ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

عاموس یادلین:ایجاد خاورمیانه جدید از پنج سال قبل شروع شد

به گزارش مشرق، « عاموس یادلین» که پیشتر رئیس بخش امنیت در ارتش صهیونیستی بوده در مقاله ای که در روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحرونوت منتشر شده است، افزود: تا زمانی که بشار الاسد در سوریه باشد این کشور تهدیدی برای تل آویو است.

وی با این ادعا که « اسرائیل با توجیهاتی سیاسی از پنج سال قبل تصمیم گرفت تا در آنچه در سوریه جریان دارد، دخالت نکند»، اضافه کرد: اما اکنون زمان آن رسیده تا در این تصمیم تجدید نظر و بر راهبرد رفتن نظام بشار الاسد که به نفع اسرائیل است، تمرکز کنیم.

رئیس مرکز مطالعات امنیت ملی رژیم صهیونیستی نوشت: محوری که از تهران رهبری و شامل بشار الاسد و حزب الله می شود، بزرگترین تهدید ملموس برای امنیت اسرائیل است و اما کسانی از تهدید داعش سخن می گویند.

یادلین تاکید کرد: مقابله با محور تهران – بغداد – دمشق – بیروت باید اولویت راهبردی باشد و دلیل آن این است که جامعه جهانی برمقابله با پدیده داعش متمرکز است.

رئیس سابق بخش امنیت در ارتش صهیونیستی با بیان اینکه « با حل بحران سوریه ، اسرائیل در مقابل محور ایرانی تقریبا تنها باقی می ماند و نمی تواند بر طرفی بجز خودش تکیه کند»، افزود: اسرائیل باید اولویت اصلی خود را جلوگیری از تقویت محور تهران – بشار الاسد و سید حسن نصرالله و همپیمانان آنان قرار دهد زیرا بسیارخطرناک تر از داعش برای ما هستند.

وی اضافه کرد: اسرائیل باید راهبردی چند وجهی ارائه کند و شرط اساسی آن ایجاد یک همپیمانی منطقه ای بویژه با طرف های سنی جهان و در راس آنها سعودی و دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، ترکیه ، اردن و مصر است.

رئیس مرکز مطالعات امنیت ملی رژیم صهیونیستی با بیان اینکه « ایالات متحده آمریکا هم باید در این همپیمانی مشارکت کند»، نوشت: این همپیمانی باید با روسیه هم به تفاهم برسد.

یادلین ادعا کرد: ایران ، وجود بشار الاسد در سوریه را یک مولفه ضروری در حل و فصل آینده بحران سوریه می داند اما روسیه این گونه نمی اندیشد.

رئیس سابق بخش امنیت در ارتش صهیونیستی در ادامه ادعای خود گفت: کشورهای سنی خاورمیانه در رویاروئی با محور تهران – بغداد – دمشق – بیروت منافعی مشترک با اسرائیل دارند.
وی در مقاله خود به هفت مولفه برای ایجاد راهبردی همه جانبه به منظور تضعیف این محور که آن را « تندرو» می خواند و همپنین ساقط کردن بشار الاسد اشاره کرده است.

1- تشویق برای برداشتن گام هائی سیاسی علیه نظام بشار الاسد و کمک به کشاندن او به دادگاه به بهانه استفاده از سلاح شیمیائی.

2- شروع گفت وگو با ایالات متحده در خصوص اهمیت نابود کردن زرادخانه سلاح بشار الاسد

3- اسرائیل باید ثابت کند که خطوط قرمز و اصول اخلاقی را رعایت می کند و همزمان باید نشان دهد به اقدامات نظامی محدود مانند نابود کردن بالگردهائی که از بشکه های انفجاری استفاده می کنند، فکر می کند و این عملیات نیازی به وارد شدن به یک نبرد گسترده هوائی ندارد.

4- جلوگیری از تهدید داعش در جنوب دشت جولان ، این گونه می توان ثابت کرد که جنگ علیه بشار الاسد می تواند همزمان با مقابله با داعش صورت گیرد.

5- تشویق به ارائه کمک های انسان دوستانه در جنوب سوریه در طول مرزهای اردن و اسرائیل (فلسطین اشغالی) با کمک های منطقه ای و بین المللی

6- ایجاد تفاهم ها با روسیه در خصوص گام های فوق در مقابل محافظت از منافع راهبردی روسیه در شمال سوریه

7- تشویق تداوم اقدامات عربی علیه حزب الله و ایران و تایید آنها تا جائیکه ممکن است.

رئیس مرکز مطالعات امنیت ملی رژیم صهیونیستی نوشت: ایجاد ساختار و آرایش جدید خاورمیانه از پنج سال قبل شروع شده و احدی نمی تواند نهایت آن را به روشنی ببیند اما با این وجود خوب است احتمال داده شود همه طرف ها به دنبال یک آرایش جدید هستند.

یادلین افزود: منفعت اصلی اسرائیل این است که ایرانی ها و حزب الله، در خاورمیانه جدید دارای قدرت نباشند.

رئیس سابق بخش امنیت در ارتش صهیونیستی اضافه کرد: دورانی که اسرائیل می توانست در مقابل آنچه جریان دارد فقط نظاره گر و آرزوی موفقیت طرف های دیگر را داشته باشد، گذشته است و بهتر است فرصت ها را از دست ندهد تا دشمنانش قدرتمندتر شوند.

وی گفت: باید از همه گزینه ها حتی اخلاق ، سیاست ، خلاقیت و ابتکار علیه محور تندرو (مقاومت) استفاده کنیم و خیال ما زمانی راحت می شود که بشار الاسد ساقط شده باشد.
رئیس مرکز مطالعات امنیت ملی رژیم صهیونیستی افزود: مهم این است که جهان سنی بداند اسرائیل در کنار آن قرار دارد و با آن تعاملی راهبردی دارد.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مشرق نیوز-بین المللی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده