ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله قانون امکان صدور حکم جلب برای کودک ۵ ساله وجود ندارد

سرمقاله قانون/  امکان صدور حکم جلب برای کودک ۵ ساله وجود ندارد

قانون/ « امکان صدور حکم جلب برای کودک ۵ ساله وجود ندارد » عنوان یادداشت روزنامه قانون به قلم محمد کاظمی(قاضی دیوان عالی کشور) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

روز گذشته باخبر شدیم دو کودک هم سن و سال بیرون از خانه مشغول تفریح بودند که ناگهان یکی از آنها در حس و حال بازی کودکانه خود به آسمان و اطرافش خاک می‌پاشد اما دست بر قضا کمی از این خاک به چشم همبازی‌اش می‌رود. دوست «امیر محمد» 5ساله که خاک داخل چشمش شده بود، با مالیدن آنها باعث آسیب بیشتر می‌شود تا جایی که خانواده او مجبور می‌شوند فرزندشان را به بیمارستان منتقل کنند و تحت عمل جراحی قرار دهند. این مسئله باعث شد تا خانواده‌ کودک آسیب دیده از امیر محمد شکایت کنند و در اقدامی عجیب‌تر، قاضی دادگاه به اتهام ایراد صدمه بدنی غیرعمد به غیر، برای امیرمحمد 5 ساله حکم جلب صادر کرده و رأی به پرداخت دیه می‌دهد. اما رئیس دادگستری استان مانع حبس این کودک شد. در این ماجرا باید بگوییم مسئولیت کیفری اطفال از چه سنی شروع می شود؟
قبل از شروع این بحث باید یادآوری کنم که از نظر فقه اسلامی و قوانین موضوعه دولت جمهوری اسلامی ایران، کودک به کسی گفته می شود که به حد بلوغ شرعی نرسیده باشد. کودک از نظر حقوقی بر دو نوع است: کودک غیر ممیز و آن معمولاً تا سن 7 سالگی است؛ زیرا تا این سن کودک ناممیز است و تشخیص صلاح و فساد و خیر و شر را نمی دهد و خوب و بد را از هم باز نمی شناسد. کودک ممیز آن کسی است که به طور اجمال نمی‌تواند از دادوستدها و خرید و فروش ها و معاملات سردر بیاورد؛ به نحوی که بتواند درک کند. به طور کلی باید مطرح کرد که در قوانین طفل غیر ممیزی در صورت ارتکاب جرم مبری از مسئولیت کیفری بوده و نمی‌توان او را به مجازات عمل ارتکابی محکوم کرد. اگر آن طفل مرتکب عملی شود عاقله آن باید دیه را پرداخت کند که عاقله در قانون مجازات اسلامی عبارت است از:
« پدر، پسر و بستگان ذکور نسبی پدری و مادری یا پدری به ترتیب طبقات ارث است. همه کسانی که در زمان فوت می‌توانند ارث ببرند به صورت مساوی مکلف به پرداخت دیه‌هستند».
در برخی موارد ممکن است دادگاه برای تبیین موضوع و اینکه اطلاعات کامل به دست بیاورد آن طفل را با حضور ولی به دادگاه احضار کند و در حضور ولی آن طفل توضیح بخواهد. اما اینکه به طفل 5 ساله حبس داده شود. علی القاعده کار اشتباهی است‌ولی‌در رابطه با این کودک 5 ساله لرستانی ممکن است در نقل قول توسط خبرگزاری اشتباهی صورت گرفته باشد چون به هیچ عنوان امکان ندارد به این کودک حبس بدهند. ممکن است برای ادای توضیح به همراه ولی، او را احضار کرده باشند. اگر رئیس دادگستری هم مانع این شده که طفل محکوم به حبس شود این نقل قولی است که عنوان شده چون حکم جلب برای طفل صادر نمی‌شود و ممکن است برای پدر طفل باشد چون باید دیه را پرداخت کند.
به طور کلی باید مطرح کرد که قانون مجازات اسلامی جدید کاملا مسائل حقوق بشر را در رابطه با مجازات اطفال و اشخاص زیر 18 سال مراعات کرده است. حتی در بحث اطفال ممیز غیر بالغ زیر 18 سال هم عنوان‌شده است اگر مرتکب جنایتی مانند قتل شود ولی به اهمیت و حرمت مجازات این کار واقف نباشد و دادگاه این موضوع را تشخیص دهد این طفل زیر 18 محکومیت کیفری نخواهد داشت و قصاص نمی‌شود


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده