ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خواهرم افسرده است

خواهرم افسرده است

خراسان/ خواهرم 25 سال دارد و دارای دو فرزند است. یک ماه است که گوشه گیر شده است، با هیچ کسی صحبت نمی کند، غذا نمی خورد و فقط به مرگ فکر می کند. پدر و مادرم در سن جوانی فوت کرده اند. نزد دکتر مغز و اعصاب رفتیم. می گوید افسردگی گرفته است. من از او بزرگ تر هستم و دوست دارد همیشه در کنارش باشم. شب و روز باید در کنارش باشم چه کار کنم که به زندگی خودم هم برسم.

با عرض سلام خدمت شما خواهر گرامی، با توجه به مطالبی که بیان کردید این طور به نظر می رسد که کمک به خواهرتان، فشار زیادی به زندگی تان وارد کرده است. باید توجه داشته باشید که توان ما انسان ها محدود است و نمی توانیم بیشتر از توان خود، انرژی صرف کنیم. وقتی ما بیش از حد توان کار می کنیم، قادر نخواهیم بود که بخشی از وظایف خود را به درستی انجام دهیم؛ در نتیجه بعد از مدت کوتاهی، دیگر احساس خوب سابق را نخواهیم داشت. البته حس نوع دوستی شما ارزشمند است ولی باید شرایط خودتان را نیز در نظر بگیرید.

چه باید کرد؟ احتمالاً در یک ماه گذشته، مسئله خاصی برای خواهرتان اتفاق افتاده که شرایط روحی او را به هم ریخته است. الان خواهر شما در حالت بحرانی قرار دارد و حتماً با اقداماتی که انجام می دهید و کمک هایی که وی دریافت می کند، شرایطش تغییر خواهد کرد. در حال حاضر، بهتر است شرایط خواهرتان را دوباره بررسی کنید و به این نکته بیندیشید که چه کمک هایی را می توانید از دیگران بگیرید که تا حدی وضعیت پر فشار شما را تعدیل کند. در این بررسی دوباره، حتماً محدودیت های زندگی خودتان را نیز در نظر بگیرید. از طرفی با توجه به شرایطی که گفتید، لازم است خواهرتان داروهای خود را مرتب و مطابق دستور پزشک استفاده کند. این داروها به از بین رفتن افکار و احساسی که دارد کمک خواهد کرد و آرامش بهتری پیدا می کند. البته در کنار استفاده از دارو، نیاز است که با یک مشاور نیز در ارتباط باشد؛ چرا که خواهر شما در این شرایط به یک مشاوره تخصصی نیاز دارد.

عوامل ایجاد افسردگی : شما نیز لازم است اطلاعاتی اولیه درخصوص مسئله افسردگی داشته باشید تا برای رفع مشکل خواهرتان کمک بیشتری به وی بکنید. معمولاً سبک زندگی افرادی که از افسردگی رنج می برند، به گونه ای است که این احساس در آنها بیشتر می شود. اگر آنها یاد بگیرند که سبک زندگی خود را تغییر دهند، احساس بهتری خواهند یافت. در ادامه کارهایی که احساس افسردگی را در این گونه افراد تشدید می کند، بیان خواهیم کرد تا شما با مقایسه این موارد و رفتار خواهرتان، برای کنترل و حذف آن ها تلاش کنید.

1- وابستگی غیرواقع بینانه به دیگران: در واقع این افراد اعتماد به نفس خود را وابسته به دیگران می دانند.

2- برخوردار نبودن از سیستم حمایت اجتماعی: آنها از مهارت های لازم برای حفظ ارتباطات اجتماعی خود با دیگران آگاه نیستند و از آن استفاده نمی کنند.

3- استرس در روابط نزدیک: وقتی در روابط شان با دیگران به هر دلیلی ناهماهنگی پیش آید، احساس افسردگی آنها بیشتر می شود.

4- تمرکز بر خود: فکر و ذهن خود را برای مدت زیادی، درگیر اتفاقات منفی زندگی شان می کنند.

5- آسیب پذیری کمال گرایانه: این افراد فکرشان بر این است که باید کامل باشند و اگر این طور نباشند احساس بی ارزشی می کنند و زندگی خود را بیهوده می بینند.

6- کنترل بیرونی: آنها فکر می کنند نمی توانند اتفاقات مهم زندگی خود را کنترل کنند.

راه های گریز از افسردگی

زمانی که فردی مانند خواهر شما درگیر افسردگی می شود، کارهایی به او پیشنهاد می شود تا بتواند این حس را از خود دور کند:

1- به آرزوهایش فکر نکند. 2- از مهارت های حل مسئله استفاده کند. 3- در کارهای خود از دیگران کمک بگیرد. 4- از حضور در موقعیت هایی که به وجود می آید، دوری نکند. 5- از مهارت خودآرام سازی استفاده کند. 6- با خودش درباره مشکلاتش حرف بزند. 7- برای از بین بردن ناراحتی خود شوخی کند. 8- منفعل و بی تحرک نباشد. 9- به مهارت های خود برای غلبه برافسردگی اعتماد کند. 10- خود را سرزنش نکند.

همچنین انجام یک سری فعالیت های روزانه به این افراد کمک می کند احساس بهتری داشته باشند؛ فعالیت هایی همچون خوردن صبحانه، گوش کردن به موسیقی شاد، شستن لباس، نامه نگاری، دعوت از دوستی برای ناهار، صحبت با دوستان، انجام نرمش یا ورزش، استراحت در منزل، خواندن روزنامه، کارهای خانه، درست کردن غذا، تماشای تلویزیون، مطالعه کتاب و مواردی از این قبیل.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده