ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

میزان ممیزی مراتع در کشور چقدر است؟

میزان ممیزی مراتع در کشور چقدر است؟

باشگاه خبرنگاران/ کمیسیون بند49 به اعتراضات مربوط به مراتع رسیدگی و مجوز ممیزی جدید را صادر می‌کند.
میزان ممیزی مراتع در کشور چقدر است؟به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سطح قابل توجهی از اراضی کشور به دلیل کوهستانی بودن و قرار گرفتن در مناطقی با بارندگی کم و با محدودیت منابع آبی، قابلیت کشت و کار آبی و دیم را ندارد و صرفاً باید به صورت مرتع یا جنگل مدیریت و بهره‌برداری شود.

مراتع با تأمین بخشی از علوفه مورد نیاز دام‌ها و تأمین نیاز غذایی و پناهگاه وحوش، کمک به حفظ آب و خاک می کنند. در ایران بالغ بر 84میلیون هکتار مرتع وجود دارد که همین میزان ممکن است در اثر عواملی همچون واگذاری برای طرح‌های توسعه‌ای، تصرفات غیرمجاز عرصه‌های طبیعی و تغییرات اقلیم و خشکسالی کاهش یابد.

علی خلیل‌پور مدیر کل امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیز‌داری کشور از ضرورت تجدید ممیزی 12میلیون هکتار مرتع خبر داد و می گوید: ممیزی مرتع دارای یک فرآیند است و قرار نیست تجدید ممیزی کل مراتع کشور صورت گیرد همچنین مراتعی که قبل از انقلاب و قبل از سال 59 ممیزی شده‌اند، باید مجدداً ممیزی شوند و مراتعی نیز که در سال 69 ممیزی شده‌اند، در صورت مواجه با مشکل و تشخیص سازمان جنگل‌ها و مراتع تجدید ممیزی می‌شوند.
وی ادامه داد: تاکنون تصمیمی جهت ممیزی مجدد کل مراتع کشور اخذ نشده است و از 84میلیون هکتار مراتع کشور 12میلیون هکتار تجدید ممیزی و ممیزی باقی مانده داریم که باید در دستور کار قرار گیرد.

گفتنی است؛ 84میلیون هکتار مرتعی که در کشور وجود دارد بر اساس نقشه پوشش گیاهی سازمان جنگل‌ها و مراتع در سال84 و 85 است و بعد از این سال در وسعت مراتع نیز عواملی همچون واگذاری برای طرح‌های توسعه‌ای، تصرفات غیرمجاز عرصه‌های طبیعی و تغییرات اقلیم و خشکسالی تأثیرگذار هستند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده