ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آفرینش اقتصاد مقاومتی را ازکجا شروع کنیم؟!

سرمقاله آفرینش/ اقتصاد مقاومتی را ازکجا شروع کنیم؟!

آفرینش/ « اقتصاد مقاومتی را ازکجا شروع کنیم؟! » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

عریض و طویل شدن دولت‌ها یکی از عوامل منفی در ساختار اداری و اجرای اقتصاد مقاومتی محسوب می شود. افزایش بی جهت و غیر اصولی دامنه فعالیت‌های بوروکراسی، جز هزینه آفرینی برای کشور حاصلی در برندارد. شاید این تصور ایجاد شود که با اصلاح نظام اداری کشور بسیاری از خانوارها بیکار شده و مشکلات اجتماعی دوچندان خواهد شد. در پاسخ به این امر باید گفت، بودجه‌های کلانی که برای پرداخت حقوق به این قشر از کارمندان صرف می شود ، می تواند در عرصه تولید و اشتغال زایی هزینه گردد.
لذا می توان هم زمینه اشتغال این افراد را در پست‌ها و نهادهای دیگر تضمین کرد و هم روند تولید در کشور را تقویت و سروسامان داد. فعال بودن نیروی انسانی در کنار حرکت چرخ‌های تولید کشور، نشان از زنده و پویا بودن جامعه دارد. در غیر این صورت تجمع افراد در ادارات و گسترش نظام بوروکراسی و صرف هزینه‌های سنگین برای تامین حقوق کارمندان، معایب و مشکلات فراوانی را برای کشور به همراه خواهد داشت که متاسفانه امروز شاهد آن هستیم.
گفتن معضلات و مشکلات به منزله قرار دادن تمام کارمندان در حیطه نقد نیست. اما اصلاح ساختار اداری و نظام بوروکراسی کشور از این بابت یک ضرورت است که بی توجهی و گسترش بی سابقه آن ، جامعه را با معضلات و مفاسد اداری خاص مواجه ساخته است. حضور بی استفاده خیل کثیری از افراد در ادارات و نهادهای دولتی و شبه دولتی، کرختی و طویل شدن انجام امور را بر سیستم بوروکراسی کشور تحمیل کرده است.
گسترش بی رویه سیستم پشت میزنشینی باعث شده تا اکثر این افراد از حداقل حقوق نظام کاری کشور بهره مند شوند. به طور مثال بدون درنظر گرفتن اضافه کار، حقوقی درحدود یک میلیون تومان کسب می کنند. لذا با توجه به عدم مکفی بودن دریافتی با هزینه‌های بالای زندگی، هیچ تعهدی نسبت به کار و مسئولیتشان نخواهند داشت و کارفرما را ظالمی تلقی می کنند که حق و حقوق آنها را پرداخت نمی کند!
آفت دیگر این نوع مدل کارکردن با حقوق کم، گسترش فساد مالی درادارات همچون، فاکتورسازی، گرفتن رشوه و راه و روشهای غیرقانونی کسب درآمد در سیستم های مختلف بوروکراسی می باشد. اما گسترش این رویه تنها به ادارات ختم نخواهد شد. قطعا فردی که در محل کار خود اصول اخلاقی و تعهدات کاری و مالی را رعایت نمی‌کند درجامعه نیز ابایی از تخلف و قانون گریزی نخواهد داشت. بدتر از همه اینکه این نوع گرایش افراد به کسب درآمد غیرمشروع ، مستقیماً در رفتارو کردار اهل خانواده تاثیر خواهد گذاشت و فرزندان با الگو برداری از والدین با رفتاری غیر سازنده وارد اجتماع خواهند شد.
ساختار و نظام اداری به منزله ستون فقرات امورات اجرایی کشور تلقی می گردد، لذا هرگونه نقص و ضعف درآن موجب اختلال و تضعیف سایر امور خواهدشد. نمی توان انتظار داشت که از یک سیستم بوروکراسی بیمار، عملکردی مثبت و سازنده خارج شود. آنچه امروز از کرختی و بی ثمری عملکرد بسیاری از کارمندان و ادارات مشاهده می‌کنیم، حاصل بی برنامگی‌ها و گسترش غیرمنطقی حقوق بگیران کشور می باشد. ضروریست تا دولت در راستای پویا سازی امور اجرایی کشور، نگاهی کارشناسی به اصلاح ساختار اداری داشته باشند، تا بیش از این سرمایه‌های مالی و انسانی مملکت بی استفاده وبیهوده نماند. هرچند که این گفته‌ها همچون کوبیدن میخ آهنی در سنگ است، اما واقعیت امر این است که راهی جز سبک سازی بار دولت برای حرکت چرخ‌های اقتصاد به سمت اقتصاد مقاومتی نیست. براساس کدام منطق می‌توان قبول کرد که سهم اعظم بودجه یک مملکت صرف امور جاری و پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان دولت گردد.
آیا با رویه کنونی می‌توان انتظار داشت که در ریل چشم‌اندازهای کلان کشور حرکت کنیم و به مقصد برسیم؟!


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده