ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چرا آثار «بابک بیات» در کنسرت یادمان‌اش اجرا نشد؟

چرا آثار «بابک بیات» در کنسرت یادمان‌اش اجرا نشد؟

موسیقی ما/ کنسرت «مانی رهنما» با عنوان «یادمان بابک بیات به روایتی نو» در حالی شامگاه 28 دی‌ماه در تالار وحدت روی صحنه رفت که حاشیه‌های عجیب و غریب باعث شد کلیت این برنامه تحت‌الشعاع اتفاقات جانبی آن قرار بگیرد.
 کنسرت «مانی رهنما، یادمان بابک بیات به روایتی نو» شامگاه 28 دی ماه در تالار وحدت با یک ساعت و چهل دقیقه تأخیر آغاز شد و حضور مهمانان و چهره‌های شاخص باعث شد نظم سالن در هنگام ورود جمعیت، از کنترل برگزارکنندگان خارج شود. در حالی که طبق اعلام قبلی این برنامه قرار بود ساعت 21:30 در تالار وحدت روی صحنه برود، برگزاری تئاتر «خاطرات و کابوس‌های یک جامه‌دار از زندگی و قتل میرزا تقی‌خان فراهانی» باعث شد سالن حدود ساعت 21:45 دقیقه به مسئولین برگزاری کنسرت تحویل داده شود تا مراحل تست صدا را آغاز کنند! این رویه باعث به وجود آمدن تأخیر بیش از یک ساعته در آغاز کنسرت شد تا جمعیت منتظر در بیرون درهای تالار وحدت، به مرور در مواجهه با این روند خسته کننده، اعتراض‌شان را به مسئولین تالار ابراز کنند.
در سال‌های اخیر برگزاری هم‌زمان تئاتر و کنسرت در سالن تالار وحدت بارها و بارها چنین مشکلاتی را به همراه داشته و باعث شده در بسیاری از مواقع، ناهماهنگی در برگزاری این قبیل برنامه‌ها، تأخیرهای مشابهی در بسیاری از برنامه‌ها که به صورت متوالی در این سالن برگزار می‌شوند را در پی داشته باشد.
ضعف صدابرداری و قطع صدای تیزرهای تبلیغاتی میان برنامه از دیگر اتفاقات حاشیه‌ای این کنسرت بود که باعث شد مانی رهنما در هنگام پخشِ بدون صدای این تیزرها در حالتی نامتعارف روی این تیزرها توضیحاتی را ارائه کند که بسیاری اعتقاد داشتند این کار دور از شأن هنری این خواننده بود. «فکر من باش که هنوز یاد توام»، «پرنده»، «شب سرد» از سریال «پروانه»، «آرتیست» از جمله قطعاتی بودند که مانی رهنما روی صحنه آنها کرد و در بخش‌هایی از برنامه نیز اعضای ارکستر به اجرای موسیقی بی‌کلام پرداختند.
دکتر «محمدرضا چراغعلی» در بخش دیگری از برنامه روی صحنه آمد و با نواختن پیانو مانی رهنما را در اجرای برخی قطعات در بخش گرامیداشت استاد «بابک بیات» همراهی کرد. این بخش از برنامه در حالی اجرا می‌شد که همسر و فرزندان مرحوم بابک بیات در سالن حضور داشتند و این آثار به آنها تقدیم شد. «باخودم می‌رفتم وسط این خونه»، «تحملم کن»، «من از این زندگی مسخره چیزی نمی‌خوام»، «کافکا»، «مرسدس» و قطعه جدید «مزرعه» از دیگر قطعاتی بودند که در این برنامه اجرا شدند تا «یادمان استاد بابک بیات» تنها با اجرای دو اثر از ایشان، اجرای موسیقی بی‌کلام، معرفی چندباره اسپانسرها و هنرمندان حاضر در سالن، ضعف صدابرداری و قطعی صدای سالن در مقاطعی از برنامه، بی‌نظمی در چند ردیف نخست صندلی‌های سالن به دلیل ازدحام حضور مهمانان و حاشیه‌های دیگر، به پایان برسد.
حاشیه‌هایی که باعث شد بسیاری از حاضرین کمتر توجهی به اصل برنامه و اجرای قدرتمند مانی رهنما داشته باشند و بعضاً با صدای بلند نسبت به معرفی چندباره اسپانسرها و بازیگران حاضر در سالن اعتراض‌شان را بیان کنند.
* پیگیری حاشیه‌ها
کنسرت مانی رهنما در رسانه‌ها بازتاب‌های مختلفی را در پی داشت و خبرگزاری‌های مختلف، ضمن انتشار و انتقال اتفاقات برنامه، انتقادهای فراوانی را روانه برگزار کنندگان این کنسرت کردند.
