ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله مردم سالاری این سرنوشت محتوم نیست!

سرمقاله مردم سالاری/ این سرنوشت محتوم نیست!

مردم سالاری/ « این سرنوشت محتوم نیست! » عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاری به قلم مهدی مال‌میر است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

در فیلم «نیمه شب در پاریس» یکی از ساخته‌های مشهور کارگردان نامدار آمریکایی وودی آلن، یکی از پرسوناژهای فیلم که در زیر باران مفتون زیبایی و زرق وبرق شهر پاریس شده است می‌گوید: «پاریس زیر باران زیبا تراست.» این جمله به روشنی نشانگر معماری زیبا و فکر شده شهر پاریس است که، سبب شده نزولات جوی نه تنها عرصه زندگی را برای شهروندان پاریسی تنگ نسازند، بلکه به زیبایی این شهر رویایی بیفزایند. ساختمان‌ها، کوچه‌ها، خیابان‌ها و پیاده‌رو‌های شهر پاریس‌ چنان طراحی شده‌اند که سرما وگرما و روزهای بارانی وبرفی، دردسر چندانی برای اهالی شهر به بار نمی‌آورد و روند عادی زندگی‌ اهالی شهر رامختل نمی‌کند. به عبارت دیگر، معماری شهر پاریس نمونه اعلای معماری شهری نوین است. شهری با کاراکتر مدرن که در برابر باران وبرف‌، رویین تن است و بارپناه شهروندانش به شمار می‌آید!
برای اینکه نشان دهیم تهران و شوربختانه دیگر شهرهای کشور ما نه تنها در روزهای بارانی زیباتر نمی‌شوند که به سبب ضعف‌های پر شمار در شهرسازی، معماریِ ساختمان‌ها و.. گاهی اوقات وحشت آفرین می‌شوند، نیازی نیست رنج زیادی ببریم!. از گل ولایی که برخی خودروها به سر و روی رهگذران می‌پاشند بگیرید تا قفل شدن خیابان‌ها و بزرگراه‌ها و طغیان رودخانه‌های اطراف شهر و... ‌وقایع تکراری شهرهای ما وتجربه آشنای شهروندانی است که در روزهای بارانی و بورانی در شهرها آمد ورفت داشته اند. وقایع تکراری‌ای که سوگمندانه در بیشتر اوقات با تلفات همراه است و شماری از هموطنان‌مان را به کام مرگ می‌کشاند! با این وصف، پرسش نگرانی آوری که در این میان جان می‌گیرد این است که: شهرهایی که در برابر چند روز باران بی وقفه این چنین بی دفاع می‌شوند، در مقابل زلزله‌های چند ریشتری و سیل‌های بنیان‌کن چگونه دوام خواهند آورد؟! ساختمان‌های شهرهای بزرگی که در عرض چند هفته بالا می‌روند، تا چه میزان ملاحظاتی نظیر مقاومت در برابرسیل و زلزله در آن‌ها در نظر گرفته می‌شود؟ خیابان‌ها، کوچه‌ها و پیاده روهای ما تا چه اندازه با هدف کمک رسانی به هنگامِ ماشین‌های آتش نشانی و گروه‌های امداد ونجات طراحی وساخته شده‌اند؟ با نگاهی سرسری به ترکیب ساختمان‌ها در شهر‌های بزرگ، می‌شود حدس صائب زد که ملاحظات پیش گفته، اگر هم جزو برنامه ساختمان سازان باشد، هرگز در ردیف اولویت‌های نخستِ بالا بردن یک برج یا ساختمان نیستند! در نگاه اول آنچه با دیدن معماری شهری مثل تهران به ذهن متبادر می‌شود، سود شخصی و کسب سود مالی به هر بها و ابزاری است. سودهای کلانی که برخی بساز وبفروش‌ها می‌برند به اندازه‌ای مسحور‌کننده است که به فکر جان ومال مردم نباشند. بساز و بفروش‌هایی که شاید خودشان حتی حاضر به سرکردن در این خانه‌های نا امن حتی برای ساعتی نباشند و احتمالا در بهترین شهرها و کشورها در ویلاهای آنچنانی‌شان که قطعا در برابر سیل و زلزله تجهیز کامل شده‌اند‌، روزگار می‌گذرانند!
مشکل شهرهای ایران و بی دفاع بودن آنها در برابر بلایای طبیعی، صحبت دیروز و امروز نیست، تاریخ این سرزمین را می‌توان بر اساس بلایای آسمانی نیز نوشت که هر از چند گاهی کام مردم ویا حتی نسلی را تلخ ساخته است.اما با این همه، آنگونه که از شواهد پیداست، گویا مسوولین، بلایای طبیعی را به مثابه سرنوشت محتوم پذیرفته اند و گرنه، تا به حال می‌باید تدبیرعاجلی می‌اندیشیدند برای جلوگیری از خسارت‌هایی که می‌توان با اندکی برنامه‌ریزی وآینده نگری از کنار آنها به سلامت گذر کرد! شهر پاریس زیر باران از همیشه زیبا تر است، شهرهای ما نیز می‌توانند در روزهای برف و باران زیبا باشند به شرط آنکه بپذیریم، مرگ ناشی از سیل وزلزله و... سرنوشت دگرگونی ناپذیر ما نیست!


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X