ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله فرهیختگان حق ایران

سرمقاله فرهیختگان/ حق ایران

فرهیختگان/ « حق ایران » عنوان یادداشتِ روزنامه فرهیختگان به قلم خاطره وطن‌خواه است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

نفت پیام منفی نشست دوحه را دریافت کرد و رو به کاهش گذاشت. دیگر آخرین امیدها به افزایش قیمت در بازار جهانی به یأس تبدیل شده است. به باور تحلیلگران بازار نفت، نتیجه مثبت نشست دوحه، یعنی توافق برای «فریز نفت» برای کشورهای صادرکننده نــفت مــی‌توانست رونق را به بازار نفت برگرداند. کشورهایی که یا اقتصادشان کاملا متکی به نفت است یا تولیدشان بخش بزرگی از هزینه‌های دولت‌هایشان را تحت پوشش قرار می‌دهد، شکست طرح فریز نفتی به این معناست که باید منتظر کاهش‌های بیشتر در بازار جهانی نفت باشند. طبق آماری که آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک اعلام کرده است در حال حاضر بازار جهانی با بیش از دومیلیون بشکه مازاد عرضه نفت روبه‌رو است. این اضافه تولید سبب شده بهای نفت از 100 دلار در هر بشکه ظرف کمتر از دو سال به زیر 30 دلار در هر بشکه سقوط کند. در کنار این موضوع، نگرانی‌ها برای افزایش تولید و عرضه نفت ایران در بازارهای جهانی این نگرانی را تشدید کرده است که اگر نفت ایران به مجموع کل تولید جهانی اضافه شود، قیمت‌ها بیشتر کاهش می‌یابد.
اما آنچه در نشست دوحه اتفاق افتاد از نگاه بیرونی نه‌تنها یک لابی بزرگ برای فشار به ایران برای افزایش ندادن تولید نفت خود بود، بلکه اگر عمیق‌تر نگاه کنیم نوعی تهدید هم محسوب می‌شود. عربستان که تا پیش از نشست تمایلی برای حضور در طرح فریز نفتی نداشت، با جدی شدن بحث‌ها پذیرش طرح «فریز نفتی» را مشروط به پذیرش ایران کرده بود؛ شرطی که به نظر می‌رسید بیشتر تهدید بود تا پیشنهاد؛ چه آنکه این کشور در جریان مذاکرات هسته‌ای هم یک‌بار دیگر نفت را حربه‌ای برای فشار به ایران قرار داده بود. درواقع تولید بیش از تقاضا طرحی بود که عربستان برای فشار به ایران و پذیرفتن موضع ضعیف‌تر در مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌کرد. رسانه‌ها به خاطر دارند که آذر دو سال گذشته هنگامی که هنوز سعودالفیصل، وزیر امور خارجه سابق عربستان در قید حیات بود، برای ارائه طرح عرضه بیشتر نفت به بازار جهانی، سراسیمه به وین رفت تا در گفت‌وگو با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از نقشه خود برای فشار به ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای بگوید. اگرچه هرگز محتوای این گفت‌وگو منتشر نشد، اما این مذاکره در هواپیما، عربستان را بر آن داشت که بر میزان تولید خود بیفزاید. عربستان و برخی کشورهای عضو اوپک در غیاب ایران که به دلیل تحریم‌های بین‌المللی ناچار به کاهش تولید خود شده بود، تولیدشان را افزایش داده‌اند. عربستان تا قبل از شروع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران حدود هشت میلیون بشکه و ایران چهار میلیون بشکه نفت در روز تولید می‌کرد. عربستان در مدتی که ایران تولید نفت خود را به ناچار کاهش داده بود، بر تولید نفت خود افزود و در حال حاضر تولید نفت این کشور نزدیک به 11 میلیون بشکه در روز است.
با این حال عربستان شاید هرگز گمان نمی‌کرد نقشه‌ای که برای کاهش بهای نفت و فشار به ایران کشیده است، ‌بعدها نه‌تنها دامان خودش را می‌گیرد، بلکه کشورهای عضو اوپک هم از این افزایش تولید زیان می‌بینند. کسری بودجه این کشور در سال جاری، مهم‌ترین پیامد کاهش بهای نفت در نتیجه عرضه بیش از تقاضاست. ایران با فروش یک‌میلیون بشکه نفت در روز توانسته از پیچ و خم تحریم‌ها گذر کند، ضمن اینکه در حال حاضر هم برنامه اقتصاد مقاومتی را در دستور کار دارد.
از همین‌رو موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال نشست دوحه و اظهارات بیژن زنگنه، وزیر نفت با پیش‌بینی کاهش بیشتر بهای نفت در آینده همراه خواهد بود. درواقع ایران توپی را که عربستان در جریان نشست دوحه به زمین ایران انداخت، پاس داده است. حالا این اوپک است که باید برای کاهش سقف تولید برخی از اعضایی که شتابان تولیدشان را افزایش داده‌اند، تدابیری بیندیشد؛ چراکه ایران برگشت به سقف تولید چهار میلیون بشکه نفت در روز که پیش از تحریم‌های بین‌المللی داشت را حق خود می‌داند؛ حقی که هیچ کشوری نمی‌تواند برای آن شرط و شروط بگذارد.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X