ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

افسانه های مرموز دنیا

 افسانه های مرموز دنیا

خراسان/علیرضا کاردار - تا قبل از ظهور اینترنت، راستی آزمایی مطالبی را که می شنیدیم یا می خواندیم، بسیار سخت بود. اگر دوستی داستانی از موجودات فضایی تعریف می کرد، به جز چند کتاب که درستی مطالب آن ها هم مشخص نبود، منبع دیگری نداشتیم تا متوجه شویم آیا این داستان واقعی است یا زاییده تخیل یک خیال پرداز. بعد از آمدن اینترنت دنیای جدیدی به رویمان باز و دسترسی به منابع علمی آسان تر شد. ولی همین اینترنت بستری شد برای ساخت، پرداخت و نشر شایعات و خرافات جدیدتر و افسانه های باورپذیرتر. در این پرونده 10 موضوع جذابی را که بیشترین طرفدار را در بین علاقمندان به افسانه های علمی دارد، با هم بررسی می کنیم. به خاطر داشته باشید ما گمانه زنی ها، ادعاها و فرضیه های مرتبط با این ماجراها را منتشر می کنیم اما قضاوت نهایی درباره هیچ کدام از آن ها وجود ندارد.

دریچه ای به جهان های موازی؟

مثلث برمودا یا مثلث شیطان منطقه ای در ناحیه غربی اقیانوس اطلس شمالی است که گفته می شود بیش از ۵۰ کشتی و ۲۰ هواپیما به طرز مرموزی در این منطقه ناپدید شده و یا از بین رفته است.
برخی از نویسندگان مثلث برمودا را پدیده ای فراطبیعی همچون دریچه ای به دنیایی دیگر می دانند. گزارش هایی به دست آمده است که اشیای دیسک مانند عجیبی در این منطقه دیده شده است. این اشیا که روی آب معلق بوده یا به داخل آب رفته است، به موجودات فرازمینی نسبت داده شده است. آخرین پیام های مخابره شده از هواپیماها و کشتی های ناپدید شده حاکی از وضعیت غیر عادی، دیده نشدن خشکی، از کار افتادن قطب نماها یا چرخش سریع عقربه آنها و اطمینان نداشتن از موقعیتشان است. ولی با وجود مدت ها جست و جو هیچ اثری از قطعه شکسته، لکه روغن، آثاری از اجسام شناور، خدمه یا تجمع مشکوکی از کوسه ها دیده نشد.
با این وجود دلایل علمی برای رد نظریات فراطبیعی عبارت است از: ناهنجاری های مغناطیسی که روی قطب نما اثر می گذارد، پدیده گلف استریم در اعماق اقیانوس که مانند گرداب اشیا را به سمت خود می‏کشد، اشتباهات انسانی، توفان و امواج سرکش، وجود گاز متان و ایجاد حباب در آب.

ماچو پیچو، امپراتوری اینکاها

این شهر در حدود سال ۱۴۵۰ میلادی در ارتفاعات آند در کشور پرو ساخته شد و حدود ۱۰۰ سال بعد، در پی پیروزی امپراتوری اسپانیا، متروک شد. در طول قرن ها، جنگل های اطراف این مجموعه رشد کرده و این دژ را پوشانده و به همین دلیل از نظرها پنهان مانده است و تنها عده کمی از وجود آن اطلاع داشته اند. برای رسیدن به آن باید از 3 هزار پله بالا رفت، به همین دلیل هرگز مانند سایر شهرهای امپراتوری اینکاها پیدا و ویران نشده است. این اثر هم اکنون به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید شناخته می شود.
تخمین زده می شود که حداکثر ۷۵۰ نفر قادر به سکونت در این شهر که در حدود ۵ کیلومتر مربع وسعت دارد، بوده اند. اینکاها اعتقاد داشتند که سنگ ها و صخره های استوار زمین نباید از سرجایشان خارج یا قطعه قطعه شود و به همین دلیل کل بناهای ماچوپیچو را با قطعه سنگ هایی ساختند که به صورت منفرد در کوهستان پیدا می کردند. در این شهر همچنین قطعه سنگی موسوم به «سنگ اینتیهواتانا» وجود دارد که به طور دقیق نقاط اعتدال پاییزی و بهاری (زمانی که روز و شب طول یکسانی پیدا می کنند) و دیگر پدیده های نجومی را نشان می داده است. خیلی ها ساخت این شهر عجیب را به فضایی ها منتسب می کنند؛ چون تصور این که یک تمدن قدیمی چنین سازه نجومی را بسازد مشکل است.

حلقه های کشتزار، کاردستی فضایی ها

حلقه های کشتزار شکل هایی است که با خم کردن محصولات کشاورزی مانند گندم، جو و ذرت به وجود می آید.
در توجیه علت این پدیده فرضیه هایی وجود دارد که این دایره ها را حاصل نشستن سفینه آدم های فضایی یا فرایندهای فراطبیعی می دانند. قدیمی ترین و مشهورترین تصویر مستندی که این پدیده را نشان می دهد، یک حکاکی چوبی در سال ۱۶۷۸ است که در آن شیطان با داسی بلند و شکلی عجیب در حال دروی مزرعه غلات است. این شکل ها در دو دهه گذشته، هندسی تر، هنری تر و پیچیده تر شده است. برخی معتقدند که این اشکال ثمره هنرنمایی موجودات فضایی باهوشی است که سوار بر بشقاب پرنده به زمین می آیند و به وسیله اشکال مرموز برای ما پیغام می گذارند و سپس به سیاره خود باز می گردند. عجیب آن که در تمام اشکال، آثار تشعشعات رادیواکتیو بتا و گاما تشخیص داده شده است. همچنین بسیاری از کسانی که از این حلقه ها بازدید می کنند، دچار واکنش هایی مانند حالت تهوع، سردرد، گیجی، احساس قلقلک و دردهای گوناگون می شوند. گفته می شود ساعت ها، تلفن های همراه، دوربین های عکاسی، دستگاه های الکترونیکی و قطب نمای هواپیماها نیز در نزدیکی این محدوده دچار اختلال می شود.

یوفو، تاکسی آدم فضایی ها

یوفو اصطلاح رایج برای هر پدیده هوایی است که علت آن به آسانی یا بلافاصله توسط ناظر شناخته نمی شود. اما در فرهنگ عامه اصطلاح یوفو برای فضاپیمای بیگانگان استفاده می شود. نتایج مطالعات نشان داده است که بیشتر یوفوهای مشاهده شده، اجسام متداولی مانند هواپیما، بالون یا اجسام نجومی ازقبیل سنگ های آسمانی یا سیارات درخشان است. همچنین درصد کمی از گزارش های مشاهده یوفوها جعلی است. تنها درصد کمی (بین ۵ تا ۲۰درصد) از گزارش های مبنی بر رویت یوفوها را می توان به طور مشخص در طبقه «اشیای ناشناس پرنده» به مفهوم دقیق آن قرار داد. نیروی هوایی آمریکا در پژوهشی به نام «پروژه کتاب آبی» مامور پژوهش روی یوفوهاست. امروزه دیگر کمتر کسی موضوع بشقاب پرنده ها را جدی می گیرد ولی اسناد نشان می دهد که در دهه های چهل و پنجاه میلادی این موضوع یکی از موارد مهم در برنامه ریزی ها در سطوح عالی حکومت آمریکا بوده است. هرچند در برخی از موارد، منابع قابل اعتمادی مثل دریادارهای نیروی دریایی یا خلبان های ارتش و خطوط هوایی مشاهده بشقاب پرنده ها را گزارش داده بودند، اما نتیجه بیشتر مواردی که در پروژه کتاب آبی بررسی شد، دلیل چنین مشاهداتی را خطای دید ناشی از تغییرات ناگهانی جوی، اشتباه گرفتن بالون های هواشناسی با اشیای ناشناس و یا خطای دید ناشی از انعکاس نور بر فراز محیط آغشته به گاز در باتلاق ها اعلام کرده است. با این حال پژوهشگران نتوانستند برای ۷۰۰ مورد از پرونده های موجود در پروژه کتاب آبی توجیه قانع کننده ای پیدا کنند. برای حل بسیاری از این موارد شواهد و اطلاعات کافی وجود نداشت. هرچند برخی از این پرونده ها بسته شده، اما هنوز هم برای پژوهشگران بشقاب پرنده ها سؤال برانگیز است. به غیر از نیروی هوایی و پروژه کتاب آبی، نهادهای اطلاعاتی و امنیتی دیگری نیز درباره بشقاب پرنده ها تحقیقاتی انجام داده اند که هیچ یک از آنها تاکنون علنی نشده اند. به گفته محققان بی طرف، پروژه «کتاب آبی» فقط بخش کوچک و شناخته شده این تحقیقات است که همیشه بعد از هر تحقیق اطلاعاتی جدید درباره مخفی کاری های نهادهای دولتی، درز پیدا می کند.

اهرام مصر، سازه های ماورائی

هرم بزرگ جیزه یا هرم خوفو (خئوپس) در مصر تنها بازمانده عجایب هفتگانه جهان است. قدمت آن به حدود ۲۶۰۰ قبل از میلاد می رسد که به عنوان مقبره خئوپس و توسط 100 هزار کارگر طی مدت ۲۰ سال ساخته شده است. ارتفاع هرم در حال حاضر در اثر فرسایش به حدود ۱۳۷ متر رسیده است که هر ضلع قاعده آن ۲۳۰ متر طول دارد یعنی دو برابر طول یک ورزشگاه فوتبال! برخی بر این اعتقاد هستند که مرکز ثقل هرم، می تواند به افراد قدرت پیش بینی آینده را بدهد و چنانچه در اتاق مرکزی هرم قرار بگیرید می توانید از آینده خود آگاه شوید! این هرم دارای انرژی الکترومغناطیسی است. ادعا می شود دانشمندان در قسمت های پایینی هرم بزرگ ناحیه ای یافتند که در قیاس با نواحی همسایه خود اختلاف دمای بسیاری دارد که امری بسیار غیرطبیعی است. همچنین محققان مشاهده کرده اند که اگر مقداری آب چند هفته در هرم قرار گیرد، به آبی فعال با خواص عجیب تبدیل می شود. مثلا اگر آب آلوده باشد بعد از این مدت کاملا ضد عفونی می شود. همچنین اعضای به شدت آسیب دیده بدن بعد از سی دقیقه قرار گرفتن در این آب دردی احساس نمی کند و بعد از دو روز بهبود پیدا می کند یا این آب باعث شادابی پوست می شود. عجایب دیگر هرم عبارتند از: سالم ماندن گیاهان بدون آب در داخل آن، افزایش محصولاتی که بذرشان در آن جا نگهداری می شده، سالم ماندن مواد غذایی بعد از یک هفته در محوطه هرم (که این امر باعث شد شرکت ها پاکت های مقوایی شیر را به صورت هرم به بازار عرضه کنند) و همچنین تیز شدن تیغ در داخل هرم که دیگر کند نمی شود!

جزیره گمشده آتلانتیس

در اسطوره های یونان، آتلانتیس جزیره ای افسانه ای در اقیانوس اطلس است. حدود ۳۵۰ سال قبل از میلاد افلاطون به آن اشاره کرده است که ۱۲ هزار سال پیش از این جزیره ای بزرگ با تمدنی پیشرفته موسوم به آتلانتیس بوده که در پی توفان، زلزله و سیل به زیر آب فرو رفت و ناپدید شد. چنین گمان می کنند که جزایر «آزور» در اقیانوس اطلس باید از بقایای قاره گمشده آتلانتیس باشد. همچنین شاید آتلانتیس در کوه های آفریقای شمالی، در صحرای آفریقا، جزایر مالت در دریای مدیترانه، شهر های کارتاژ در خلیج تونس و یا در جنوب غربی اسپانیا باشد. برخی دانشمندان معتقدند بازماندگان فاجعه آتلانتیس به سواحل آمریکای جنوبی و شمالی و آفریقا و اروپا رفته و به هر سرزمینی که رسیده اند دانش خود را از شهرسازی و معماری به کار بسته اند تا بناهای عظیمی مانند آن چه خود در آتلانتیس داشتند، بسازند. بناهایی همچون اهرام مصر، معبدهای مایا، ازتک و… زیرا غیر ممکن است که به طور تصادفی تمدن های مشابهی در دورترین نقاط گیتی به وجود آید که معبدهایی به شکل هرم در هزاران کیلومتر دور از هم در بین النهرین، حاشیه رود نیل، سواحل قاره آمریکا و… بسازد.

استون هنج، ردپای فضایی ها

بنای تاریخی سنگی که در سالسبری انگلستان واقع شده و دارای 30 سنگ قائم است هر یک بیشتر از 3 متر ارتفاع و 45 تن وزن دارد. این سنگ ها با 30 نعل درگاه که به صورت افقی و تخت رویشان قرار دارد، یک دایره متصل را تشکیل داده اند. در داخل این دایره نیز چرخه ای مشابه تشکیل شده که آن ها هم به همان سبک ساخته شده اند. باستان شناسان تاریخ ساخت آن را بین 3 تا 5 هزار سال پیش ذکر کرده اند که قبل از دستیابی بشر به ابزارهای فلزی است. واضح است که هزاران نفر در به وجود آوردن آن سهیم بوده اند. آوردن چنین سنگ های عظیمی از مارلبورگ (30 کیلومتری جنوب استون هنج) و برپا نگه داشتن آن کاری عجیب، شاهکار مهندسی و افسانه ای است. جالب این که استون هنج در جهات نقاط انقلاب و اعتدالی ستاره شناسی قرار گرفته است و زمان طلوع خورشید در خط افق نور به طور کامل بین فواصل خرسنگ ها ظاهر می شود. بی شک چنین چیزی تصادفی نیست و شاید با داستان های مربوط به سرآغاز و مبدا این مکان مرموز ارتباط داشته باشد.

جزیره ایستر، خرسنگی ها

جزیره ایستر، مستعمره کشور شیلی است و در جنوب شرقی اقیانوس آرام قرار دارد. این جزیره غیرعادی ترین منطقه دورافتاده جهان خوانده شده است. در این جزیره صدها مجسمه خرسنگی به شکل انسان وجود دارد که «موآی» نام دارد. اغلب مو آی ها از خاکسترهای آتشفشانی و فشرده شده متراکم و خاص تراشیده شده است. بزرگ ترین شان وزنی بیش از 165 تن دارد و ارتفاعش به 22 متر می رسد. برخی از مو آی های ایستاده تا گردن در زیر خاک پنهان شده است. یکی از اسرار جزیره ایستر این است که سنگ هایی که حدود ۱۵۰ نفر برای حمل شان نیاز بوده، چگونه با طی فاصله 25 کیلومتری از معدن سنگ، به این منطقه منتقل شده است. نظریه هایی نیز مطرح شده مبنی بر این که این جزیره دورافتاده شاید قبلا هم یک شاخص جغرافیایی و رصدخانه ستاره شناسی تمدنی فراموش شده است.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X