ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مساعدت وزیر راه برای اعطای تسهیلات ارزان به خیرین مسکن‌ساز

مساعدت وزیر راه برای اعطای تسهیلات ارزان به خیرین مسکن‌ساز

میزان/ وزیر راه و شهرسازی در دیدار با اعضای انجمن با بیان اینکه اختصاص تسهیلات به خیران مسکن‌ساز از دو جنبه قابل تأمل است، ادامه داد: در اختیار خیران قرار دادن وام ارزان‌قیمت ساخت مسکن و پرداخت بخشی از سود این تسهیلات از سوی وزارت راه و شهرسازی موضوع مهمی است که ما در این وزارتخانه می‌توانیم مقداری از پرداخت این سود را بر عهده بگیریم.

اعضای هیئت مدیره انجمن خیرین مسکن‌ساز کشور به همراه علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و هیئت امنای این انجمن با حضور در وزارت راه و شهرسازی با عباس آخوندی دیدار و درخواست‌های خود در خصوص کمک به این انجمن برای افزایش ساخت و ساز در حوزه مسکن خیرساز به وزیر راه و شهرسازی ارائه کردند.

آخوندی با بیان اینکه من به موضوع ساخت مسکن خیرساز علاقه‌مندم و مشکلی برای واگذاری «زمین» به این انجمن با همکاری دستگاه‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی ندارم، گفت: به نظر من باید در موقع ساخت مسکن از سوی خیران برای اقشار نیازمند، تا آنجا که ممکن است برای حفظ آبروی این اقشار، پراکنده‌سازی را در دستور کار قرار داده و از ساخت مجتمع مسکونی و مجموعه‌سازی مسکن خودداری شود. هرچه‌قدر واحدهای مسکونی خیرساز از یکدیگر پراکنده‌تر باشند، از نظر فرهنگی ـ اجتماعی مطلوب‌تر است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اختصاص تسهیلات به خیران مسکن‌ساز از دو جنبه قابل تأمل است، ادامه داد: در اختیار خیران قرار دادن وام ارزان‌قیمت ساخت مسکن و پرداخت بخشی از سود این تسهیلات از سوی وزارت راه و شهرسازی موضوع مهمی است که ما در این وزارتخانه می‌توانیم مقداری از پرداخت این سود را بر عهده بگیریم.

وی افزود: اما اینکه باید درباره بازگشت اصل مبلغ تسهیلات فکری اساسی و دقت نظر اعمال شود، بحث مهم‌تری است و من به شدت بر انجام آن اصرار دارم. باید کاری کنیم تا میزان سوخت اصل تسهیلات به صفر برسد و همه اصل پول به بانک بازپرداخت شود؛ چون از نظر اخلاقی صحیح نیست که پول بانک که متعلق به مردم است، بازگردانده نشود؛‌ در واقع با بازپرداخت نکردن اصل تسهیلات، دست در جیب مردم کرده‌ایم.

آخوندی با بیان اینکه میزان اراضیِ در اختیار وزارت راه و شهرسازی از نظر تفکیکی در اندازه‌های بزرگ هستند و نمی‌توانیم برای ساخت تک‌واحدی آنها را در اختیار خیران قرار دهیم، اظهار کرد: به همین دلیل در تلاشیم با همکاری شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، مقداری از اراضی موجود در بافت فرسوده را برای تک‌واحدسازی به خیران اختصاص دهیم تا بتوانیم با فروش اراضیِ در اختیارِ سازمان ملی زمین و مسکن، با استفاده از بخشی از درآمدهای آن، به خیران تسهیلات بدهیم؛ چون اگر برای نیازمندان، مسکن خیرساز در مجموعه‌های بزرگ ساخته شود، مشکلات اجتماعی متعددی را برای آنها در پی دارد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید اضافه کرد: من مطالعاتی در زمینه ساخت مسکن برای نیازمندان داشته‌ام. به عنوان مثال در انگلیس به این نتیجه رسیده‌اند که مجموعه‌های مسکونی بزرگ برای نیازمندان نسازند. در این کشور انجمن‌های خیریه با همکاری دولت در هر مجتمع ۳۰ تا ۴۰ واحدی، دو سه واحد را برای نیازمندان خریداری کرده تا محله فقرا ایجاد نشود و آن محله به عنوان محله «خیرسازنشین» شناخته نشود.

وی، گفت: در انگلیس بعد از جنگ جهانی دوم خانه‌هایی برای آوارگان جنگی ساخته شده بود که با وجود گذشت بیش از ۵۰ سال و تغییر مداوم مالکان آن واحدها، ‌مردم با دید منفی به ساکنان آن خانه‌ها نگاه می‌کردند؛ البته بر اساس گزارشات اعضای هیئت مدیره انجمن خیرین مسکن‌ساز، این اتفاق در کشور ما برای واحدهای خیرسازنشین رخ نداده و در مواردی حتی به افزایش ارزش افزوده محله هم انجامیده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X