ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ایران صدور مجوز واردات برنج هندی را آغاز می‌کند

ایران صدور مجوز واردات برنج هندی را آغاز می‌کند

ایسنا/ صادرکنندگان هندی انتظار دارند با گذشت بیش از یک سال از ممنوعیت وارداتی، ایران مجوزهای جدید برای واردات برنج باسماتی از هند را ظرف دو ماه آینده آغاز کند.

بینزنس استاندارد به نقل از راجان ساندرسان، مدیرکل انجمن صادرکنندگان برنج هندی نوشت: سیگنالهایی از واردکنندگان در ایران درباره احتمال صدور مجوزهای جدید در دسامبر یا ژانویه دریافت کرده ایم.

ایران با اشاره به وجود سطح بالایی از آلودگی شیمیایی برنج هندی و خودکفایی در تولید، صدور مجوزهای جدید برای واردات برنج باسماتی را از اکتبر سال 2014 متوقف کرد. برنج باسماتی همواره بزرگترین کالای کشاورزی صادراتی هند بوده و ایران هم بزرگترین خریدار آن به شمار رفته است. در نتیجه، عدم تمایل ایران به خرید برنج باسماتی از هند به صادرات این کالا لطمه شدیدی زد. طبق آمار سازمان توسعه صادرات محصولات کشاورزی فرآوری شده و کشاورزی هند، این کشور در سال مالی 2015-2014 به ایران 930 هزار تن برنج باسماتی در مقایسه با یک میلیون و 400 هزار تن در سال مالی 2014-2013 صادر کرد. ارزش صادرات برنج باسماتی از هند به ایران در مدت مذکور حدود 60 درصد کاهش یافت.

طبق آمار انجمن صادرکنندگان برنج هندی، میزان صادرات به ایران از 44 هزار و 22 تن در اوت سال 2014 به 33 هزار و 554 تن در ماه اوت امسال رسید که حدود 23 درصد کاهش نشان داد و از نظر میزان ارزش صادرات هم حدود 42 درصد کاهش داشت.

ارزش مجموع صادرات غلات هند به ایران در سال مالی 2015-2014 به چهار میلیون و 175 هزار دلار رسید که 16 درصد نسبت به سال پیش کمتر بود.

صادرات برنج باسماتی هند به ایران بر مبنای ماهانه از حدود 100 هزار تن در دو سال گذشته به حدود 70 هزار تن در حال حاضر رسیده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده