ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دستمزد ۹۵؛ حداقلی برای زنده ماندن

دستمزد ۹۵؛ حداقلی برای زنده ماندن

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

چند صباحی است که گفته می‌شود وزارت کار نشست‌های شورای عالی کار درباره مباحث مربوط به حقوق و دستمزد سال آینده مشمولان قانون کار و کارگران را آغاز کرده و این جلسات به روال هر سال با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت انجام می‌شود. طبق اخبار منتشر شده در این زمینه این کارگروه محور نشست‌های خود را برنامه ریزی برای تعیین بسته جدید حقوقی که بیش از ۱۳ میلیون مشمول قانون کار را شامل می‌شود قرار داده است اما آیا این نشست‌هایی که قرار است نتیجه آن در اسفند ماه سالجاری رونمایی شود می‌تواند گره ای از مشکلات کنونی کارگران را باز کند یا خیر؟
به گزارش سیاست روز ؛اخبار منتشر شده حکایت از این دارد هدف ستاد مزد سال ۹۵ که با مشارکت گروه‌های کارگری، کارفرمایی و دولت تشکیل شده انجام مطالعات تخصصی و کارشناسی و ارائه یک جمع بندی مناسب به شورای عالی کار است.
به گفته دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران مذاکرات حول محور ماده ۴۱ قانون کار خواهد بود که به موضوع نرخ تورم و تامین معیشت در تعیین حداقل دستمزد مشمولان قانون کار توجه دارد. غیر از این، اگر مباحث دیگری بخواهد پیرامون مزد سال آینده مطرح شود، حتما باید توسط شورای عالی کار بررسی شود.
به گفته وی تامین معیشت خانوارهای ۴ نفره، میزان کالری مورد نیاز یک فرد بزرگسال موضوع اساسی که در ستاد قرار است مورد بحث و بررسی قرار گیرد و در نهایت هر تصمیم که اتخاذ شود باید به تایید شورای عالی کار برسد.
لازم به ذکر است که تبصره ۲ ماده ۴۱ قانون کار تاکید دارد حداقل دستمزد کارگران باید به اندازه‌ای باشد تا بتواند معیشت یک خانواده ۴ نفره را تأمین کند.

دستمزدهای زیر خط فقر
این رایزنی‌ها در حالی صورت می‌گیرد که طبق آمار و مستندات موجود میزان دریافتی کارگران ایرانی در مقایسه با بسیاری از کشورها در رده‌های پایینی قرار دارد و نمی‌توان گفت این میزان در آمد کفاف زندگی کارگران را می‌دهد چرا که بررسی‌ها نشان می‌دهد مشکلات اقتصادی موجود و همچنان میزان تورم ملموسی که متولیان هیچ گاه از آن سخن نمی‌گویند در مقایسه با میزان حقوقی که مبنای پایه وزارت کار است و مدعی است حداقل دریافتی کارگران حدود یک میلیون و دویست هزار تومان است و تنها ۳۰ درصد مبلغ حداقل حقوق ۷۱۲ هزار تومان را دریافت می‌کنند که تنها کفاف ۱۰ روز زندگی یک خانوار ۴ نفره را می‌دهد.
این‌موضوع را دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران مطرح کرده و گفته است آنچه کارگران به نام حقوق و دستمزد دریافت می‌کنند بیش از ۱۰ روز زندگی آنها را پوشش نمی‌دهد لذا برای آنکه جبران مافات گذشته شود و کارگران با شرایط فعلی قادر به ادامه زندگی باشند باید یک برنامه‌ریزی جامع در خصوص حقوق و دستمزد صورت گیرد.
براساس اطلاعات منتشر شده توسط مرکز آمار ایران هزینه ماهیانه یک خانوار شهری را بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزارتومان اعلام کرده بود و بانک مرکزی نیز این رقم را ۲ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان می‌داند.
با این وجود و با در نظر داشتن یک حساب سرانگشتی اگر این کارگروه‌ها نهایت تلاش خود را به کار گیرند و به شکلی واقعی تورم سایر مشکلات معیشتی کارگران را در نظر بگیرند در بهترین شرایط رقم حداقل حقوق ۷۱۲ هزار تومان کنونی و با احتساب حق خواروبار و مسکن به ۷۵۹ هزار تومان می‌رسد که این میزان در حدود ۵۷ درصد کمتر از خط فقر اعلامی توسط مراجع رسمی است.
این اتفاق در حالی رخ داد می‌دهد که برخی کارشناسان اقتصادی براین باورند که ٤٠ درصد جمعیت ایران زیر خط فقر هستند و متأسفانه روز‌به‌روز آمار فقیران در کشور افزایش پیدا می‌کند. راغفر از جمله این افراد است که مدعی است با احتساب جمعیت ٧٧ میلیون‌ نفری ایران در حال حاضر بیش از ٣٠ میلیون‌نفر از مردم ایران امروز به زیر خط فقر رفته‌اند و دولت برنامه مشخصی برای توقف و کاهش این تعداد فقیر در کشور ندارد.
وی مدعی است در شرایط فعلی؛ قدرت خرید مردم کاهش یافته به طوریکه خط فقر در کلان‌شهری مانند تهران ؛دو میلیون و ٧٠٠ هزار تومان است. حال با این وجوداین سئوال مطرح می‌شود که نمایندگان کارگری چه تدابیری را می‌توانند در نظر بگیرند تا بتوانند این تفاوت فاحش دستمزد مدنظر خود را با واقعیت معیشت اقتصادی خانواده‌ها پرکنند.

دستمزدهای پایین تر از جهان
طبق آمارهای موجود ؛ حقوق هر ساعت کار یک فرد شاغل در بازار کار ایران ۳۷۱۱ تومان معادل ۱.۱۲ دلار، استرالیا ۳۱۴۸۲ تومان، فرانسه ۲۷۱۹۲ تومان و آمریکا ۲۰۶۵۸ تومان است. از سوی دیگر براساس قانون کار ایران، هر کارگر و مشمول قانون کار در ماه باید حدودا ۱۹۲ ساعت کارکرد داشته باشد که این میزان با فرض ۴ هفته کاری بدون تعطیلی‌های رسمی است.براساس حداقل دستمزد ۷۱۲۴۲۵ تومانی مصوب شورای عالی کار در سال جاری، هر کارگر ایرانی برای هر ساعت کار تنها حدود ۳۷۱۱ تومان معادل ۱.۱۲ دلار به نرخ روز بازار آزاد (۳۳۰۰ تومان)، دریافت می کند.
این در حالی است یک نیروی کار شاغل در کشور فرانسه برای هر ساعت کار، مبلغ ۲۷۱۹۲ تومان دریافت می کند که ماهیانه با فرض ۱۹۲ ساعت کارکرد و بدون اضافات دیگر، رقم ۵ میلیون و ۲۲۰ هزارتومان می‌شود. این رقم در مورد یک نیروی کار آلمانی ساعتی ۲۳۷۲۷ تومان و ماهیانه ۴ میلیون و ۵۵۵ هزارتومان است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X