پیگیری درباره حواشی این کنسرت به «مانی رهنما» ختم شد و این خواننده در گفتگو با ما درباره این حاشیه‌ها توضیح داد: « اگر قرار باشد درباره این کنسرت به وضوح توضیح بدهم، باید بگویم که دقایقی مانده به شروع برنامه، شدیداً به فکر لغو این اجرا افتاده بودم و حتی تا آستانه ترک سالن هم پیش رفتم. ناهماهنگی‌ها به قدری زیاد بود که واقعاً شرایط اجرا را سخت کرده بود. سالن با یک ساعت تأخیر و در حالی که صدابردار در سالن حضور نداشت، برای تست صدا در اختیار ما قرار گرفت. ناهماهنگی‌های فنی به شدت به روحیه من برای اجرا آسیب زد و واقعاً شرایط خیلی بدی بود. اما همه اینها باز هم دلیل موجهی برای مخاطب نیست.»
رهنما ادامه داد: «حواشی برنامه شاید باعث شد که اتفاقات روی صحنه کمتر مورد نقد و بررسی رسانه‌ها قرار بگیرد و این موضوع چندان برای ما خوشایند نبود. به‌هرحال همه اتفاقات برنامه، به خصوص اجرای موسیقی، قطعاً نکات مثبتی هم داشت ولی متءسفانه رسانه‌ها بیشتر سعی در انتقال معایب و حواشی برنامه داشتند که البته باز هم به نوع نگاه و نقد آنها احترام می‌گذارم و قطعاً برای برنامه‌های آتی تمام سعی من برگزاری برنامه‌ای درخور شأن مخاطبان‌ام خواهد بود.»
رهنما درباره اجرای تنها دو قطعه در کنسرت یادمان استاد بیات نیز گفت: «متأسفانه برخی مشکلات باعث شد اجازه اجرای آثار قدیمی استاد بیات را نداشته باشیم.»
شنیده‌ها حاکی از آن است که روز قبل از اجرای کنسرت، علیرغم دریافت مجوز اجرای زنده برخی آثار زنده‌یاد بیات، از اجرای برخی قطعات ایشان و حتی برخی آثار که قرار بود به صورت بی‌کلام اجرا شوند، جلوگیری به عمل آمده تا کنسرت یادمان بابک بیات، تنها با دو قطعه از ایشان روی صحنه برود!
یکی از تهیه‌کننده‌های این کنسرت نیز در گفتگو با خبرنگار سایت «موسیقی ما» در توضیح حواشی این کنسرت توضیح داد: «قطعاً بخش اعظمی از ناهنماهنگی‌های به‌وجود آمده، بر عهده مسئولین تالار وحدت است. سالن با تأخیر فراوان در اختیار ما قرار گرفت و نقص فنی در صدابرداری و اعطای لاین صدا به تیزرهای تصویری این کنسرت، اتفاقاتی بودند که باعث شدند این کنسرت خوب که واقعاً اجرای قوی و خوب آقای رهنما را به همراه داشت، کمتر به چشم رسانه‌ها بیاید. قطعاً در آینده‌ای نه‌چندان دور با بهره‌گیری از تجربه‌هایی که در این کنسرت داشتیم، اجراهایی در خور شأن نام مانی رهنما و مخاطبان‌اش برگزار خواهیم کرد.»
بیژن امکانیان، محمدرضا فروتن، ایرج نوذری، داریوش تقی‌پور، رضا تاجبخش، بابک صحرایی، شبنم مقدمی، کامران تفتی، شراره رخام، سهراب پاکزاد، امیرمیلاد نیکزاد، مهران خلیلی، معصومه کریمی، فلورا سام، سمیرا حسینی، فریبا طالبی و... مهمانان ویژه این کنسرت بودند.
علیرضا شمس اسکندری (رهبر ارکستر)، حمزه یگانه (پیانو)، هومن نامداری (کلارینت و ساکسفون)، آرین کشیشی (گیتارباس)، امین طاهری (درامز)، درشان آنند (تبلا)، فواد الهی قمشه‌ای (گیتار الکتریک)، پیمان جوینده‌پور (کیبورد)، فرمهر بیگلو، رامین نورانی، دانیال جورابچی، پوریا اصانلو (ویلن)، کوشا صرافی‌گوهر (ویولا)، ارسلان علیزاده (ویلنسل)، پورنگ پورشیرازی (کنترباس)، عرقان قوی‌قلب (پرکاشن)، سجاد نوروزی (پرکاشن)، امیرعلی رحمانی (پرکاشن)، علیرضا خسروی (پرکاشن)، نسترن قاضیانی (هم‌خوان)، آرزو فتحی (هم‌خوان)، امید تاج‌دوست (هم‌خوان)، مازیار واحدی (هم‌خوان)، مصطفی کرمی (هم‌خوان)، بردیا حبیبی (هم‌خوان)، پارسا حبیبی (هم‌خوان)، ژوبین عسگریه (دیجیریدو)، سعید مجازی (دیجیریدو)، آرش رستگارزاده (دیجیریدو)، آریا آروندی (دیجیریدو)، و اوستا سوادجان (دیجیریدو) اعضای گروه نوازنده‌های این کنسرت را تشکیل می‌دادند.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X