ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کودک گرفتاری نوزادان با مادران سیگاری

کودک/ گرفتاری نوزادان با مادران سیگاری

سلامت نیوز/ مادرانی که در حضور فرزندشان سیگار و قلیان می کشند و از عواقب خطرناک این کارشان بی خبرند بدانند که فرزندشان را در معرض انواع و اقسام بیمار یهای مزمن ریوی قرار می دهند.
با افزایش مصرف قلیان در زنان، دود آن به ریه های نوزادان هم رسیده است. نوزادانی که هنوز به دنیا نیامده، قربانی پک های نفسگیر مادران شان می شوند.

بر خلاف تصور عمومی که قلیان را اعتیاد آور نمی دانند و معتقدند هیچ عارضه ای ندارد، مصرف قلیان 60 تا 100برابر سیگار عوارض جدی در پی دارد. کشیدن قلیان در زنان باردار احتمال زایمان زودرس را زیاد می کند. ترکیبات دود قلیان و سیگار با افزایش پارگی زودرس پرده های آمنیون (مایع درون کیسه جنین)خطر جفت سر راهی، پارگی جفت و سقط جنین را افزایش داده و با ایجاد اختلال در تبادل گازی جفت، احتمال حاملگی های خارج از رحم را زیاد می کند. قلیان احتمال باروری را در زنان قلیانی کم می کند و از سوی دیگر باعث می شود نوزادان آنها هنگام تولد وزن کمتری داشته باشند.

مصرف قلیان در دوران شیردهی نیز عوارض جدی دارد. بلعیدن این دود سمی نه تنها تولید شیر مادر را کم می کند بلکه خواب کودک را مختل کرده و مرگ ناگهانی شیرخوار را افزایش می دهد. احتمال بروز آسم، عفونت تنفسی، عفونت گوش میانی، حساسیت پوستی و دل درد اغلب در نوزادانی که مادران شان قلیان می کشند، مشاهده می شود. عفونت تنفسی برونشیت ناشی از استنشاق دود قلیان نیز در سنین بالاتر در کودکان شایع است. کودکانی که مادران شان سیگار یا قلیان مصرف می کنند، معمولاً قد کوتاهی دارند و توانایی خواندن، هجی کردن کلمات و توجه و تمرکز در آنها ضعیف است. بیش فعالی و چاقی نیز در کودکانی که مادران سیگاری یا قلیانی دارند، گزارش شده است. همچنین در برخی حیوانات آزمایشگاهی مشاهده شده قرار گرفتن در معرض دود سیگار و قلیان احتمال ابتلابه سرطان و بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد. نتایج تحقیقات نشان می دهد افرادی که در کودکی شان در معرض دودسیگار بودند احتمال اعتیاد به سیگار در آنها شیوع زیادی دارد این عارضه ها در مورد قلیان به مراتب شدیدتر است.

مکانیسم عمل دود قلیان و سیگار بویژه در نوزادان و کودکان درست مثل این می ماند که دود را داخل ریه های شان فرو می کنند به همین خاطر است که می گوییم، نوزادان و کودکان قربانی استنشاق ناخواسته قلیان و سیگار می شوند. معضلی که علاوه بر عوارض ریوی به افزایش مبتلایان به سرطان ریه دامن می زند.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده