ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گفت‌وگو با دکتر غلامعلی حدادعادل درباره کتاب خاطرات اسدالله علم - قسمت سوم

گفت‌وگو با دکتر غلامعلی حدادعادل درباره کتاب خاطرات اسدالله علم - قسمت سوم

آخرین خبر/  * چه باید کرد تا مجلس شورای اسلامی بهتر بتواند در عمل به وظایف خود نقش‌آفرینی کند؟
مجلس نهم که همین مجلس فعلی باشد، مجلسی نیست که خدای ناکرده به آلودگی معروف و مشهور شده باشد و عموم نمایندگان مجلس اشخاص صحیحالعمل و علاقهمند به خدمت هستند. منتها میشود مجلس کارآمدتر و سالمتری از آنچه هست داشت. یک مشکل اساسی درباره مجلس در جمهوری اسلامی، نحوه راه یافتن نمایندگان به مجلس است که این به سازوکار انتخابات و خیلی چیزهای دیگر برمیگردد. اگر آن مقدمات با تدبیر اصلاح بشود، ما میتوانیم در آینده مجلسهای کارآمدتر، قویتر و سالمتری داشته باشیم.

* در صحبت‌هایتان به اهمیت سلامت مسئولین اشاره کردید. به غیر از این مؤلفه، چه مؤلفههای دیگری را حکومت باید درنظر بگیرد تا ارزشهای معنوی و اخلاقی را توسعه و ترویج بدهد؟
باید حساسیتهای اخلاقی، ارزشی و معنوی در جامعه کمرنگ نشود. در واقع باید بر اجرای احکام الهی و اسلامیت نظام به معنای وسیع کلمه که شامل اخلاق اسلامی هم میشود تأکید شود. این ضامن تداوم سلامت مسئولان خواهد شد. اگر در مدرسههای ما خدای ناکرده بر جنبههای معنوی و اخلاقی تأکید نشود و اهتمام به پاکی و درستی کمرنگ بشود و در دانشگاههای ما نیز حساسیت نسبت به فساد کمرنگ شود، محصولات همین کارخانه بعداً در مدیریت کشور جا میگیرند. آن موقع مثل این میماند که مادری در دوران بارداری رعایت بهداشت را نکرده باشد و بچه او معیوب به دنیا بیاید و بعد تا آخر عمر هم با نقص عضو بخواهد زندگی بکند. دوران تربیت مدرسه و دانشگاه برای مسئولیتپذیری اجتماعی در حکم دوران جنینی است که باید در این دوران بهداشت را رعایت بکنیم و ملاحظه سلامت جنین را داشته باشیم. برای اینکه کسانی که برای ورود در عرصه اجتماعی متولد میشوند، سالم متولد بشوند؛ یعنی پیشگیری مقدم بر درمان است و این پیشگیری با تربیت رخ میدهد.
در واقع اگر شما مدرسهها و معلمها را رها بکنید و فضایی تربیتی در کشور ایجاد نکنید؛ آن موقع دیگر فساد، امری استثنایی نخواهد بود. مقابله با فساد توسط قوه قضائیه یا نظارت مجلس یا هر جای دیگری وقتی جواب میدهد و مفید و مؤثر است که فساد امری استثنایی باشد. اگر خدای ناکرده فساد به پدیده گستردهای تبدیل بشود و آلودگی در اکثریت رواج پیدا بکند، شما نمیتوانید دیگر با هیچ قوهای با آن مقابله بکنید. این است که همه دلسوزهای نظام باید برای تأمین سلامت نظام در درازمدت به تربیت معنوی، اخلاقی و تقوایی توجه کنند.
در اصطلاحات سیاسی و در زبان سیاسی خیلی صحبت از مردمسالاری میشود ولی به نظر بنده مهمتر از مردمسالاری در جمهوری اسلامی، خداسالاری است؛ یعنی ما باید جامعهای داشته باشیم که افراد در آن، در درجه اول تقوا داشته باشند؛ تقوا یعنی چه؟ یعنی خدا را حاضر و ناظر بر اعمال خودشان بدانند. اگر ما در این مقام و در این مرحله موفق نشویم، بقیه سازوکارها جواب نمیدهد. بهعبارت دیگر باید یک باور قلبی، وجدانی و ایمانی وجود داشته باشد تا آن ایمان مقدمه عمل صالح گردد.

