ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله قدس آل‌سعود و ادامه دیپلماسی «دسته چک»!

سرمقاله قدس/  آل‌سعود و ادامه دیپلماسی «دسته چک»!

قدس آنلاین/ « آل‌سعود و ادامه دیپلماسی «دسته چک»! » عنوان یادداشت روز در روزنامه قدس به قلم محمد حسین جعفریان است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

با آنکه ریاست کنفرانس اسلامی باید از مصر به ترکیه منتقل می‌شد، اما «السیسی» ترجیح داد به استانبول نرود. این رفتار تا حدی سعودی‌ها را نیز دچار مشکل کرد. آن‌ها امیدوار بودند با همراه کردن ترکیه و مصر برای فشار بیشتر بر تهران و حزب‌الله بتوانند رویکرد دیپلماتیک تازه‌ای را برای رسیدن به اهدافی که توسط گروه‌های تروریستی خود به آن نائل نشدند، سامان دهند، اما اختلاف‌های قاهره و آنکارا عمیق‌تر از آن بود که با دسته چک‌های سعودی بتوان آن را حل کرد. البته به نظر می‌رسد خودداری رئیس جمهور مصر از سفر به ترکیه دلایل دیگری هم داشته است که حفظ فاصله احتیاطی با ریاض می‌تواند یکی از آن‌ها باشد.
السیسی با وجود مساعدت‌هایی که از سوی آل‌سعود برای سرنگونی «مرسی» به وی شد، همیشه با عربستان محتاطانه روبه‌رو شده است. او می‌داند آن‌ها در صورت لزوم ممکن است همان بلا را سر وی نیز بیاورند. از سوی دیگر این ژنرال مصری برای سامان بخشیدن به اقتصاد ویران شده کشورش، بشدت به دلارهای باد آورده آل‌سعود نیازمند است. با این وصف -کم و بیش- تمام روابط این سال‌های قاهره با ریاض در همین قالب تعریف می‌شود. یعنی دریافت پول بیشتر از خزانه سعودی‌ها به بهانه‌های گوناگون. گاهی برای ورود به ائتلاف علیه یمن و حتی موضع شفاهی گرفتن به نفع ریاض و گاه برای پس دادن دوجزیره که از سال‌های دور در کنترل مصر بوده است. اگرچه از گذشته‌های دور، شیوخ آل‌سعود هنری جز فروش نفت و ایجاد حساب‌های سرشار در بانک‌های جهانی برای عرضه در دیپلماسی خود نداشته‌اند، اما این رفتار، یعنی دیپلماسی دسته چک، در سال‌های اخیر و پس از به قدرت رسیدن «ملک سلمان»، به اوج خود رسیده است. در ماجرای یمن، سعودی‌ها به آن‌هایی که حاضر شدند به ائتلاف آن‌ها بپیوندند،مثل پاکستان تا مصر و سودان و جیبوتی، باج‌های سنگینی دادند. هر روز در گوشه‌ای از دنیا قصه پول‌های اعطایی آنان جنجالی می‌سازد. بتازگی ماجرای رشوه حدود 700میلیون دلاری آن‌ها به نخست‌وزیر مالزی غوغا آفرید و در سوی دیگر جهان وقتی از کنگره آمریکا خبر رسید ممکن است اسناد محرمانه‌ای حاکی از حمایت آل‌سعود از عاملان فاجعه یازدهم سپتامبر منتشر شود، ریاض طبق معمول دسته چکش را بیرون کشید و پای دیپلماسی پول به میان آمد. آن‌ها تهدید کردند اگر چنین شود، تمامی دارایی‌‌های خود را در آمریکا خواهند فروخت، تهدیدی که به نظر می‌رسد بی‌تأثیر هم نبوده است. با تمام این احوال دلارهای اعطایی به قاهره نتوانسته مردم مصر را برای جدایی دو جزیره از کشورشان قانع کند. اعتراض‌ها بالا گرفته و ده‌ها تن دستگیر شده‌اند. باید منتظر ماند و دید که «السیسی» ادامه روابط خود را با ریاض تا کجا پیش می‌برد و در این مسیر چه مبالغ هنگفت دیگر را و با چه بهانه‌هایی از آنان خواهد گرفت؟


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X