهداف توسعه‌طلبانه امریکا در منطقه تبدیل شد. این امر سبب شد تا از همان ابتدای پیروزی انقلاب دولتمردان مختلف در امریکا با شیوه‌های گوناگون در‌پی تضعیف و فروپاشی نظام سیاسی جدید در ایران باشند.
بر این اساس اقدامات مداخله‌جویانه و خصومت‌آمیز مختلفی از سوی امریکا در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب بر ضد نظام جمهوری اسلامی ایران به مرحله اجرا درآمد.

خصومت‌های امریکا
این در حالی است که بسیاری از محققین از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به‌عنوان نقطه آغاز دخالت‌های امریکا در ایران یاد می‌کنند.اما از جمله نقاطی که از یاد مردم ایران فراموش نمی‌شود سابقه سفارت سابق امریکا در تهران است که نشان می‌دهد که این سفارتخانه یکی از مراکز مهم سازمان‌دهی اقدامات ضد ایرانی این کشور بوده است. اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی آمریکا در تهران نشان می‌دهد که در سفارتخانه‌های این کشور، واحدی به نام «مراکز عملیاتی» وجود داشته و رؤسای این مراکز، رهبری عملیات گوناگون جاسوسی در کشورهای حوزه مأموریتشان را برعهده می‌گرفتند.
پس از انقلاب نیز با شروع حمله عراق به ایران، آمریکا در ظاهر موضع بی‌طرفی خود را اعلام کرد؛ اما در عمل رابطه خود را با عراق گسترش داد و این کشور را در مقابل ایران تجهیز نمود و حتی هواپیمای مسافربری کشورمان را هدف قرار داد.
تلاش‌های کاخ سفید به‌طور مستقیم و غیرمستقیم از طریق متحدان خود در خاورمیانه و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با کمک به عراق برای از بین بردن دستاوردها و برتری‌های نظامی ایران ادامه یافت حتی آمریکا در سال ۱۳۶۲ شمسی اعلام کرد؛ «پیروزی‌های ایران با منافع ایالات‌متحده مغایر است.»
اما نکته دیگر اینکه پس از تسخیر سفارت آمریکا در تهران به دست دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در سیزدهم آبان ماه ۱۳۵۸، دولت کارتر علاوه بر انجام یک سری اقدامات دیپلماتیک برای آزادی گروگان‌ها، تصمیم گرفت تا از فشارهای اقتصادی نیز برای به زانو در آوردن حکومت انقلابی ایران استفاده کند. این آغاز تحریمهای امریکا علیه مردم ایران بود. این تازه ابتدای کار بود پس از جنگ نیز امریکا اقدامات بسیاری جهت جلوگیری از دستیابی ایران به دانش صلح‌آمیز هسته‌ای انجام داد. در این راستا امریکا جنگ روانی گسترده‌ای را در سطح جهان به راه انداخت تا نشان دهد که برنامه هسته‌ای ایران ماهیتی غیر صلح‌آمیز داشته و نظامی است.
امریکا در راستای تأمین هدف خود مبنی بر جلوگیری از تحقق حقوق هسته‌ای ایران حتی به تهدیدات نظامی نیز متوسل شد. امریکا همچنین فشارهای زیادی را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اعضای آن وارد ساخته تا ایران را از پیگیری حقوق خود در این زمینه منصرف نمایند. واشنگتن در چارچوب اقدامات خصمانه خود در حرکتی سیاسی زمینه‌های ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل را نیز فراهم کرد.

۱۳ آبان متفاوت
این درحالی است که۱۳ آبان امسال با ۱۳ آبان همه‌ساله فرق دارد، چراکه امسال باید ۱۳ آبان نه تنها نشانه خصومت مردم ایران با دولت امریکا باشد بلکه باید امریکا را از اینکه بتواند روزنه ای برای نفوذ به داخل کشور بیابد نیز نا امید کند.
پیش‌بینی می‌شود یوم‌الله سیزدهم آبان امسال یکی از پرشورترین صحنه‌های چند سال اخیر خواهد بود، چراکه ملت ایران آمریکا را بار دیگر حتی پس از برجام و مذاکرات هسته ای باز هم به عنوان شیطان و نماد و نمود شیطنت و فتنه گری معرفی می‌کنند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که این روز یک آزمون بزرگ برای مردم ما محسوب می‌شود و شناخت آنها نسبت به آمریکا و جنایات این کشور را نشان می‌دهد.
نباید فراموش کرد موضوع نفوذ آمریکا در ایران از مسایل مهمی است که باید پس از اجرای برجام بدان اهتمام ویژه‌ای بشود. مسلم است که اصلی ترین هدف آمریکا برقراری ارتباط با ایران و نفوذ در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است. حال که مذاکره پایان پذیرفته و قوانین و برنامه‌هایی برای مسایل مطرح شده به رشته نگارش درآمده، باید فقط در راستای برجام و تعهدات بین‌المللی خود حرکت کنیم و به هیچ‌وجه به آمریکا اجازه ندهیم که برای اعمال فشار و پیگیری مطالبات خود در ایران نفوذ کند.
از این رو در این روز باید به برخی افراد با جدیت بگوییم که نه تنها دشمنی آمریکا با ایران به پایان نرسیده، بلکه زیادتر هم شده است و در آینده آمریکا بشدت با سیاست‌های جمهوری اسلامی مسئله خواهد داشت، ازآن جهت که آمریکا، ایران را اصلی ترین عامل بی‌ثباتی سیاست‌های خود در منطقه می‌داند و با سیاست‌های منطقه ای ایران نیز مخالف است. مسلماً بی‌تدبیری در این مورد ممکن است سبب شود که برجام وسیله‌ای باشد برای نفوذ آمریکا در ایران تا بتواند به آسانی در مسایل منطقه و جمهوری اسلامی دخالت کند. بی‌تردید نشان دادن قدرت جمهوری اسلامی ایران به آمریکا و غرب سبب می‌شود آنها مراتب طمع خود را از ایران قطع کرده و برنامه ریزی‌های خود را تغییر دهند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X