* می‌خواهم سؤالی هم در رابطه با فرهنگ بپرسم. رهبر انقلاب تا قبل از سال 92 در صحبتهای خودشان بر روی دو پایه اقتصاد و علم خیلی تأکید میکردند؛ نه اینکه روی فرهنگ تأکید نکنند، منتها این دو شاخصه علم و اقتصاد در صحبتهای ایشان بروز زیادی داشت اما بعد از انتخابات 92 به شدت نگرانی خودشان را از فرهنگ و وضعیت فرهنگی ابراز کردند و پایه فرهنگ نیز به آن دو پایه اضافه شد. به نظر شما این دغدغه چرا بهوجود آمد؟

من تصور میکنم با روی کار آمدن دولت جدید، بعضی در رسانهها و این طرف و آن طرف فکر کردند که برای حل مشکلات اقتصادی بهتر است که قدری مواضع ارزشی خودمان را به اصطلاح تعدیل کنیم و از آنها کوتاه بیاییم. برخی تصور میکنند راهحل مشکلات اقتصادی و عبور از تحریمها این است که ما کاری بکنیم که دل تحریمکنندگان را به‌دست بیاوریم، برخلاف جریان آب به اصطلاح شنا نکنیم و با قواعدی همراه بشویم که نظام سلطه بر جهان حاکم کرده است. بهعبارت دیگر ما کمی تا قسمتی، دست از مبانی و اصول خودمان برداریم تا اینکه مشکلاتمان با غرب و مسائل اقتصادیمان حل بشود.
رهبری چنین خطری را احساس میکنند و توضیح و تذکر میدهند که فکر نکنید با عدول از ارزشها به وضع مطلوبی میرسید، بلکه حتی نجات شما از مشکلات اقتصادی در گرو بازگشت شما به همان ارزشهای اسلامی است؛ نه کمرنگ کردن آنها. درست به همین دلیل است که رهبری صحبت از سبک زندگی اسلامی و صحبت از اقتصاد مقاومتی میکنند و اعتقاد دارند که ما با رفتن به سمت غرب، مشکلات اجتماعی، سیاسی و اقتصادیمان حل نمیشود؛ کمااینکه هیچ کشوری با خودباختگی به نتیجه نرسیده است. ما با تکیه بر مبانی دینی و اسلامی است که میتوانیم رفاه مادی و معنوی را توأمان داشته باشیم. این تأکیدات اخیر رهبری در واقع هشداری است به ملت، در مورد مسیری که برخی طراحی کرده و گاهی هم عنوان میکنند.

* رهبر انقلاب توجه بسیاری به جوانان مؤمن انقلابی و فعالیتهای فرهنگی آنها دارند. شما بهعنوان کسی که سالها، عمر خودتان را در حوزه خدمت به فرهنگ صرف کردهاید، اگر بخواهید چند توصیه به یک جوان مؤمن انقلابی داشته باشید، چه می‌گویید؟
توصیههای من همان توصیههای رهبر معظم انقلاب است. واقعاً جوانان اگر توصیههای ایشان را عمل کنند، احتیاجی به توصیه امثال بنده نیست ولی اگر من هم بخواهم نظر خودم را عرض بکنم، باید بگویم که انتظاری که ما از جوان امروز داریم: در درجه اول «آگاهی» است و مخاطب این کتاب «محض اطلاع» ـ حالا در پایان مصاحبه برگردیم به آن مطلبی که مصاحبه را با آن آغاز کردیم ـ جوانها هستند. این جوانها باید بدانند که کشورشان قبل از انقلاب به دست چه کسانی بوده، خارجیها چه تسلط و نفوذی در این کشور داشته، کارگزاران بالای نظام چه شخصیتی و آلودگیهایی داشتند، ملت چرا قیام و انقلاب کرد، چه هزینهای داد و در جنگ چه فداکاریهایی کردند. بخشی از این کتاب «محض اطلاع» اختصاص دارد به سختیهایی که همین نسل جوان برای حفظ این انقلاب در جنگ تحمیلی و در مبارزه با رژیم ستم شاهی کشیده است. جوانها باید با خواندن تاریخ از این واقعیت آگاهی پیدا بکنند. بعد هم خودسازی معنوی، پاک ماندن، کسب درک درست از حقایق اسلامی، انس با قرآن و نهجالبلاغه و عمق پیدا کردن در معارف اسلامی.
بسیاری از افرادی که اطلاعات سطحی از اسلام دارند، وقتی وارد عالم سیاست میشوند و به مسئولیت میرسند؛ به اصطلاح کم میآورند و دچار انحراف میشوند. این جوانهای پاکی که علاقهمند خدمت به کشور هستند، در دوران جوانی سعی کنند درکشان از اسلام، درکی همهجانبه و عمیق باشد. بعد هم تلاش برای کسب علم و مهارت و از همه اینها مهم‌تر، کسب توان مدیریتی است؛ یعنی در کنار ایمان، اخلاق، علم و تخصص توصیه من به جوانها این است که توان مدیریتی خودشان را بالا ببرند. من توصیهام به مربیها این است که سعی کنند بچهها را از همان دوران مهدکودک و ابتدایی مدیریت‌نگرانه تربیت بکنند؛ یعنی کاری بکنند که اینها باعُرضه بار بیایند و بتوانند خوب مدیریت بکنند. اینها بعضی از توصیههایی است که به ذهن من میرسد...


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده