ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله شهروند جای خالی فلسفه در زندگی کودکان

سرمقاله شهروند/ جای خالی فلسفه در زندگی کودکان

روزنامه شهروند/ « جای خالی فلسفه در زندگی کودکان » عنوان یادداشتِ روزنامه شهروند به قلم اسما روانخواه است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

رفتارهای آدمی بیش از آن‌که انتسابی باشد، اکتسابی است. همه ما در ساختارهای مختلفی قرار گرفته‌ایم و در این جریان جامعه‌پذیرشدن، برقراری ارتباط، نحوه صحبت‌کردن و نوع رفتارهایمان را شکل داده‌ایم. این فرآیند از زمان تولد کار خود را آغاز می‌کند. از همان ابتدا نگاه کودک به آدم‌های اطرافش است تا بیاموزد آنچه را که نمی‌داند. در این میان یک امر بسیار مهم وجود دارد و آن هم این‌که کودک چه‌چیزهایی را فرامی‌گیرد؟ چه‌رفتارهایی از ما الگوی او می‌شود؟ آیا کودکی خلاق خواهد شد یا با رفتارهای ما درقالبی مشخص قرار خواهد گرفت و درنهایت کنشگری منفعل خواهد بود؟ آیا تفکر انتقادی را فراخواهد گرفت یا بعدها هرچه را که شنید و دید، بدون هیچ کنکاشی قبول خواهد کرد؟ برای این‌که «کودکی» پرسشگر شود، چه باید کرد؟ پروفسور فیلیپ‌کم در استرالیا معروف‌ترین روش آموزش فلسفه برای کودکان را هدایت می‌کند. به اعتقاد او هدف این برنامه بر این اصل استوار است که کودکان بتوانند به پرس‌وجو بپردازند، خودشان فکر کنند و در زندگی اهل تفکر باشند. در استرالیا روش آموزش فلسفه، از سال‌های ابتدایی مدرسه آغاز می‌شود، یعنی زمانی‌که کودکان شروع به بررسی احساسات و افکارشان می‌کنند. با این روش، کودکان یاد می‌گیرند که برای یادگیری خود ارزش قایل شوند و به اندیشه و عقاید خود و دیگران احترام بگذارند. در این روش داستان‌هایی نوشته یا انتخاب می‌شوند که فلسفه را درقالب شخصیت‌های تخیلی ارایه می‌دهد. اگر این داستان‌ها، موضوعات یا حوادث متمرکزی داشته و برای کودکان جذاب و بحث‌انگیز باشند، آنها از داستان‌ها لذت برده و ترغیب خواهند شد که فکر کرده و تحقیق کنند. یکی از راه‌های مؤثری که به کودکان کمک می‌کند تا این مهارت را کسب کنند، درگیرکردن آنها از لحاظ عاطفی و ذهنی در زندگی شخصیت‌های داستانی است که این کار فرآیند پرسش و پاسخ را در کودکان ایجاد می‌کند.
هر داستان باید دارای شخصیت‌های تخیلی و خودباوری باشد که کودکان بتوانند آنها را سرمشق قرار دهند. همچنین هر داستان باید یک پرس‌وجوی مشترک و میل به ساختن اندیشه‌های یکدیگر را شکل دهد و درحالی‌که یک نوع احساس اعتماد، ارزش و انسجام را نیز به‌وجود آورده، با کارجمعی گروه یکی شود، تا آن‌جا که امکان دارد باید تلاش شود تا ابعاد فلسفه اعم از اخلاق، منطق، زیبایی‌شناسی، انسان‌شناسی، متافیزیک و... را دربرگیرد. متن داستان باید فرآیند قضاوت‌کردن را با تمام پیچیدگی‌هایش نشان دهد و کودکانی را توصیف کند که از نظر عاطفی، اجتماعی و شناختی رشد می‌کنند. در کنار این داستان‌ها باید فردی باشد که تسهیل‌کننده مسائل فلسفی بوده و به‌اندازه هر کودکی به پرسش و پاسخ علاقه‌مندی نشان دهد و پرسش و پاسخ فلسفی را برای کودکان به شیوه‌ای شکل دهد که آنها بتوانند این عملکرد را ملکه ذهن خود کرده و خودشان شروع به تمرین کنند.
معلم خوب باید از نظر فلسفی، متواضع و مستعد پرسیدن سؤالات‌باز باشد اگرچه معلمان فلسفه از لحاظ آموزشی قوی هستند اما باید قوت آنان براساس کمک به کودکان در زمینه پرورش استعدادهایی باشد که برای انجام یک پرس‌وجوی فلسفی مفید است. آنها هر لحظه آماده‌اند که یک قیاس را زیر سؤال ببرند یا درباره پیش‌فرض‌ها سؤال کنند؛ اما این بدان‌معنا نیست که گفته شود تمام معلمان فلسفه باید چنین شخصیت یا سبک‌فلسفی را دنبال کنند.
برنامه فلسفه برای کودکان به بچه‌ها نمی‌گوید به چه‌چیزی فکر کنید، این امر به خود کودک بستگی دارد؛ یعنی کودک خود با توجه به بعضی از مسائلی که در اطرافش مشاهده می‌کند، اقدام به طرح سؤالات می‌کند. فلسفه، ابزار ذهنی اجتماعی و عاطفی را دراختیار کودک قرار می‌دهد تا بتواند به‌وسیله آن بهتر بیندیشد و از طریق پرس‌وجوی جمعی، تعهد و شجاعت‌عمل به‌دست آورد و منطقی فکر کند. معلم تا آن‌جا که ممکن است در بحث شرکت نکرده و تنها بحث را هدایت می‌کند تا به بیراهه نرفته و از مقصود اصلی دور نشود. معلم همچنین درباره سؤالات، جواب قطعی نمی‌دهد و پاسخ را برعهده بچه‌ها گذاشته و فرصت می‌دهد تا آنها اظهارنظر کنند. او بچه‌ها را آگاه می‌کند که برای ما فرآیند بحث‌گروهی مهم است و نه رسیدن به جواب.
و این اشتباه بزرگ، یعنی رسیدن به جواب، امری است که نه‌تنها خودمان به آن معتقد شده‌ایم بلکه به دانش‌آموزان و کودکانمان هم آموزش داده‌ایم و می‌دهیم. جای بحث‌های اصولی و کاربردی فلسفی درمیان آموزش‌های رسمی و غیررسمی ما، با همه اهمیتی که دارد، چقدر خالی است.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده