ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وزیر جهاد کشاورزی راهکارهای کاهش مصرف آب بخش کشاورزی را ارائه کرد

وزیر جهاد کشاورزی راهکارهای کاهش مصرف آب بخش کشاورزی را ارائه کرد

تسنیم/ وزیر جهاد کشاورزی از ارائه سه راهکار این وزراتخانه برای کاهش مصرف آب بخش کشاورزی خبر داد.

محمود حجتی امروز در حاشیه بهره برداری از واحد تولیدی پرورش مرغ تخم گذار در سمنان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کاشت گلخانه ای به جای صیفی و جالیز، توسعه بذرهای زودرس و کشت نهال به جای بذر، راهکارهای پیشنهادی این وزارتخانه برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی است.

وی با بیان اینکه توسعه کاشت گلخانه ای به جای صیفی و جالیز به صورت عرصه ای 10 درصد در مصرف آب به همان میزان تولید را کاهش می دهد، بیان کرد: توسعه بذرهای زودرس که از نتایج مراکز تحقیقات کشاورزی هستند دیگر راهکار کاهش میزان مصرف آب است.

به گفته حجتی، بذر پنبه ای در گرمسار تولید شده است که زودرس است و تا 20 درصد مصرف آب را کاهش می دهد.

وی ادامه داد: کشت نهال به جای کاشت بذر در خاکبه دلیل اینکه نیاز به آبیاری بذر در دل خاک ندارد، بر اساس نتایج مراکز تحقیقات و اصول به زراعی در کاهش مصرف آب موثر است.

حجتی با تاکید بر اینکه تمام تلاش وزارت جهادکشاورزی افزایش مقاومت بلندمدت و تولید پایدار محصولات در برابر کمبود آب است، عنوان کرد: قدار محصول خیار در کشور که به صورت عرصه ای تولید می شود، اگر به صورت گلخانه ای درآید، حدود یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب در سال باعث کاهش مصرف آب می شود.

وزیر جهادکشاورزی با اشاره به تسهیلاتی که بانکهای عامل از محل اعتبارات خود پرداخت می کنند، گفت: بر اساس قانون، بانکها موظفند 25 درصد از تسهیلات خود را به بخش کشاورزی اختصاص دهند.

وی خاطرنشان کرد: این امر تاکنون محقق نشده است و بانک مرکزی به تازگی، بخشنامه ای به همین منظور تدوین کرده است.

وزیر جهادکشاورزی یاد آور شد: بانک کشاورزی امسال 250 هزار میلیارد ریال تسهیلات در برنامه دارد که 85 درصد آن را به بخش کشاورزی اختصاص داده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده