میزان ممیزی مراتع در کشور چقدر است؟

میزان ممیزی مراتع در کشور چقدر است؟

باشگاه خبرنگاران/ کمیسیون بند49 به اعتراضات مربوط به مراتع رسیدگی و مجوز ممیزی جدید را صادر می‌کند.
میزان ممیزی مراتع در کشور چقدر است؟به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سطح قابل توجهی از اراضی کشور به دلیل کوهستانی بودن و قرار گرفتن در مناطقی با بارندگی کم و با محدودیت منابع آبی، قابلیت کشت و کار آبی و دیم را ندارد و صرفاً باید به صورت مرتع یا جنگل مدیریت و بهره‌برداری شود.

مراتع با تأمین بخشی از علوفه مورد نیاز دام‌ها و تأمین نیاز غذایی و پناهگاه وحوش، کمک به حفظ آب و خاک می کنند. در ایران بالغ بر 84میلیون هکتار مرتع وجود دارد که همین میزان ممکن است در اثر عواملی همچون واگذاری برای طرح‌های توسعه‌ای، تصرفات غیرمجاز عرصه‌های طبیعی و تغییرات اقلیم و خشکسالی کاهش یابد.

علی خلیل‌پور مدیر کل امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیز‌داری کشور از ضرورت تجدید ممیزی 12میلیون هکتار مرتع خبر داد و می گوید: ممیزی مرتع دارای یک فرآیند است و قرار نیست تجدید ممیزی کل مراتع کشور صورت گیرد همچنین مراتعی که قبل از انقلاب و قبل از سال 59 ممیزی شده‌اند، باید مجدداً ممیزی شوند و مراتعی نیز که در سال 69 ممیزی شده‌اند، در صورت مواجه با مشکل و تشخیص سازمان جنگل‌ها و مراتع تجدید ممیزی می‌شوند.
وی ادامه داد: تاکنون تصمیمی جهت ممیزی مجدد کل مراتع کشور اخذ نشده است و از 84میلیون هکتار مراتع کشور 12میلیون هکتار تجدید ممیزی و ممیزی باقی مانده داریم که باید در دستور کار قرار گیرد.

گفتنی است؛ 84میلیون هکتار مرتعی که در کشور وجود دارد بر اساس نقشه پوشش گیاهی سازمان جنگل‌ها و مراتع در سال84 و 85 است و بعد از این سال در وسعت مراتع نیز عواملی همچون واگذاری برای طرح‌های توسعه‌ای، تصرفات غیرمجاز عرصه‌های طبیعی و تغییرات اقلیم و خشکسالی تأثیرگذار هستند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «میزان ممیزی مراتع در کشور چقدر است؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X